RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Ziemia niczyja

Sporadycznie zdarza mi się czytać komentarze pod artykułami w Internecie. Sieć to dziwne miejsce, w którym według niektórych zasady bon ton przestają obowiązywać, a internetowe pisarstwo staje się sposobem wyładowywania skrywanych frustracji. Ile razy mowa w lokalnych mediach internetowych o stowarzyszeniu Nasze Miasto, Nowej Generacji lub Platformie Obywatelskiej, to oprócz komentarzy intencjonalnie złośliwych i krzywdzących, pojawiają się też opinie, które jak się wydaje wynikają z trudności w zrozumieniu lokalizacji NaM na rodzimej scenie politycznej.

To prawda, że Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO wymyka się tradycyjnemu bipolarnemu podziałowi na opozycję i koalicję. Permanentna krytyka i torpedowanie posunięć władzy wykonawczej to dzikie prawo opozycji, która w ten sposób może budować swoją polityczną tożsamość. Staje się dzięki temu wyraźna i czytelna w odbiorze. Niewątpliwie procentuje to w wyborach. Prosta identyfikacja wedle klasycznego podziału ułatwia potencjalnym wyborcom spełnienie obywatelskiego obowiązku. Dyscyplina partyjna, wymuszona jednomyślność oraz gloryfikowanie poczynań rządzących to z kolei skojarzenia stereotypowo przypisywane tzw. koalicji lub obozowi władzy. Członkowie RSS Nasze Miasto z zasady odrzucają jedną i drugą postawę jako niepatriotyczną i nie służącą dobru społeczności lokalnej. W tym miejscu warto na moment powrócić do historii.

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO powstało wiosną bieżącego roku w wyniku powyborczego rozłamu w Platformie Obywatelskiej. Z PO odeszło wtedy 35 członków młodszego pokolenia. Wcześniej, po rozwiązaniu przez władze wojewódzkie struktur partii w powiecie w odpowiedzi na autokratyczne zapędy Andrzeja Markowiaka, do życia powołane zostały dwa nowe koła: wiodące Nowa Generacja i mniej liczebne Ziemia Raciborska. Po wyborach samorządowych, jesienią 2006 roku, odbyło się walne spotkanie członków i sympatyków partii, na którym przewagą jednego głosu postanowiono, iż Platforma Obywatelska wejdzie do tak zwanej koalicji rządzącej w mieście i powiecie. Przesłanki powziętego postanowienia były dwie. Jako niezależne ugrupowanie koalicyjne będziemy mieli większy wpływ na decyzje w mieście, co umożliwi realizację choć części wyborczych zapowiedzi. Po drugie, będziemy w koalicji godnym adwokatem zaprzyjaźnionych środowisk opozycyjnych, dążąc jednocześnie do zgodnej współpracy wszystkich ugrupowań w celu realizacji tzw. dobra wspólnego.

Praktyka samorządowa przyniosła jednak wiele rozczarowań. Platforma Obywatelska w Radzie Miasta w ogóle rozmyła się i we wspólnym worku koalicyjnym straciła jakąkolwiek tożsamość. Nie podpisano żadnej umowy koalicyjnej, nie określono zasad współpracy między partnerami... Skutkuje to dziś powrotem starych praktyk i zaprzepaszczeniem szansy na tak oczekiwaną nową jakość. Arytmetycznie niepotrzebni koalicjanci traktowani są per noga, a opozycję upokarza się przy każdej okazji z zasady. Ten smutny obraz raciborskiego samorządu i stosunki wewnątrzpartyjne były w głównej mierze przyczyną kolejnego rozłamu w PO. Stworzyły też podwaliny pod nowe ugrupowanie: RSS Nasze Miasto.

Gdzie zatem umiejscowić nowy podmiot polityczny? Jakiej definicji szukać dla niego? Przyznaję, że w naszych realiach to niełatwe zadanie. Pogardzani przez opozycję, która nie może wybaczyć Nowej Generacji - poprzedniczce NaM - drogi, którą wybrała; wzbudzający nieufność kolegów koalicjantów, za krytyczną postawę i niezależność Nasze Miasto zajmuje dziś - można by rzec - polityczną ziemię niczyją. Wierzymy, że okaże się ona stałym lądem, na którym wspólnie uda się zbudować nową, lepszą rzeczywistość.

Robert Myśliwy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl