RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Zarośnięte TORY

toryglubczyce

Parę dni temu portal informacyjny Radia Venessa donosił o spotkaniu z udziałem parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych, a także przedstawicieli PKP oraz lokalnego sektora gospodarczego, jakie miało miejsce w tym miesiącu w Głubczycach na Opolszczyźnie.  Rzecz dotyczyła perspektyw reaktywacji dawnej linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie. O szanse i zagrożenia dla tego projektu wypytywał na sesji radny Robert Myśliwy z RSS NaM.

Radny uważa, że z punktu widzenia interesów Raciborza nie można nie docenić tego kierunku na mapie. Podobnie jak dla nas - satelity  stolicy regionu - Rybnik jest punktem odniesienia, tak Racibórz nie tylko dla pobliskich gmin, ale i miejscowości południowo - wschodniej części województwa opolskiego może być nie tylko geograficznym, ale i edukacyjnym czy handlowym centrum. To od wielu lat nasze naturalne środowisko, dlatego skuteczny lobbing na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych w kierunku Racławic Śląskich powinno być jednym z priorytetów komunikacyjnych gminy. Tym bardziej, że większą determinację możemy dziś zaobserwować ze strony partnerów samorządowych po drugiej stronie granicy województwa.

Jak wiemy z relacji zastępcy prezydenta szanse na renesans kolejnictwa na tym odcinku są praktycznie żadne. Torowisko jest zdewastowane, podobnie jak inne obiekty kolejowej infrastruktury. PKP za wszystko żąda pieniędzy, traktując sprawę wyłącznie komercyjnie. Gminy do przewozów pasażerskich dopłacać nie chcą, tym bardziej, że nie widzą takiej potrzeby. Kolej dziś jest zbyt drogą formą transportu, która nie wytrzymuje konkurencji z alternatywnymi możliwościami. Dotyczy to zarówno przewozów pasażerskich jak i towarowych. W ten sposób wszelkie dyskusje na temat ponownego skomunikowania Raciborza z Racławicami Śląskimi definitywnie uciął - przynajmniej na najbliższe cztery lata - wiceprezydent Krzyżek.

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl