RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Zbyszek Zaborowski

zaborowski_zbyszek

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO 19 marca br gościło w Raciborzu wicemarszałka województwa śląskiego - Zbyszka Zaborowskiego. To kolejna odsłona projektu NaM pod nazwą Akademia Społeczno - Gospodarcza. Spotkanie odbyło się w budynku głównym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Raciborska uczelnia jest partnerem RSS NaM przy realizacji tego projektu. Gospodarzem prelekcji był szef Komisji Rewizyjnej NaM - Mariusz Marchwiak, na co dzień wydawca czasopisma Nowa Energia.

Rocznica pięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej stała się inspiracją do rozważań na temat szans i wyzwań przed jakimi stoją dziś gminy naszego regionu. Dlatego też marszałkowi towarzyszyła pani Agnieszka Walczak kierownik Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, który bezpośrednio odpowiedzialny jest za rozdział środków unijnych. Do drzwi ww. wydziału pukają nie tylko przedstawiciele gmin, ale także władze raciborskiej Alma Mater, która zabiega aktualnie o dofinansowanie projektu przebudowy hali RAFAKO na cele dydaktyczne. Zaproszenie na spotkanie z marszałkiem Zaborowskim otrzymali także starosta, prezydent, wójtowie i burmistrzowie oraz radni wszystkich gmin powiatu raciborskiego. Była to doskonała okazja by lobbować na rzecz naszego miasta. Szkoda, że nie zaszczycili nas swoją obecnością. Za to członkowie stowarzyszenia przepytywali zaproszonych gości o szanse dla Raciborza. Dyskusję poprzedziła 45 minutowa prezentacja sposobów aplikowania o dotacje unijne. Poruszano kwestie finansowania zewnętrznego projektów związanych z wyznaczeniem terenów pod inwestycje i ewentualną specjalną strefę ekonomiczną, praktyk dobrego lobbingu przy aplikowaniu o środki unijne, finansowania budowy dróg i ścieżek rowerowych. Członkowie NaM pytali o rynek firm wspomagających przedsiębiorców w pisaniu projektów oraz wniosków aplikacyjnych, zespół dobrych praktyk realizowanych na poziomie gmin, które zwiększają szansę wnioskodawców na sukces w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, determinanty rozdziału środków pomiędzy poszczególnymi subregionami. Pytano także o ocenę z omawianego punktu widzenia korzyści lub strat jakie wiązałyby się z ewentualną przynależnością Raciborza do województwa opolskiego. W części nieoficjalnej spotkania przy ciastku i kawie liderzy NaM w towarzystwie rektora PWSZ w Raciborzu zapytywali o konkrety związane z projektowanym rozwojem raciborskiej uczelni. Marszałek Zaborowski obiecał przychylnym okiem spoglądać w naszą stronę mając w pamięci okres, kiedy jeszcze jako poseł sam zabiegał o utworzenie raciborskiej Alma Mater.

Zobacz film na portalu naszraciborz.pl

www.tv.naszraciborz.pl/site/movie/196.html

Liczba komentarzy: 1

»

 1. Dlaczego nigdzie w tekście nie podano, że to komuch?
  Czysta manipulacja…

  autor: tubylec — 7 lutego 2011 - 11:26

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl