RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Kto pierwszy, ten lepszy?

Robert Myśliwy

Takie będą Rzeczypospolite - jakie ich młodzieży chowanie, mawiał Stanisław Staszic. Według dziennika Rzeczpospolita sukcesy w tej dziedzinie odnoszą placówki, które znalazły się w tegorocznym rankingu najlepszych szkół w Polsce. Reprezentantów Raciborza zabrakło w zaszczytnym gronie opublikowanym na łamach gazety. Czy warto rozpaczać z tego powodu?

Staropolski czasownik chowanie znaczył coś więcej, niż tylko wykreowanie laureatów centralnych etapów olimpiad przedmiotowych, których w dawnych czasach z wiadomych powodów nie przeprowadzano. Dziś ilość finalistów to kryterium najwyższe w podobnych plebiscytach. Nikt przecież nie organizuje konkursów na szkołę najlepiej rozwiązującą problemy środowiskowe, wychowującą poetów, młodych literatów, ludzi dobrych i wrażliwych... Liczy się tylko wąski zakres funkcji edukacyjnej, jednej z wielu realizowanych w szkołach. Dlaczego wąski? Bo sprowadza się do rzekomych sukcesów w pracy z uczniem zdolnym - używając nudnawej retoryki, biegle stosowanej przez tak zwanych specjalistów od oświaty. A co z resztą?

Kim jest uczeń zdolny zapytajmy i jaki udział w jego sukcesach ma szkoła? To wybitna jednostka mająca szczególne predyspozycje do wąskiej zazwyczaj dziedziny wiedzy, niekoniecznie będąca orłem z innych przedmiotów. Pasjonat, samorodek występujący nieregularnie w przyrodzie, który w domowym zaciszu spędza czas na wertowaniu opasłych akademickich woluminów. Nikt chyba nie wierzy w to, że jakakolwiek szkoła jest w stanie z szaraczka zrobić laureata Nagrody Nobla. Cóż, może jedynie nie przeszkadzać. Ale to i tak ideał często nieosiągalny, bo przecież to, że Jasiu jest zdolny z historii nie znaczy, że nie musi ćwiczyć na "WueFie". Tylko co bardziej oświecony nauczyciel podrzuci czasem jakąś ciekawą pozycję z prywatnej biblioteczki. W szkole lista lektur kończy się na Tangu Mrożka.

A gdzie mozolne wyciąganie za uszy, pielęgnowanie estetycznych gustów tych, którzy zapełnią kiedyś sale filharmonii lub teatru, gdzie wyciąganie z domowych piekieł i młodzieńczych depresji...? Ustawodawca i te zadania kładzie na barki współczesnej oświaty. Jakimi kryteriami mierzyć zatem pracę współczesnej szkoły? Może matury, testu gimnazjalnego? Wyniki egzaminów też nie są miarodajne. Nie oddają postępów w nauce, a jedynie jej finał.

Rankingi szkół to sposób na kreowanie zafałszowanej rzeczywistości. Taki zbiorowy instytucjonalny wyścig szczurów, nierzadko za wszelką cenę i po trupach. Bez względu na koszty. Oto ideał nowoczesnego wy-chowania. Zapytajmy, co w życiu przeciętnego ucznia lub wybitnego nawet profesora zmienia wysokie miejsce w plebiscycie lub przyznanie innego wyróżnienia. Odpowiem - nic. Nawet nagrody i dyplomy w złotych ramkach z logo Szkoły z klasą, Interklasą czy bleble-klasą niekoniecznie dodają uroku szkolnym korytarzom. Łechcą jedynie dyrektorską próżność, która aż się rwie, by kolejny raz wypiąć pierś do orderów i odznaczeń. A pedagodzy? Cóż, jak co dzień, niosą w tornistrach do pracy przysłowiowy kaganek, odliczając skrycie dni do kolejnej wypłaty.

Robert Myśliwy

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl