RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Wywiad z Robertem Myśliwym

Z Robertem Myśliwym - radnym miejskim, prezesem RSS Nasze Miasto, kandydatem NaM na prezydenta Raciborza - rozmawia dziennikarka TVP Katowice Hanna Blokesz - BaczaDo jesiennych wyborów samorządowych zostało jeszcze osiem miesięcy. RSS Nasze Miasto pierwsze ogłosiło nazwisko kandydata na prezydenta. Skąd ten pośpiech?

Decyzja NaM faktycznie może wydać się przedwczesna i wbrew wyborczej logice. To jednak wyłącznie złudzenie. Postanowiliśmy dać Raciborzanom czas, na dogłębne poznanie naszej personalnej i programowej oferty. Liczymy na świadomy elektorat.

Nie boicie się, że fala krytyki jaka wyleje się na was i potrwa kilka miesięcy wpłynie niekorzystnie na wynik wyborczy?

Nie mam takich obaw. NaM nie można wiele zarzucić, dlatego nie obawiamy się krytyki. Naszą strategię dla Raciborza oceniam wysoko; NaM to środowisko ludzi aktywnych, dobrze wykształconych... - nie musimy się kryć po kątach.

To nie jest pierwsza wasza przygoda z polityką?

Owszem, część z nas startowała już do samorządu. W poprzednich wyborach współpracowaliśmy z Platformą Obywatelską tworząc Nową Generację. W 2005 roku byłem kandydatem do Sejmu RP z ramienia tej partii, a w poprzednich wyborach samorządowych lokalne struktury jednogłośnie rekomendowały moją osobę jako kandydata PO na Urząd Prezydenta Miasta.

Z Platformą jednak rozstaliście się - dlaczego?

Każda partia, także ta ze słowem "Obywatelska" w nazwie, nie jest wolna od licznych patologii. Nie chcieliśmy tracić czasu i energii na wewnątrzpartyjne spory, stąd pomysł by utworzyć prężne ugrupowanie samorządowe. 15 marca 2007 roku powstało RSS Nasze Miasto.

Co jest największym waszym atutem?

Największym atutem Naszego Miasta są ludzie. RSS Nasze Miasto skupia osoby przedsiębiorcze i kreatywne, młode oraz nieco bardziej doświadczone... Są wśród nas przedsiębiorcy, menedżerowie, ludzie kultury, działacze społeczni, nauczyciele... Pełna gama fachowców w różnych dziedzinach. Wszystkich nas łączy chęć pracy na rzecz dobra wspólnego - miasta i powiatu. I nikomu nie przeszkadza, że jedni mają "serce bardziej po prawej, a inni po lewej stronie". To odróżnia nas od konkurencji. Jesteśmy ludźmi dialogu, a NaM to skuteczne narzędzie oddziaływania na rzeczywistość; może po nie sięgnąć każdy przyzwoity raciborzanin.

Głosicie ideę "przedsiębiorczego samorządu" - co to znaczy?

To główne założenie naszej Strategii dla Raciborza i Ziemi Raciborskiej. Stawiamy na innowacje, przedsiębiorczość, rozwój oraz dialog społeczny... Chodzi o budowanie w sprawach trudnych i strategicznych consensusu wśród członków wspólnoty gminnej oraz politycznego establishmentu. By można było mówić o zrównoważonym i dynamicznym rozwoju, o społeczeństwie obywatelskim, czy dobrobycie mieszkańców, musimy wszyscy poczuć się współodpowiedzialni. Przedsiębiorczość to nie tylko mądre wydawanie publicznych pieniędzy, ale przede wszystkim dbałość o to, by ich w budżecie było więcej. I nie chodzi tu tylko o bardziej efektywną sprzedaż gminnych gruntów, ale lokowanie m.in. w ten sposób uzyskanych pieniędzy w dobra inwestycyjne, a nie konsumpcyjne. Myślmy pokoleniowo - nie kadencyjnie.

Jak należy rozumieć to ostatnie zdanie?

Nie doczekaliśmy się ze strony władzy klarownej wizji Raciborza za lat dwadzieścia, trzydzieści, pięćdziesiąt... Dlatego nie wychodziły miastu dotychczas inwestycje strategiczne. Rządy kolejnych ekip sprowadzały się jedynie do poprawnego administrowania tym co zastane. Od lat mami się nas wizjami budowy obwodnicy, strefy gospodarczej, przystani kajakowej czy słynnego już Acapulco... Mijają kolejne lata i na wizjach się kończy. Kurczymy się! Prawda jest taka, że nikt nie chce podejmować tematów, których realizacja wykracza poza jedną kadencję. Po co przygotowywać sukces następcom? Efektywne są zazwyczaj z czterech, jedynie dwa lata rządów. Pierwszy rok nowa władza się uczy; w ostatnim chce przypodobać się wyborcom, by doczekać reelekcji. Duże pokoleniowe inwestycje wymagają przynajmniej 6-8 lat pracy, a ich koszty są ogromne. O ile mniej symbolicznych dziur w drogach się w tym okresie załata? Ile dotąd uprzywilejowanych grup "zaniedba"? - inwestycje długofalowe są politycznie nieopłacalne. RSS Nasze Miasto chce podjąć się ambitnego zadania. Do tego trzeba wiedzy, determinacji, odwagi i konsekwencji. Jestem przekonany, że cnoty te łatwo odnaleźć w naszym środowisku.

Jest szansa, że raciborzanie to "kupią"?

Czas pokaże. Nie twierdzimy, że stać nas na cuda, ale może być lepiej, uczciwiej, bardziej przejrzyście i bardziej przedsiębiorczo. Stworzyliśmy przyzwoitą ofertę dla Raciborzan, zarówno personalną jak i programową. Gdy wyborcy zechcą NaM zaufać, będziemy starali się sumiennie i rzetelnie wypełniać swoje zobowiązania. Gdy odrzucą nasze propozycje, przyjmiemy to z pokorą. Jesteśmy beniaminkiem w raciborskiej polityce, więc każdy nasz sukces będzie niespodzianką.

Co jest największą bolączką Raciborza?

Jest ich kilka: skłócony samorząd, stagnacja, brak ofert na rynku pracy, płace na niskim poziomie, wysokie koszty życia, brak perspektyw i odpływ młodego pokolenia... Racibórz dusi się niemiłosiernie, dlatego jedynie wymiana pokoleniowa może przynieść oczekiwane zmiany jakościowe, przede wszystkim w sposobie myślenia i zarządzania miastem. Młodość jest twórcza - doświadczenie jałowe.

Cóż, wypada mi zatem życzyć wytrwałości i sukcesu. Wszystkiego dobrego.

Nie jestem przesądny, więc w imieniu własnym oraz koleżanek i kolegów, grzecznie podziękuję.

* * *

Robert J. Myśliwy - lat 33; mgr Politologii i Nauk Społecznych, absolwent Podyplomowych Studiów Menadżerskich; nauczyciel, ojciec dwuletniego Mikołaja i czteroletniego Jakuba, mąż Magdaleny; amator m.in. siatkówki plażowej, biegów długodystansowych, żeglarstwa.

(Periodyk NASZE MIASTO - kwiecień 2010)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl