RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Jesienna zaduma

Polska jesień nie będzie w tym roku złota, nie będzie też sentymentalna. Szykują nam się igrzyska. Emocje znów sięgną zenitu. Trudno przypuszczać, że kolejne rozdanie wpłynie na poprawę jakości życia publicznego w kraju. Być może wiosna przyniesie jakieś nowe nadzieje. Dałby Bóg.

Minęły tymczasem niespełna dwa lata od wyborów parlamentarnych w 2005 roku, które uchyliły nam drzwi do IV RP. Niestety ta wyborcza Atlantyda tonie na naszych oczach i dziś niewielu znalazłoby się chętnych, by w niej zamieszkać. Politycy już dawno przestali budzić nasze zaufanie, a parlament kojarzy się z miejscem nieustających waśni i sporów. Nawet stwierdzenie, że mamy do czynienia z czymś nieparlamentarnym nabiera w świetle ostatnich wydarzeń nowych konotacji. Skąd zatem czerpać wiarę w sens dokonywania wyborów?

Wydaje się, że to ludzie, nie partie powinni wzbudzić nasze zainteresowanie. Ugrupowaniom politycznym klasyczne definicje przypisują wyłączne dążenie do zdobycia i utrzymania władzy. Wszystko inne podporządkowane jest jedynemu celowi. I choć chęć posiadania władzy sama w sobie nie musi być czymś nagannym, to przy tej okazji pojawia się kilka kwestii natury etycznej. Nie chodzi bowiem wyłącznie o to, by zdobyć władzę, ale o to, by wiedzieć co z nią uczynić. Jak wykorzystać przywilej społecznego zaufania do realizacji mądrze pojętego dobra wspólnego.

Nie mamy jednomandatowych okręgów wyborczych i pewnie szybko ich mieć nie będziemy. Pomysł ten ma zresztą tyle samo wad, co zalet. W rodzimym systemie parlamentarnym to ugrupowania polityczne posiadają dominującą pozycję. Osoby kandydujące są w pewnym sensie ich zakładnikami. Partie praktycznie decydują o wszystkim: miejscu na liście, wydanych pieniądzach, przebiegu kampanii wyborczej...

Raciborskiej ziemi proponuje się dwa odmienne modele posłowania. Jeden wskazuje proces legislacji jako dominujący w pracy parlamentarzysty, z dala od lokalnych potrzeb i trosk. Drugi przekonuje, że poseł staje się dobrem społeczności, która go wybrała. Żyje blisko ludzkich spraw. Jednocześnie to godny adwokat naszych lokalnych interesów. Ten dychotomiczny podział inspiruje i skłania do przedwyborczych refleksji. Może także ułatwić wybór bliższy naszym własnym preferencjom. A może objawi nam się jakaś trzecia alternatywa?

Gdyby wybory mogły cokolwiek zmienić, zostałyby zakazane - argumentują anarchiści. Zostaje tylko nadzieja, że pomimo prognozowanej jesiennej nawałnicy tym razem to chybiona diagnoza.

Robert Myśliwy

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl