RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

śp. Leszek Wyka

leszek_bw

Dossier - śp. Leszek Wyka

żył wśród nas
23 lipca 1957 r. - 24 kwietnia 2011 r.
zawód wyuczony
pedagog kultury
Doświadczenie zawodowe:
- 1984- 1987 – instruktor, starszy instruktor RCK,
- 1987- 1989 – Kierownik Klubu Muzyczno-Literackiego „Argus”
- 1989- 1992 – główny instruktor Raciborskiego Domu Kultury,
- 1992- 2001 – dyrektor Domu Kultury „Strzecha”,
- 2001- 2008 – dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury
był

starszym instruktorem RCK

radnym powiatowym IV kadencji

zainteresowania socjologia i pedagogika kultury, historia Raciborza, muzyka (na płytach analogowych), a szczególnie rock progresywny, jazz, blues ( biały), kolekcjonerstwo (m.in. medale i odznaki ułanów polskich, żołnierzy AK), ogrodnictwo.
RSS Nasz Powiat, Gmina Kuźnia Raciborska, Turze

Napisał o sobie:

Należę do tej licznej grupy ludzi, w co wierzę szczerze, którzy lubią to, co robią i robią to, co lubią. Miałem zostać lekarzem (najchętniej chirurgiem) - zostałem - KOwcem. Miałem wieść życie wśród łąk i jezior zielonogórskich - żyję na Śląsku, ale wśród łąk.

Uważam, że kultura miejsca, w którym dorosłem, uczyłem się i wychowałem, stworzyła moje sposoby zachowania, postrzegania piękna i mądrości. Racibórz po prostu mnie ukształtował. Czuję, że zakorzeniłem się doskonale w tej naszej "małej ojczyźnie". Zawdzięczam temu miastu tak wiele, że bez krztyny taniej sensacji mogę śmiało powiedzieć:  Kocham to miasto!

Jestem tu (chociaż z racji wieku raczej odchodzę niż przychodzę), bo po raz drugi w życiu, po 1989 r., uwierzyłem, że może być inaczej. Jestem tu poprzez swoisty akt niezgody na to, co się dzieje wokół mnie. Nie aspiruję do roli polityka. Aczkolwiek polityka, jako zjawisko bardzo mnie fascynuje, wciąga, wzbudza emocje i... raczej rozczarowuje niż napawa optymizmem.