RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Hanna i Piotr Klimowie

Hanna i Piotr Klimowie

Hanna i Piotr Klimowie to sympatyczna "para rektorska" Uniwersytetu III Wieku, który jako jeden z 90 w kraju, od kilku lat prężnie działa również w Raciborzu. Jest to miejsce pulsujące mnogimi inicjatywami - od wspólnych spacerów czy wycieczek z przewodnikiem począwszy, poprzez różnorakie wykłady, spotkania informacyjne, kursy, aż do występów artystycznych samych studentów. Jest to miejsce, gdzie niewątpliwie docenia sie starszego człowieka i daje mu narzędzia do samorozwoju.

"Pan Rektor" wcale nie rości sobie pretensji do bycia prekursorem tej idei w Raciborzu. Jak sam wspomina, przed nim wielu mówiło o tym pomyśle. Ale realnym pionierem był jednak on - był tym, kto to zrobił, a nie tylko zastanawiał się nad ewentualnymi szansami.

I to chyba miedzy innymi na tym polega tajemnica pozytywnego zakręcenia. Trzeba pomysły realizować, a nie tylko kręcić się z marzeniami i wątpliwościami wokół własnego biurka. Jak zwięźle mówi pan Piotr: "w życiu trzeba być aktywnym i do widzenia!".

Nie wystarczy, jak mówi metaforycznie, rutynowe powielanie wzorca: "zasiać, skosić, zebrać". Trzeba stale myśleć o udoskonaleniach: "o szklarni, o nowej odmianie, o wprowadzeniu maszyn, itp".

Panu Piotrowi nie brakuje inwencji - z jednej strony organizuje odczyty Sybiraków, z drugiej jako radny miejski godzi skate'owców z prezydentem miasta. Pani Hania przyznaje: "Ja biegam swoimi ścieżkami, czasem spotykamy się gdzieś na chwilę. Wtedy muszę czasem męża tonować w jego zapędach".

On już bowiem myśli o zorganizowaniu niedzielnych targów św. Marcelego, chciałby zainteresować Niemców przejęciem dawnego szpitala i jego przemianą na dom starców dla byłych raciborzan, w listopadzie zaś planuje wielki wspomnieniowy festyn podwórkowy - na skwerze pomiędzy ulicami Głowackiego, Drzymały i Sejmową. To jego podwórko z dzieciństwa - "było najlepsze ze wszystkich, bo zimą mieliśmy tam lodowisko, a latem basen!"

"Pani Rektor" wspomina anegdotę, jak to podczas jednego ze spotkań Uniwersytetu III Wieku, zaproszony gość, sędziwy ponad 90-letni piekarz Kojzar, zapytany o przepis na długie życie, zaczął spokojnie odpowiadać: "dwa kilogramy mąki, 10 jajek...".

Państwo Klimowie, zapytani o swój przepis na długie życie, pewnie podaliby inne składniki: "dwa kilogramy pomysłów, duża garść odwagi, paczka poświęcenia, szczypta dobrej woli...". Smacznego!!

Opracował: Leszek Szczasny

Galeria zdjęć

Liczba komentarzy: 1

  1. […] GLPZ: Hanna i Piotr Klimowie  poleć stronę […]

    autor: Rektorzy ŚUTW w TVP | RSS Nasze Miasto Racibórz — 10 lipca 2011 - 18:27

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl