RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE

Klub radnych RSS Nasze Miasto, Oblicza oraz Prawo i Sprawiedliwość złożył dziś w Biurze Rady Miasta zaadresowane do prezydenta M.Lenka pismo interwencyjne w sprawie zlikwidowania od nowego roku zajęć z gimnastyki korekcyjnej w raciborskich przedszkolach. Radni opozycji wyrazili swoje oburzenie trybem wprowadzenia tej zmiany oraz faktem, że 407 przedszkolaków wymagających rehabilitacji zostało pozbawionych szans na zdrowe życie. Prawdopodobną przyczyną zmian są oszczędności. Na zdrowiu dzieci jednak oszczędzać nie można.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Racibórz, 2012-01-04

Szanowny Pan

Mirosław Lenk

Prezydent Miasta Racibórz

 

Interpelacja w sprawie wycofania zajęć z gimnastyki korekcyjnej z przedszkoli

Szanowny Panie Prezydencie! Z głębokim niepokojem przyjęliśmy informacje o wycofaniu się Urzędu Miasta Racibórz z finansowania zajęć z gimnastyki korekcyjnej w raciborskich przedszkolach. Informacje te dotarły do nas w ostatnich trzech dniach od kilkunastu oburzonych rodziców z różnych placówek przedszkolnych.

Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, od 1 stycznia bieżącego roku, z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia, bez żadnej konsultacji z rodzicami i bez żadnej dyskusji z Radą Miasta Racibórz – 407 dzieci borykających się z wadami postawy straciło możliwość uczestnictwa w zajęciach korekcyjnych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę w placówkach przedszkolnych.

Decyzja ta budzi nasze zaniepokojenie i dezaprobatę z kilku powodów.

Po pierwsze: Zdrowie dzieci jest absolutnym priorytetem i nie powinno się na nim oszczędzać pod żadnym pozorem. Zdrowe dziecko, to zdrowy obywatel i mieszkaniec naszego miasta. Zdrowy kręgosłup jest ważniejszy niż umiejętności rytmiczne, językowe czy nawet intelektualne dziecka. To absolutna podstawa normalnego i komfortowego życia oraz późniejszej możliwości pracy. Wycofywanie zajęć korekcyjnych w trybie nagłym, kiedy dzieci znajdują się w środku zaawansowanych nieraz cyklów ćwiczeń to ruch skrajnie nieodpowiedzialny zarówno z medycznego, jak i moralnego punktu widzenia!

Po drugie: wprowadzenie tej decyzji w życie nastąpiło bez żadnej informacji, konsultacji społecznej i ostrzeżenia. Nauczyciele prowadzący te zajęcia oraz sami rodzice dzieci – dowiedzieli się o tym fakcie na 3 dni przed końcem roku, w okresie pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Wprowadzanie niewygodnych i niepopularnych zmian czy oszczędności w okresach wakacyjnych i świątecznych zawsze jest naganne i skazuje dane decyzje na podejrzliwość, co do zamiarów organów je wykonujących czy wprowadzających.

Po trzecie: jako Radni Miasta Racibórz, czujemy się oburzeni z powodu tego, że nie zostaliśmy poinformowani o Pańskich zamierzeniach ani podczas obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej, ani też podczas dyskusji nad tegorocznym budżetem. Działanie to zostało przed nami praktycznie zatajone – zarówno podczas prac Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów, jak i podczas grudniowej sesji Rady Miasta Racibórz. Termin ogłoszenia tej decyzji – okres pomiędzy sesją a rozpoczęciem Nowego Roku – wydaje się w tej sytuacji nieprzypadkowy.

W związku z zaistniałą sytuacją, kierujemy do Pana publicznie następujące pytania:

  1. Jakie są powody tej tak drastycznej i nieodpowiedzialnej z medycznego punktu widzenia decyzji? Czy są to powody wyłącznie finansowe? Jakich oszczędności spodziewa się Pan z tego tytułu?
  2. Dlaczego przed wycofaniem w/w zajęć nie zapytano rodziców o ich zdanie na ten temat, a także o to, czy nie są zainteresowani uczestniczeniem w ich finansowaniu? Głosy, jakie od nich otrzymujemy, mówią o tym, że jeśli zaistniałaby taka potrzeba, byliby w stanie współuczestniczyć w finansowaniu tego typu zajęć, byle były one dostępne w placówkach przedszkolnych i były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.

Zwracamy w tym miejscu uwagę, że pomimo starań i odpowiedzialnej postawy kadry, która prowadziła te zajęcia i dobrej woli dyrekcji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, która w trybie pilnym uruchomiła zajęcia dla przedszkolaków w salach MOS na ul. Klasztornej – z powodów technicznych i organizacyjnych nie będzie z nich w stanie skorzystać więcej niż 25% dzieci, które uczęszczały na nie dotychczas w przedszkolach. Dowożenie dzieci z przedszkola w inne miejsce, to problem dla rodziców pracujących, nieposiadających samochodu etc. O wiele łatwiej by to jeden instruktor dojeżdżał do przedszkola, niż by do salki w MOS dojeżdżało kilkaset osób.

  1. Dlaczego o planowanym wycofaniu zajęć z przedszkoli nie poinformowali Państwo nas – Radnych Miasta Racibórz, choć była ku temu wielokrotna okazja?
  2. Czy o planowanej przez UM decyzji była poinformowana lub uczestniczyła w jakichkolwiek rozmowach na ten temat Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej – Pani Krystyna Klimaszewska?

Z poważaniem:

Radni Klubu „RSS Nasze Miasto – Oblicza – PiS”

Robert Myśliwy

Dawid Wacławczyk

Piotr Dominiak

Michał Fita

Ryszard Frączek

Roman Wałach

Tomasz Kusy

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl