RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Grażyna Tabor

Grażyna Tabor

Jej zajęcie to poszukiwanie inspiracji i dawanie jej innym, odnajdywanie w otaczającej nas rzeczywistości momentów, których na co dzień nie zauważamy, a które stanowią o tym kim jesteśmy. Przekształca ona tę codzienność w wydarzenia niecodzienne, tworząc sytuacje, w których każdy może odnaleźć coś z siebie. Doprowadza je do granic absurdu, mocno trzyma przez dłuższą chwilę niczym napiętą strunę i nagle ją puszcza, aby rozbrzmiały w uszach zdumionych słuchaczy.

Praca Grażyny Tabor jest teatrem małych rytuałów - tak o reżyserce z Raciborza mówi Ewa Ignaczak, spiritus movens sopockiej sceny alternatywnej Off de Bicz.

Teatr alternatywny, offowy, pozainstytucjonalny - jakkolwiek by go nie nazwać - jest w Polsce zjawiskiem niezwykłym, tworzonym przez ludzi o otwartych umysłach i duszach. Jest to bieg pod prąd w myśleniu o kulturze i społeczeństwie, a także poszukiwanie nowych form scenicznych.

Grażyna Tabor ma na swoim koncie duży dorobek artystyczny. Prowadząc od 14 lat teatr Tetraedr zrealizowała ponad 20 spektakli, uczestniczyła w dziesiątkach festiwali, przeglądów, spotkań teatralnych w Polsce i za granicami kraju. Jest znaną i uznaną w środowisku teatralnym reżyserką, a pracujący pod jej wodzą Tetraedr, zdobywa liczne, prestiżowe nagrody.

Oprócz budowania scenariuszy i reżyserowania spektakli Grażyna Tabor prowadzi także warsztaty teatralne dla różnych środowisk w całej Polsce, przygotowuje etiudy, performances i działania parateatralne. Jej fascynacja muzyką popchnęła ją do zainicjowania działalności grupy śpiewaczej Sudarynja, która poszukuje tradycyjnych, regionalnych pieśni m.in. bałkańskich, cerkiewnych, ukraińskich, łemkowskich. Ważną częścią życia zawodowego naszej bohaterki jest także praca w raciborskim "poprawczaku". Za zamkniętymi murami zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich uczy tamtejszych mieszkańców kreatywności, twórczego myślenia i stara się zaszczepić w nich pasję do teatru. Prowadzi także zajęcia teatralne dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Prywatnie jest ciepłą, tryskającą energią, otwartą na ludzi i cały świat osobą. Jej zamiłowanie do szaleństwa i niczym nieskrępowanej swobody, wyrafinowany smak i nadzwyczajna wrażliwość czynią z niej osobę powszechnie znaną, lubianą i szanowaną.

Opracowała: Magdalena Siara

Galeria zdjęć


No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl