RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Honoratka Patroniuszka

Niepostrzeżenie zawitała do naszego zacnego grodu i od dłuższego już czasu rozsiadła się w podwojach niemal każdej instytucji podległej UM w Raciborzu. Można nawet śmiało postawić tezę, iż wiele osób zabiega o jej względy, marzy, aby zawitała w jego progi …

Nie, nie jest to jakaś zacna repatriantka zza wschodniej granicy. Nie jest to także wybitna aktorka, solistka czy Boże uchowaj prima balerina. To nowa moda raciborskiej promocji urzędu prezydenckiego.

Patronat honorowy, bo o nim rzecz cała, to dość znana forma podniesienia rangi imprezy kulturalnej, sportowej czy też handlowej. U nas jednak przyjmuje czasami dość dziwną, żeby nie powiedzieć śmieszną, formę.

Po kolei jednak! Patronat honorowy zbudowany jest z dwóch istotnych elementów: patrona i honoru! Patron – to z łaciny – opiekun. Był nim np. rzymski patrycjusz, który opiekował się wyzwolonymi niewolnikami. W naszym słownictwie nazwę tę nosił szablon wykonany z tektury, drewna bądź metalu. A więc coś co stawało się przyczynkiem do stworzenia pięknego przedmiotu. Honor to już nie przelewki, bo tyczy się moralności i obyczajowości. Nie wystarczy go tylko zadeklarować. Należy go udowodnić w każdej sytuacji, którą możemy zweryfikować na podstawie norm moralnych uznawanych przez naszą społeczność.

A zatem jest patronat honorowy bardzo istotnym elementem promocji wydarzenia, które organizujemy. Dziwi mnie więc totalny nieład w tej dziedzinie panujący w raciborskim, jak chcą niektórzy, magistracie. Wiele miast, i tych wielkich, i tych małych, umieściło na swoich stronach (BIP) specjalne regulaminy patronatu honorowego. Dowiadujemy się tutaj jak otrzymać patronat honorowy, włodarza - jak chcą inni -danego miasta. W załączeniu mamy do pobrania formularz i podany adres na który należy go przesłać. Przykład? Proszę bardzo – Miasto Gdańsk. "Co daje patronat honorowy Prezydenta Miasta Gdańska? Podkreśla rangę wydarzenia; pozwala dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców poprzez zamieszczenie informacji o wydarzeniu na stronie internetowej miasta oraz w rozsyłanym elektronicznie newsletterze." (http://www.gdansk.pl)

Na stronie Białystok pl. (http://www.bialystok.pl) oprócz wyczerpujących informacji dotyczących Patronatu Honorowego Prezydenta Miasta Białegostoku mamy do pobrania:
- wniosek o Patronat Honorowy,
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Białegostoku w sprawie niektórych form wykonywania funkcji reprezentacyjnej przez Prezydenta Miasta,
- herb miasta z napisem Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku.

BIP Urzędu Miasta Racibórz nie zawiera takich danych!

Poczynając od małej, szkolnej imprezy po Festiwal Bluesowy obowiązuje Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Racibórz. Nie było tego dwa, trzy lata temu. W zeszłym roku nie było również tak nagminnego pędu do patronatu. Jest w tym roku! Zważywszy na fakt, że na stronie UM nie ma informacji odnoszącej się do zasad udzielania patronatu przez Prezydenta Miasta Racibórz, wnoszę, że nie jest to jakaś przemyślana koncepcja promocji lokalnych wydarzeń, tylko … Niechaj każdy sobie dopowie.

To zapewne, w części, "parcie na szkło" (na składankach Dni Raciborza mamy zdjęcie "naszego" prezydenta i prezydenta Rybnika) jest przyczyną takiej ignorancji. A ja cóż? Boję się otworzyć lodówkę, ba - obawiam się ją kupić, bo i taki zakup może podlegać patronatowi!? Mam również nadzieję, że szumne, wielokrotne otwarcie wyremontowanego budynku "Teatru Ziemi Raciborskiej" odbędzie się bez patronatu honorowego. No chyba, że będzie nim sam pomysłodawca!

Zaraz pewnie usłyszę chór niezadowolonych obrońców idei lokalnego patronatu honorowego - a czemuż to nie wolno Prezydentowi objąć patronatem porządnej, naszej imprezy? Odpowiem wprost – bez jasno określonych kryteriów – nie wolno! Bez kontroli poczynań organizatorów – nie wolno! I piszę to w dobrze pojętym interesie urzędu Prezydenta Miasta Racibórz. Bo niezależnie od tego kto nim jest, lub będzie – wartość tego urzędu wymaga by go po prostu nie narażać na śmieszność. Przykład? Proszę – plakat promujący Festiwal bluesowy. Sam projekt, który był zaprzeczeniem techniki marketingu pomijam, aby skupić się na meritum sprawy – otóż honorowi patroni – wylądowali wprost na głowie, czarnoskórego bluesmana. Inny przykład? Jak wieść gminna niesie jedna z placówek szkolnych występując o patronat honorowy otrzymała zgodę nie tylko na patronat, ale także na to by on odbył się w >>Domu Kultury "Szczecha" <<. Taką pisownię, najstarszej polskiej placówki kulturalnej w Raciborzu, podpisała dr nauk humanistycznych! Ta sama, która rdzeniem kultury nazwała instytucję, czyli Kino "Bałtyk". To wstyd i hańba, bo pismo przygotował nadto Wydział edukacji UM w Raciborzu.

Z tych i innych względów uważam, że patronat Prezydenta Miasta Racibórz powinien być wyrazem nadzwyczajnego wyróżnienia podkreślającego szczególny charakter uroczystości lub imprezy. Dlatego też patronatami winny być objęte wydarzenia, które posiadają szczególną rangę kulturową, społeczną lub promocyjną. W moim przekonaniu w Raciborzu następuje rozmydlenie i zaprzeczenie tej jakże szlachetnej idei patronatu. Zamiast wyjątkowości mamy powszechność. To tak jak z komuną – miało być pięknie a wyszło jak zawsze - źle.

Leszek Wyka

Liczba komentarzy: 1

»

  1. „Szczechą” popisała się pani wiceprezydent dr Ludmiła? ;)

    autor: Robert — 1 czerwca 2010 - 06:34

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl