RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Happy Birthday Mr.Ogerman!

Czy pamiętają Państwo nastrojowe piosenki Franka Sinatry? A może słynną dziewczynę z Ipanemy – Astrud Gilberto? Niezapomniane przeboje lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, które podbijały serca publiczności na całym świecie? Pogodne południowe rytmy współbrzmiące z leniwymi smykami, radosnymi fletami i genialnymi głosami wspomnianych artystów, które urastały do rangi prawdziwych hitów? Być może komuś z Państwa kojarzą się nazwiska Barbary Straisand, Antonia Carlosa Jobima, Stana Getza czy Billa Evansa a już na pewno wielu słyszało o Dianie Krall, która 25 listopada br. koncertowała we Wrocławiu promując swój najnowszy album Quiet nights. No właśnie, czy na pewno w pełni swój? Na płycie Diany znajdują się przecież kompozycje m.in. wymienionych przeze mnie artystów, a ciekawostką jest fakt, że wszystkich ich łączy jedno nazwisko – Ogerman.

Zapytacie Państwo po cóż pisać o płycie artystki zza oceanu, a już tym bardziej wspominać gwiazdy sprzed lat. Jest jeden istotny powód – to Claus Ogerman.

Kim jest Claus Ogerman? Otóż jest jednym z najwybitniejszych aranżerów, kompozytorów i dyrygentów minionego stulecia. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki rozrywkowej. Aranżował utwory dla gwiazd rock&rolla, rythm&bluesa czy muzyki soul. To między innymi Claus Ogerman odpowiedzialny jest za popularność gatunku muzycznego, jakim jest bossa nova. Komponował muzykę do wielu filmów i wystawianych na Broadwayu spektakli.

Dlaczego o nim piszę? Bo uważam, że to jeden z najwybitniejszych synów Ziemi Raciborskiej!!! Claus Ogerman bowiem urodził się 29 kwietnia 1930 roku przy ul. Nowej 2 w Raciborzu. Jego rodzice to Emma z domu Wrazidlo oraz Johann Ogierman z zawodu fotograf. Niewiele więcej wiadomo o jego raciborskiej przeszłości. Zapewne jak większość mieszkających tu Niemców przebywał do 1945 roku w Raciborzu, skąd pod koniec wojny wyemigrował do RFN. Tu z pewnością rozpoczął naukę w szkole podstawowej oraz zdobywał pierwsze muzyczne szlify. Gimnazjum ukończył już w Norymberdze. Encyklopedie podają, że w 1959 roku zamieszkał na stałe w USA.

Jako raciborzanin, animator kultury, wreszcie miłośnik muzyki jazzowej marzę o tym, by przyszły rok upłynął w naszym regionie pod znakiem Ogermana. Poprzez wytwórnię muzyczną Verve podjąłem próbę nawiązania kontaktu a także zebrania obszerniejszych informacji o raciborskiej przeszłości mistrza. Zamiarem moim jest powołanie komitetu, który zająłby się organizacją przyjazdu wybitnego muzyka do Raciborza oraz koncertu poświęconego jego twórczości. Idealnym miejscem byłoby pięknie odnowione cysterskie opactwo w podraciborskich Rudach. Przy okazji takiej uroczystości można byłoby nadać Ogermanowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Raciborza, czy wmurować tablicę pamiątkową w miejscu, gdzie niegdyś stał jego rodzinny dom. Marzy mi się, by Racibórz był gospodarzem corocznego unikatowego w skali światowej festiwalu orkiestracji jazzowej pod patronatem mistrza Clausa Ogermana.

W przyszłym roku Claus Ogerman będzie obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. Gdyby zechciał świętować je razem z NaMi w jego rodzinnym mieście, byłaby to dla Raciborza wymarzona promocja.

Michał Fita

Claus Ogerman na koncercie Diany Krall - KLIKNIJ TU

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl