RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Taka mała rzecz: PODPIS

Łabędzie to prawie to samo co gęsi.
Ale to jednak łabędzie! (ludowe)

Marcin Ziewiec w swoim krótkim eseju o "zatrutych piórach" NaM dotknął bardzo istotnej, a może nawet fundamentalnej kwestii wyrażania poglądów, czyli nieskrępowanej, spontanicznej, choć przemyślanej komunikacji między ludźmi. Oczywiście łączy się ona z problemem jawności, jak to się teraz ładnie mawia – transparentności – życia społecznego w ogóle, w tym – podejmowania decyzji.
Kiedy się rozejrzymy wokół siebie, nietrudno zauważyć, jak prawie wszystko zmieniło się w naszym życiu w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Od wyposażenia sklepów po marki samochodów, od codziennego menu Polaków po miejsca spędzania wakacji. Od strojów po zawartość portfela i barku. Powie ktoś: zmieniło się na lepsze i nie ma dwóch zdań! Trudno polemizować z tym, co widać gołym okiem, jakkolwiek "gołe oko" dostrzega również głodne dzieci w szkołach, bezdomnych śmietnikowych szperaczy i skromne rozmiary emeryckich zakupów w sklepiku, za rogiem. Ten sam apologeta przemian doda: więc jest zupełnie tak jak na zachodzie, tak jak chcieliśmy!
Kłopot w tym, że nie zmieniło się w sferach takich, których nie widać. Niewiele zmieniło się w naszych głowach! I tu wracam do toku rozumowania młodego kolegi po piórze, który wymieniając NaMowskich publicystów zapowiada nową jakość w raciborskim światku samorządowym. Nie kwalifikując wartości wspomnianych wystąpień, bo wszak i o mnie tam mowa, chcę zwrócić uwagę na jeden nie dość podkreślony przez Marcina, nasz, wspólny, choć w różnym czasie podjęty wysiłek, przymiot, przestrogę dla przeciwników i wskazówkę dla przyjaciół. Na imię mu JAWNOŚĆ. Otóż wszystkie teksty, które MZ rekomenduje, różnią się tematem, stylem, objętością i temperamentem. Łączy je jedno: SĄ PODPISANE! Imieniem i nazwiskiem. I ten drobny szczegół radykalnie zmienia sytuację na duchowej mapie Raciborza. Jak w tej reklamie: "prawie robi wielką różnicę." Cokolwiek byłoby napisane, drobna polemika, czy sążnisty referat, dwie małe a właściwie duże) literki inicjałów czynią tę kolosalną różnicę. Ogłaszają bowiem swoim istnieniem, że oto autor wypowiedzi, spolegliwej czy złośliwej, mądrej lub banalnej, bierze za nią PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Nie kryje się, nie chowa, nie ogryza w kącie paznokci myśląc "rozpoznali mnie, czy nie". Po prostu pisze to, co aktualnie ma do powiedzenia, korzysta z przywileju życia w demokratycznym państwie, którego elementem jest samorząd terytorialny, a także prasa, czy też fora internetowe.
Myślę, że nawet my sami, autorzy podpisanych tekstów, do końca nie zdajemy sobie sprawy z rewolucyjności owego prostego zabiegu. Tylko się podpisać i już! No, właśnie, więc podpisz się polemisto, oszczerco, opluwaczu. Podpisz się rzetelny analityku cudzych dusz, albo i sympatyku. Podpisz się, aby świat wiedział, że ja, X, nie znoszę Y, za to przepadam za Zetem (nie mylić z Zetą Douglas!); że ja, X, popieram pogląd taki, ale nie zgadzam się z owakim. Podpisz się, bo...
Bo wywalczyliśmy (tak się mówi) taki system, który pozwala się nie bać, daje możliwości afirmowania swych wyborów i poglądów oraz wpływania na lokalną zbiorowość. Podpisz się, a wezmę cię za kogoś poważnego, choćbyś mnie nie znosił ze wszystkich sił! Zdaję sobie sprawę, że oczekuję niemożliwego, bo tak już jest, że każdy używa sprzętu, do jakiego przywykł. A łatwiej kąsać w mroku i zza węgła.
Podpisując się jesteśmy wolni, podpisując się dajemy znać, że z NaMi nie uda się strachem czy manipulacją. Wściekłość naszych anonimowych krytyków, w dużej części sterowanych, dowodzi, że nasz komunikat dotarł tam, gdzie powinien. I nie jest prawdą, że to czcze gadanie. Wyrażenie poglądów to czyn głęboko moralny, to akt egzystencjalny, który ustanawia piszącego na nowo i daje mu dobrze zasłużony przywilej nie przemykania się pod ścianami, lecz kroczenia własną drogą. Z lekko podniesionym czołem.

Marek Rapnicki

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl