RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Zamknięty rozdział – wywiad

Robert Myśliwy zrezygnował ze współpracy z koalicją większościową. Prezydent miasta otrzymał w tej sprawie stosowny dokument. Z radnym NaM rozmawia Maciej Nowak.Przejście do opozycji to przemyślany wybór?

Rada miasta nie jest miejscem do uprawiania "polityki". To przestrzeń współpracy dla dobra społeczności lokalnej. Ostry podział na opozycję i koalicję jest ubocznym skutkiem złego rozumienia samorządu. Chciałbym poszukać w tym wszystkim jakiegoś złotego środka.

Umowa została jednak wypowiedziana. Jaka była bezpośrednia przyczyna takiej decyzji?

Koalicji w zasadzie nie było od początku. Koalicyjność zakłada partnerstwo i dialog. O wzajemnym zaufaniu nawet nie wspomnę. To wartości obce członkom lokalnej grupy trzymającej władzę. Kierujemy się odmiennymi zasadami.

Na czym polegały różnice?

Wygrana w wyborach nie daje wyłączności na nieomylność i prawdę. Demokracja i samorządność zakładają nieustanny dialog społeczny. Nie dostrzegam w koalicji rządzącej woli do takiego dialogu. W Raciborzu nie mamy do czynienia z samorządem, lecz raczej jego karykaturą.

W takim razie nie mogę nie zapytać o opinię w sprawie ostatniej prezydenckiej nominacji na szefa Raciborskiego Centrum Kultury?

Nie można ignorować nastrojów społecznych, a te były jednoznaczne. To z punktu widzenia politycznego bardzo ryzykowna decyzja. Kultura to przede wszystkim ludzie, a współpraca z nimi budziła największe zastrzeżenia w stosunku do nowego dyrektora RCK. Chciałbym wierzyć, że tym razem będzie inaczej.

Zatem ostatni rok koalicyjnej współpracy to czas stracony?

Nie. Raczej okres nauki i nabywania wielu doświadczeń. Dziś jednak to dla mnie rozdział definitywnie zamknięty.

Dziękuję za rozmowę. Powodzenia.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl