RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Felieton Orężem Naszym…

Wraz z Nowym Rokiem jestem coraz bardziej zadowolony z poczynań ekipy raciborskiego UM, kierowanego przez prezydenta Mirosława Lenka i z wspierającego jego działania PR’owe Raciborskiego Centrum Kultury. Nie, nie pomyliło mi się i nie zjadłem słowa "nie" przed słowem "zadowolony". Jestem naprawdę zadowolony! I to nie z jednej, ale z dwóch przyczyn! Nie jestem, co prawda przyzwyczajony do tego typu emocji, więc podchodzę do nich nieśmiało i z lekkim sceptycyzmem wewnętrznym, no ale fakty pozostają faktami. Sztab prezydenta okazuje się nie być jednak zupełnie głuchy na głos ludu. I to zarówno ludu fizycznego, który dał o sobie znać podczas słynnej rundy wyborczo – kolędniczej, jak i ludu internetowego, który daje o sobie znać pod każdym artykułem medialnym. Co więcej – śmiem twierdzić, że nie jest on już głuchy nawet na głosy felietonistów, co do których sam pozostaje przecież w opozycji! Robię to w rozbiciu wewnętrznym i z lekkim poczuciem winy, gdyż popadam w pewną niezgodę z moimi kolegami – felietonistami z NaM’u: Leszkiem Szczasnym ("Władza czyni głuchym") i Maciejem Nowakiem ("Król jest nagi"). Nie mniej jednak mogę w tym miejscu zadać publiczny kłam naszym oponentom, którzy twierdzą, że jesteśmy przefelietonizowani, a publiczne obnoszenie się ze swymi postulatami i tak nic nie wnosi do raciborskiej rzeczywistości. Otóż chyba jednak wnosi! I to zarówno pisanie felietonów, jak i komentarzy w lokalnych portalach internetowych…

Od kilku lat żyję w przekonaniu, że raciborzanie, prasa i media swoje, a nasz prezydent i tak swoje (swoje?). Gdy wszyscy wołają: "pali się", prezydent mówi: "to wołający mają zapałkę przed oczami". Gdy wszyscy proszą: "potrzeba zmian", to prezydent mówi "jest super, a opozycja krzyczy, bo chce stanowisk". Do dziś wydawało mi się, że kiedy na Racibórz spadnie bomba wodorowa, to prezydent powie, że to prezent od zaprzyjaźnionych miast partnerskich, którego opozycja nie potrafi docenić. A nawet, jeśli pomyśli, że może jednak coś w tym jest, to i tak przewodniczący zabroni mu się odzywać i posadzi na miejsce. A jednak dziś zrewidowałem swoje poglądy…

Najbardziej zadowolony jestem z faktu, o którym dowiedziałem się dzisiaj – tj. 7 stycznia. Wstaję, przeciągam się, piję kawę, włączam komputer i … dowiaduję się, że oto Raciborskie Centrum Kultury postanowiło zorganizować koncert na raciborskim rynku. Data, przypomnę - 10 stycznia, czyli w dniu XVIII finału WOŚP. Słownie: za około 3 dni, lub jak kto woli – za 72 godziny. Na razie jest program, ale podobno ma powstać jeszcze plakat. Nie wiem, czy zawiśnie przed, czy po imprezie (w sumie to też miałoby jakiś sens promocyjny), ale podobno będzie. Super, myślę sobie. W końcu RCK zabiera się za rzeczy, do których jest stworzony, do których ma ludzi, sprzęt i umiejętności. Tylko, dlaczego dopiero dziś? Robię cichą analizę…

Jeszcze w listopadzie, kiedy sztab zajmujący się od kilkunastu lat zbiórką na rzecz WOŚP ogłaszał zebrania dla wolontariuszy, RCK i UM milczały jak grób. Jeszcze w końcu grudnia 2009 roku, kiedy w prasie pojawiały się kolejne informacje o zebraniach wolontariuszy, UM i RCK nie reagowały (wyczekiwały?). Jeszcze w sylwestra, kiedy lud Raciborza zajęty był obserwowaniem sztucznych ogni, nikt z UM i RCK nie śmiał zakłócać jego świętego spokoju. Jeszcze w zeszłą niedzielę nikt nic nie wyjawiał. W poniedziałek oferta dotyczyła zorganizowania WOŚP’owego koncertu kolęd ;) We wtorek nastąpił jednak punkt zwrotny: dzień wcześniej jeden z lokalnych portali podał, że podczas tegorocznego WOŚP’u nie będzie w zasadzie żadnych większych akcji kulturalnych, a jedynie mały koncert, jaki mieliśmy zrobić dla wolontariuszy na Przystanku Kulturalnym "Koniec Świata". Pod artykułem pojawiła się jak zwykle fala krytyki – w zasadzie nie wiadomo dokładnie pod czyim adresem, ale jak nie wiadomo, kogo lać, to wiadomo, że leje się tych, których się zna. Trochę Wacławczyka, który kiedyś robił orkiestrę (tj. działania kulturalne wokół niej), trochę jakichś magicznych "Onych", ale najwięcej oczywiście prezydenta, UM i RCK. Przypomnijmy: rok temu zdecydowały one wydać mnóstwo pieniędzy na koncert na rynku, przyklejając go do zbiórki WOŚP, organizowanej przez sztab. Impreza była chyba udana, choć wiarygodność i motywację wspomnianych instytucji oceniano wtedy na różne sposoby. To nie jest zresztą ważne, gdyż ważniejsze jest to, że obie instytucje zapomniały najwyraźniej, że "ten, kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera". Także koncerty na rynku ;)

Najważniejsze jest jednak to, że 2 dni po włożeniu kija w mrowisko okazuje się, że RCK potrafi! Nie wiem, co prawda ile to wszystko będzie kosztować podatników. Wolę nie pytać. Cierpię też nad programem merytorycznym montowanym na szybko, który jest żywcem zakupiony od agencji, która w tym terminie mogła zaoferować tylko to, co nie sprzedało się nigdzie indziej. Zastanawia mnie też, czy ogłaszanie dużej, drogiej imprezy na 3 dni przed jej startem (gdy media drukowane ogłosiły już wielką klapę) jest na pewno profesjonalne. Ale to osobny temat. Ważne jest jednak to, że opinia społeczna w Naszym Mieście ma jednak jakieś pole rażenia. I należy mieć nadzieję, że w roku wyborczym to pole będzie się powiększać. Czyli – jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej ;)

Nie jest to jednak jedyny przypadek wrażliwości naszej władzy na potrzeby ludu i głos felietonistów. Przypatrzmy się na przykład sprawom uchwalania ostatniego budżetu. Najpierw prezydent jedzie na tourne kolędowe po dzielnicach Raciborza. Częściej dostaje baty, niż słowa uznania. Ale oczywiście obiecuje, że uwzględni uwagi mieszkańców i zrobi co tylko będzie w jego mocy. Oczywiście nie ma to specjalnego wpływu na przebieg prac nad budżetem, bo i po co. W Raciborzu obiecywanie różnych spraw, ani nawet przyjmowanie różnorakich planów i strategii nie przekłada się ani na budżet, ani w zasadzie na nic. Tym razem jest podobnie: budżet się pisze, pracują nad nim stałe komisje RM. Budżet jest w zasadzie gotowy, ale … nie pojawia się na ostatniej sesji. Temat ginie i już. Nie wiem do końca dlaczego, ale wiem co wydarzyło się w międzyczasie. Światło ujrzał felieton Macieja Nowaka pt. "Król jest nagi", który zasugerował, że z objazdu prezydenta i tak nic nie wyniknie. Ot, nieudana próba autopromocji przed zbliżającymi się wyborami i tyle. Ale nie! Tydzień później dowiadujemy się z prasy, że oto prezydent wprowadził ponad 50 poprawek do budżetu, wychodząc naprzeciwko potrzebom zgłoszonym przez mieszkańców dzielnic. Nie wiadomo, dlaczego nie zrobił tego wcześniej tj. przed posiedzeniami komisji a już po spotkaniach. Czyżby jednak poruszył go dopiero felieton i widniejące pod nim komentarze? Jeśli tak, to należy się cieszyć i starać się przeforsować jak najwięcej dobrych rozwiązań obywatelskich. Szanse rosną w tempie wprost proporcjonalnym do zbliżających się wyborów ;)

Tym optymistycznym akcentem, życząc publiczności i aktorom raciborskiego teatru wielu sił na nadchodzący rok, kończę i popadam w dalsze ukontentowanie!

Dawid Wacławczyk

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Nice, keep it up

    autor: Andrew Pelt — 24 listopada 2010 - 16:34

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl