RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Kultura polityczna

Od lat z zainteresowaniem śledzę życie społeczno-polityczne w mieście. Sięgam pamięcią wstecz. Trudno przywołać czasy, kiedy lokalna władza wykazywała tak duże zainteresowanie sprawami kultury jak dziś. Przyczyn nie należy raczej doszukiwać się w szczególnym ukulturalnieniu naszych obecnych notabli. Łatwiej znaleźć czterolistną koniczynę na osiedlowym skwerze, niż wypatrzeć lokalnego polityka na widowni sali koncertowej. Możecie Państwo wierzyć na słowo. Prędzej naciągniemy profesora akademickiego na kupno fujarki, niż namówimy urzędnika miejskiego na imprezę kulturalną. Z rzadka zdarzają się praktykujący. Skąd zatem to ożywienie wokół raciborskiej kultury? Przyczyn zjawiska może być wiele.

Jeżeli faktem jest, jak twierdzą niektórzy, że w mieście od lat rządzi tak zwany układ, to oczywiste, że przyczyną jest brak godnej konkurencji. Alternatywne w tym względzie nie są ani środowiska gospodarcze, ani zawodowe (np. lekarskie czy nauczycielskie, których przedstawiciele wykazują aspiracje polityczne).

Jaki to ma związek z kulturą w mieście? Otóż ma. W ostatnich latach zainteresowanie kulturą wyraźnie zwyżkuje. Powstało sporo stowarzyszeń zogniskowanych wokół domów kultury. Nie tak dawno środowiska te odnalazły nową misję. Otwarty Salonik Polityczny, czy Aktywne Miasto były tego namacalnym przykładem. Tu młodzi liderzy z różnych opcji politycznych odkryli, że rozmawiając o sprawach lokalnych, posługują się tym samym językiem. Okazało się nadto, że działania na polu kultury przysporzyć mogą wielu zwolenników (wszak odbiorcy kultury to też wyborcy). Tym samym wokół RCK powstała nieformalna samorządowa alternatywa. Ruch ten, dosyć nieprzewidywalny, pozostaje poza czyjąkolwiek kontrolą. Nieoczekiwanie w ostatnich wyborach pomieszało to szyki wielu działaczom politycznym. Czyżby więc tu był pies pogrzebany?

A może wreszcie nadarzył się nam dobry gospodarz, który próbuje ożywić życie kulturalne w mieście. Raciborskie Centrum Kultury powinno być sprawniej zarządzane, bardziej otwarte na potrzeby społeczności lokalnej. Bogatsza oferta kulturalna oraz skuteczniejsza promocja to kolejne postulaty. Która zatem z przedstawionych teorii jest prawdziwa? Przypuszczalnie obie, a prawda jak zwykle leży pośrodku.

Napięcie wokół kultury udzieliło się wszystkim: pracownikom, animatorom, radnym... Jedni skarżą się na mało komfortowe warunki pracy, inni na brak pomieszczeń i odpowiedniego sprzętu, wszystkim doskwiera chaos informacyjny, a prezydent konsekwentnie broni swoich prerogatyw. Nawet bogu ducha winni pracownicy podległemu staroście Młodzieżowego Domu Kultury, obawiają się o życie - zawodowe rzecz jasna. Dlaczego? - sami odpowiedzmy. Wokół tematu narosło wiele emocji. Poziom dyskusji niewiele ma wspólnego z kulturą. Któż z nas jest bez winy? Może zatem warto zacząć reformę kulturalną od siebie, Panowie.

Robert Myśliwy

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl