RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Apel o udział w powtórzonych wyborach do Rady Powiatu!

Szanowni mieszkańcy Raciborza, przed nami wydarzenie bez precedensu – powtórzenie wyborów do Rady Powiatu Raciborskiego w dwóch lokalach wyborczych na terenie naszego miasta. Zaistniała konieczność, zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu, jest pokłosiem pomyłki, do której doszło w listopadowych wyborach samorządowych 2014 w Obwodzie nr 19 (Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Kozielskiej 19) oraz w Obwodzie nr 20 (Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych przy ul. Wileńskiej 6). 16 listopada 2014 roku, właśnie w tych lokalach wyborczych pomylono karty do głosowania... Mieszkańcy naszego miasta, którzy poszli do urn w "Budowlance" oddawali głosy na kandydatów na radnych powiatowych z "SMS-u" i na odwrót. Tym samym znaczna część wyborców oddała głosy nieważne - głosy na kandydatów spoza swojego okręgu wyborczego. Choć PKW dysponowała informacją, którzy wyborcy oddali głosy na błędnych kartach - wiedza ta nie została wykorzystała i nie zaproponowano im ponownego udziału w wyborach. Sąd zdecydował o całkowitej powtórce wyborów w tych okręgach. Zauważmy, że to sytuacja, w której de facto wszystkie oddane w tych komisjach głosy mogą "przepaść" i nie być wzięte pod uwagę w ponownym rozdaniu. W konsekwencji całego zamieszania unieważnione zostały wszystkie głosy oddane na kandydatów do Rady Powiatu Raciborskiego w tych dwóch lokalach. 12 radnym powiatowym wygaszono mandaty a powtórzenie głosowania zarządzono na 26 kwietnia 2015r. 

Co to oznacza w praktyce? Aby Rada Powiatu Raciborskiego mogła ponownie zostać ukonstytuowana wszyscy wyborcy głosujący we wskazanych dwóch lokalach wyborczych mają możliwość ponownego uczestnictwa w wyborach. Oddane przez nich głosy w niedzielę 26 kwietnia 2015 zostaną dodane do pozostałych prawidłowych wyników z pozostałych okręgów oddanych jesienią, i w ten sposób, po stosownych przeliczeniach, poznamy ostateczny skład Rady.

Przypomnijmy - w obydwu okręgach wyborczych – 1 i 2 – dzięki głosom mieszkańców Raciborza lista Prawa i Sprawiedliwości, z której startowali także kandydaci RSS Nasze Miasto ć - zdobyła 6 mandatów, po trzy w każdym z okręgów. Wraz z okręgami obejmującymi pozostałe gminy powiatu raciborskiego wprowadziliśmy do Rady 9 radnych. Choć nie daje to większości w Radzie, stanowi jednak realną jej siłę, umożliwia utworzenie Klubu Radnych i skuteczną pracę na rzecz raciborzan, którzy powierzyli naszym radnym swoje głosy. I za to raz jeszcze dziękujemy!

Nikt spośród nas nie przyczynił się do zaistniałej pomyłki, ale stawiając ponad wszystko kwestie należytej staranności w przeprowadzeniu UCZCIWYCH WYBORÓW, apelujemy do raciborzan uprawnionych do głosowania w Obwodach 19 i 20 o uczestnictwo w powtórzonych wyborach w niedzielę 26 kwietnia 2015.

WAŻNE - POWTÓRZONE GŁOSOWANIE DOTYCZY WYŁĄCZNIE KANDYDATÓW DO RADY POWIATU RACIBORSKIEGO Z OKRĘGU 1 i 2 W OBWODACH NR 19 i 20.

KARTY DO GŁOSOWANIA ZAWIERAĆ BĘDĄ TYLKO KANDYDATÓW DO RADY POWIATU RACIBORSKIEGO.

W niedzielę 26 kwietnia br. w Obwodzie nr 19 (Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Kozielskiej 19) mieszkańcy ulic:

Cegielnianej, Fojcika, Gamowskiej, Gdyńskiej, Głubczyckiej, Kozielskiej, Kościelnej, Kopernika, Ligonia, ks. Londzina, Mariańskiej od nr 1-47 nieparzyste i od nr 2-78 parzyste, Mikołaja, Piotrowskiej, Rolnej, Rzecznej, Spółdzielczej, Starowiejskiej od nr 1-67 nieparzyste i od nr 2-44 parzyste, Śląskiej, Toruńskiej, Tow. Gimnastycznego „Sokół” oraz Wodnej

będą mogli oddać swój głos, na kandydatów do Rady Powiatu Raciborskiego z Okręgu nr 1.

Z listy KOMITETU WYBORCZEGO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ są to:

OKRĘG 1

 • Dawid Wacławczyk

 • Teresa Frencel

 • Dominik Konieczny

 • Maria Stanisława Jasita

 • Władysław Woch

 • Łukasz Winiarski

 • Halina Wolny

 • Adam Hrebeniak

 • Grzegorz Wilk

 • Natalia Gadzicka

 • Barbara Krzykała

 • Piotr Ćwik

W Obwodzie nr 20 (Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych przy ul. Wileńskiej 6) mieszkańcy ulic:

Filmowej, Konopnickiej, Kilińskiego, Lwowskiej, Lipowej, Ludwika, Matejki, Odpoczynkowej, Ogrodowej i Wileńskiej

będą mogli oddać swój głos, na kandydatów do Rady Powiatu Raciborskiego z Okręgu nr 2.

Z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość są to:

OKRĘG 2

 • Katarzyna Dutkiewicz

 • Józef Gadzicki

 • Krzysztof Jasita

 • Jacek Ostrowski

 • Andrzej Stugiewicz

 • Janusz Niżborski

 • Grażyna Tabor

 • Weronika Musioł

 • Piotr Niedzbała

 • Jan Kusy

 • Anna Wacławczyk

 • Janina Frączek

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl