RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Czy warto emigrować?

Moją Irlandią jest Racibórz - brzmiało hasło wyborcze radnej Kasi Dutkiewicz. Piękne słowa. Myślę, że każdy powinien mieć swoją Ziemię Obiecaną. Dobrze, gdy odnajdujemy ją w rodzinnym mieście. Moi maturzyści u progu dorosłości zadają mi często tytułowe pytanie. Chciałbym, by wielu z nich mogło spełnić swoje marzenia w Raciborzu. Tymczasem przychodzi mi z pokorą opowiadać o własnych krętych drogach na obczyźnie.

Mieczysław Jastrun napisał, że emigracja jest zawsze wykorzenieniem z jakichś niezastąpionych wartości. Doświadczyłem prawdziwości tych słów na własnym przykładzie. W mojej krótkiej biografii odnajduję kartę emigracyjną. Po studiach na kilka miesięcy wyruszyłem za ocean. Wcześniej w okresie wakacyjnym regularnie wyjeżdżałem na saksy do Niemiec. Sytuacja na rynku pracy nie dawała wtedy wielu perspektyw.

Przez cały okres mojego pobytu w Stanach towarzyszyło mi nieodparte uczucie obcości. Miałem tam pracę i collage, ale to nie był łatwy okres w moim życiu. Wróciłem. Moi koledzy są tam do dziś i pewnie nadal odcinają dni do powrotu na kolejnym metrze. Robią tak od 5 lat i z upływem czasu przybywa argumentów, by powrócić - ale wciąż jeszcze nie dziś. Będzie im coraz trudniej. Taki tragiczny los emigrantów. Ludzie i miejsca, do których tęsknią, są już jakby nie te, a na obczyźnie wciąż niełatwo odnaleźć swój Dom. I nawet lekkoduchom, wiecznie żądnym przygód drży głos, gdy dzwonią z życzeniami na święta. Znam to uczucie. To koszt uzyskania przychodu. Bez względu na to, w jakim celu emigrujemy.

Czy zatem warto wyjeżdżać? Warto - przecież podróże kształcą - ale trzeba traktować to jak dobrą inwestycję w doświadczenie, może w język, choć często niewiele z tego wychodzi, gdy pracujemy w towarzystwie emigrantów, a na sięganie po książkę zmęczenie nie pozwala. Pobyt za granicą to kontakt z inną kulturą, innymi ludźmi...to spory kapitał. Nie wolno jednak przeholować. Czasy dwuletnich wyjazdów, które ustawiały człowieka na całe życie minęły 20 lat temu. Dziś po powrocie za każdym razem trzeba zaczynać od początku. Tylko dla ważnych celów warto ponosić takie ryzyko.

W kraju rzeczywistość do najłatwiejszych nie należy, ale za to jest o wiele ciekawsza, niż na Zachodzie. Życie w Polsce to prawdziwe wyzwanie. Warto je podjąć, gdy mamy wokół siebie rodzinę, przyjaciół, miejsca, które mogłyby opowiadać historie naszego życia - to wartości, o których mówił poeta.

Robert Myśliwy

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl