RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Zbiornik jak SUCHY DOK

W opracowaniu na temat budowy zbiornika Racibórz Dolny autorstwa Rafała Łagosza -  z-cy dyrektora RZGW w Gliwicach - przesłanym radnym miejskim - można m.in. przeczytać: Ponadto zbiornik w docelowym etapie realizacji będzie mógł spełniać zadania związane z żeglugą, zaopatrzeniem w wodę i rekreacją... Tymczasem władze miasta wraz z inwestorem twierdzą, że to perspektywa przynajmniej pięćdziesięcioletnia. Nikt jednak nie potrafi wiarygodnie uzasadnić - dlaczego?

Na ostatniej sesji rady miasta zbiornik był tematem przewodnim. Stąd obecność w Sali Kolumnowej UM dwóch wysokich przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który w imieniu skarbu państwa nadzoruje realizację tego ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa południowej Polski projektu. Dyskusję na ten temat zainicjował radny Robert Myśliwy składając zapytanie pod adresem gości w sprawie opisanego w dostarczonym radnym materiale, trzeciego etapu realizacji budowy zbiornika. Chodzi o przekształcenie polderu w obiekt wielofunkcyjny.

Chciałbym przy okazji naszego spotkania rozwiać pewne mity i jednocześnie upewnić się, kiedy Państwo przewidują realizację ostatniej fazy projektu. Czy w istocie jest tak, jak na Komisji Gospodarki Miejskiej informował nas prezydent, że to perspektywa przynajmniej pięćdziesięcioletnia? Z czego wynika, że tak bardzo oddala się w czasie realizacja zbiornika mokrego? Czy jakieś środowiska lobbują za takim rozwiązaniem? Czy mieszkańcy Raciborza powinni zapomnieć o żaglówkach i campingach nad raciborskim "zalewem"? - zadawał kolejne pytania radny NaM.

Obawy potwierdziły się, a w odpowiedzi  radny usłyszał całą litanię argumentów, rzekomo uniemożliwiających planowanie zbiornika mokrego w tym miejscu i czasie. Przeszkodą ma być m.in. fakt wydobywania żwiru i konieczność zapewnienia na najbliższe półwiecze bytu kilkunastu firmom działającym w branży wydobywczej na tym terenie. Przeciw wysunięto argument uprawy ziemi przez miejscowych rolników w czaszy zbiornika. Wspomniano także o dylematach natury ekologicznej, m.in. brudnej wodzie w Odrze, której jakość de facto w ostatnich latach uległa znacznej poprawie. Polder suchy ma mieć potencjał spiętrzania około 170 milionów metrów sześciennych wody – parametry mokrego będą siłą rzeczy uboższe, więc i zabezpieczenie przeciwpowodziowe mniejsze. Do stwierdzenia tego, że jak zbiornik będzie mokry a przyjdzie wysoka woda to nas wszystkich zaleje, nie trzeba mieć doktoratu – zwrócił się do Myśliwego, przewodniczący Wojnar, przychodząc z odsieczą zakłopotanym pytaniami radnego reprezentantom RZGW.

Myśliwy nie dawał jednak za wygraną: Oczywiste jest, że nie buduje się takiego urządzenia, by mogły w nim pływać łódki. Najważniejszy zysk z tej inwestycji dla nas wszystkich to gwarancja bezpieczeństwa. Jednak nie kto inny, jak RZGW zaplanowało trzeci etap realizacji tego projektu. To nie wróżka Diana wywróżyła NaM rekreację wokół zbiornika, tylko zastępca dyrektora RZGW opisał ją w swoim materiale. Wyraźnie czegoś tu nie rozumiem. Dyrektor RZGW planuje trzeci etap inwestycji i zbiornik wielofunkcyjny, a panowie nic o tym nie wiedzą, twierdząc, że tematu nie ma. Poza tym argumenty, które Państwo podnoszą przeciw zbiornikowi mokremu będą w mocy także za pięćdziesiąt lat. Na co państwo liczą? - że Odra przestanie wylewać, że wymrą ekolodzy lub las tworkowski, że rolnicy przestaną uprawiać ziemię? Czy słyszeli Państwo o technologi wydobycia żwiru z wody, która wcale nie musi podrażać kosztów? Zatem i ten czynnik nie musi być kategoryczną przeszkodą do realizacji w szybszym terminie trzeciego etapu tej ważnej dla miasta inwestycji. Czy interes grupy przedsiębiorców należy stawiać ponad interes całej lokalnej zbiorowości? Zbiornik wielofunkcyjny to dla Raciborza szansa na rozwój i rozwinięcie jednej z ważnych gałęzi gospodarki jaką jest turystyka.

Dalszych katuszy przedstawicielom RZGW oszczędził przewodniczący rady, zamykając dyskusję na ten temat. Tym samym zamknął usta radnemu NaM, który ośmielił się zadawać dziecinne pytania podpierając się - a to już szczyt bezczelności - logiką. Tadeusz Wojnar podziękował "specjalistom" z RZGW za profesjonalną prezentację i "wyczerpujące" odpowiedzi, prowokując tym samym sprzeciw radnego NaM, który de facto logicznych i przekonujących odpowiedzi na zadane pytania nie otrzymał. Na koniec radni mogli usłyszeć, że pracownicy RZGW nie mieli w ostatnich latach szczęścia do swoich dyrektorów. Na odchodne radny Myśliwy zaapelował do gości, by następnym razem nie zawierali w oficjalnych dokumentach rzeczy, z których pięć minut później będą próbowali się wyłgać. Panowie „specjaliści” apel radnego przyjęli z pokorą.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RSS Nasze Miasto oczekuje od władz Raciborza jasnej deklaracji, czy zależy im na wielofunkcyjnym obiekcie, czy jedynie zbiorniku suchym? NaM oczekuje determinacji i konsekwencji w skutecznym lobbowaniu na rzecz szybkiej realizacji zbiornika o charakterze mokrym, skoro nie poznaliśmy argumentów o mocy bezwzględnie obowiązującej przeciw takiemu rozwiązaniu. Bez wielofunkcyjnego zbiornika, nie ma mowy o budowie kanału Dunaj – Odra – Łaba. Terminowa budowa Zbiornika Racibórz Dolny leży w interesie wszystkich miast dorzecza górnej Odry. Wielofunkcyjny charakter tego obiektu powinien być racją stanu mieszkańców i władz Raciborszczyzny.


Czytaj także:

Liczba komentarzy: 1

»

  1. To skandaliczne co dzieje się w tym mieście. Nic tylko wyjechać. Jak czytam o takich sprawach to szlag mnie jasny trafia. Najgorsza jest ta niemoc. Chyba zacznę zbierać podpisy o odwołanie Lenka.

    autor: Benio — 10 marca 2011 - 10:11

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl