RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Święta na obczyźnie

swietana obczyznie

Kochani Raciborzanie witam Was w karnawale... Kto ma karnawał ten ma, bo zapewne większość z nas ciężko pracuje z myślą o tym, aby ten Nowy Rok był lepszy od poprzedniego.

Ja Święta Bożego Narodzenia spędziłam w Londynie. Wraz z mężem i dwuletnim synem zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę samotności, bo prawie wszyscy nasi najbliżsi "powędrowali" do Polski na spotkania z tymi, za którymi tęsknią cały rok. Miotaliśmy się pomiędzy polskim Kościołem na Balham, naszą przeuroczą choinką, a telefonem, co rusz wykręcając numer do kolejnych członków naszych rodzin. Tradycyjna Wigilia, wzajemne towarzystwo nie zastąpiło nam domu, rodziców, polskiego klimatu i zapachu ojczystego, zielonego drzewka. Święta w Anglii nie istnieją; tutaj to tylko czas dawania prezentów, upijania się w pubach, wysypiania się do południa... Brakuje refleksji, miłości, potrzeby bycia z ukochanymi osobami.

Odwiedziłam Racibórz tuż przed Świętami, bo spędziłam z moją rodziną dwa pierwsze tygodnie grudnia i tym samym "załapałam" się na przewspaniałą "Gwiazdkę Serc". Muszę przyznać, że co niektórzy występujący zrobili na mnie ogromne wrażenie. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Hanna i Piotr Klimowie są wspaniali, zrobili coś tak spontanicznego i niesamowitego, że chciałabym oglądać ich codziennie. Pojawili się na scenie w towarzystwie Jakuba Rusina, człowieka, który miał ogromny wkład w powstanie mojej pracy magisterskiej o Zespole Pieśni i Tańca "Strzecha". "Człowiek Folklor", wszędzie gdzie pojawia się w swoim ludowym stroju adrenalina osiąga maksymalne rozmiary. Studiowałam folklorystykę 5 lat; zakończyłam swoje studia polonistyczne pracą magisterską z folkloru, ale takiej wiedzy i takiego zapału jak On nie osiągnęłam nigdy. Jak dobrze było ich wszystkich zobaczyć! 15 grudnia wsiadłam z Joshem w samolot i pozostawiliśmy mroźny, tonący w śniegu Kraków za nami...

Ewa Melnarowicz-Skalecka

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl