RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Radny, który ma refleks

Przemyślenia, które stanowią efekt wieloletnich doświadczeń samorządowych, są wzmacniane raz po raz przez to, co dzieje się dziś w polskim życiu politycznym, lokalnie i w Warszawie. Każdy z przymiotów potencjalnego kandydata na radnego, które podkreśliłem, nabiera dziś dodatkowego znaczenia. Dlaczego? Dlatego, że znów, tak jak przed dwudziestu laty, stoimy w przededniu przełomu. Mówię teraz o sytuacji w Raciborzu, nie głowiąc się, w ilu jeszcze gminach sytuacja jest podobnie dramatyczna. Zresztą, nawet gdyby jakieś miasto było ideałem zbiorowej odpowiedzialności i kreatywności, i tak potrzebowałoby radnych z refleksem.

Refleks to cecha, którą dość trudno uchwycić i opisać. Bo mówimy o rzadkim rodzaju uwagi i podejrzliwości, która przydaje się na przykład w bankach, ale tym bardziej na sali obrad rady. Radny musi czytać ze zrozumieniem, w domu i w czasie sesji, i błyskawicznie wyciągać wnioski. Musi konfrontować różne opinie na omawiany temat oraz porównywać poddawany pod obrady materiał np. z jego pierwowzorem sprzed miesiąca lub tygodnia. Powinien być też w każdej chwili gotowy do zadawania niewygodnych pytań, w momencie, kiedy uzna to za niezbędne. Radny w ogóle może bardzo dużo, nawet ten szeregowy i nieznany, a jego głównym wrogiem jest uśpienie, przekonanie, że "w pojedynkę nic się nie da". Przeciwnie, zawsze ktoś musi zacząć, czy będzie to obrona uchwały, interpelacja, czy dyskusja na komisji. Jedynie wtedy samorządowa proza może nie być "nudna", lecz twórcza oraz inspirująca do działań na rzecz wspólnoty samorządowej.

To, o czym mówię, tylko na pozór, Kochani, przypomina mowę-trawę, czyli czcze teoretyzowanie. Autokratyzm w małych satrapiach takich jak Racibórz naprawdę rodzi się z braku tych cech u radnych. Nie trzeba dodawać, że refleks łączy się nierozerwalnie i z wiedzą i z odwagą, gdyż trzeba najpierw mieć "coś" do powiedzenia, a potem wypada wykazać się siłą, by wstać i wypowiedzieć swój pogląd.

Jedyny warunek to zrobić to szybko, na czas! I to jest właśnie refleks. Kto szybko daje, dwa razy daje!

*

Nie chcę bynajmniej powiedzieć, że w aktualnej edycji samorządu terytorialnego w Raciborzu nie ma ludzi wartościowych. Ale bez wejścia w struktury samorządowe w dużo większym procencie niż dotąd ludzi prawych, mądrych i odważnych, także obdarzonych swoistym refleksem obywatelskim, wciąż będziemy powtarzać, że "polityka to bagno", a samorząd to grupka, która "dorwała się do władzy!" Nie, samorząd to my wszyscy, którzy w dniu wyborów wyposażamy w czteroletni mandat zaufania konkretnych ludzi. Spróbujmy, by były to "chopy (i baby), a nie troczki" - jak mawiał mój sąsiad.

Marek Rapnicki

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl