RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Anna Jegerska-Michalska

Anna Jegerska-MichalskaGdyby tak ktoś chciał określić Anię jednym, skondensowanym słowem to myślę, że najwłaściwszym byłoby słowo - ruch. Tak, to chyba najlepsze określenie. Ania jest, bowiem w ciągłym ruchu. Nawet, gdy stoi i wydawałoby się, że się nie porusza, to jej twarz, a szczególnie oczy, są w ciągłym ruchu. Ciągle gdzieś biega, czegoś szuka, coś pisze, o czymś mówi! Nie usiedzi w miejscu. Jest krystalicznym przykładem pracoholika. I może dlatego niektórzy jej słabość do pomocy innym wykorzystują dla własnych, niekoniecznie czystych, intencji. Z racji swojego wieku mogę powiedzieć, że znam Anię od... dawna, bowiem swoją przygodę z teatrem i kulturą zaczynała, w Raciborskim Domu Kultury, w połowie lat dziewięćdziesiątych. Aż chciałoby się powiedzieć: tak, tak niedowiarki - domy kultury są swoistymi "wylęgarniami" talentów. Ania pracowała w prawdziwej "kuźni talentów", jaką jest Teatr Poezji prowadzony od lat przez Tereskę Adamską. Od 1996 r. weszła w skład kolejnej kuźni talentów RDK jaką jest "Tetraedr" prowadzony przez Grażynę Tabor. Uczestniczyła w tworzeniu takich spektakli, jak: "Urodziny" (1996), "Fonemy cz. 456" (1997), "Ballada o Róży" (1998), "Bankiet" (2000), "Renety, Goldeny" (2002), "What a bloody story" (2005), "Regał ostatnich tchnień" (2006). W roku 2000 miałem przyjemność zatrudnić Anię w Domu Kultury "Strzecha" gdzie trafiła do następnej kuźni talentów jaką zawiadywała Jola Dzumyk. Wspólnie zajęły się realizacją projektów artystycznych, organizacją przeglądów i festiwali teatralnych oraz pracą z dziećmi i młodzieżą poprzez Teatr "Agrafka" i Teatr "Beztroski". Projekty artystyczne współtworzone przez Anię to m.in: "Dybuk" (2000), "Dom - Dziecko Opowieści Marzenia" ( 2001), "Dotykalne - Niedotykalne" ( 2001), " Poszukiwacze skarbów" ( 2003), "Zabawa słowem" ( 2003). Zespoły teatralne prowadzone przez Ankę zdobywały wiele cennych nagród na wielu festiwalach i przeglądach w kraju. Ania ciągle się uczy, czyta, śpiewa, jeździ na warsztaty (m.in. z Dorotą Pomykałą, Wiesławem Karolakiem, Elżbietą Zapędowską i Andrzejem Głowackim, Niną Repetowską, Jackiem Ostaszewskim, aktorami z chorzowskiego "Crikieta", krakowską grupą artystyczną "Tfurcy", Katarzyną Pawłowską z teatru "Porywacze Ciał", Anną Naher i Markiem Styczyńskim, Witoldem Kozłowskim z "OVO"). Jest osobą w pełni kreatywną, ciągle poszukującą nowych dróg dojścia do wyżyn artystycznych stąd od 2003 r. do dzisiaj uczestniczy w zajęciach Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" (warsztaty m.in. z Janem Peszkiem, Philiphem Zarilli, teatrem Stella Polaris, Krzysztofem Globiszem, Nam'em Bui N'goc ). Jest współzałożycielką ( 2004 r.), a teraz prowadzącą, grupę śpiewów etnicznych "Sudarynja". Bez wątpienia jest Ania perłą w koronie raciborskiej kultury i sztuki. Opracował: Leszek Wyka Galeria zdjęć

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl