RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

„Wiem, ale nie powiem”

Na komisji gospodarki miejskiej radny Robert Myśliwy (NaM) zapytał prezydenta o kondycję raciborskich przedsiębiorstw. Chciał dowiedzieć się jak podmioty gospodarcze prowadzące swą działalność w naszej gminie znoszą kryzys ekonomiczny. Dopytywał ile jest zarejestrowanych, w porównaniu z latami ubiegłymi, przedsiębiorstw w Raciborzu - zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jak i osób prawnych działających w sektorze gospodarczym. Czy na terenie Raciborszczyzny firm przybywa czy ubywa?

Bezpośrednią inspiracją zapytania była strona dochodów budżetowych na 2011 rok, gdzie jednym z wyszczególnionych znaczących źródeł jest udział gminy w podatku PIT i CIT. Z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych miasto zaplanowało 28 milionów złotych. Blisko 3 miliony to zaprojektowany udział gminy w podatku dochodowym od osób prawnych, a więc przedsiębiorstw zarejestrowanych w naszym mieście. Łącznie udział gminy w PIT i CIT to blisko 31 milionów złotych, co stanowi niespełna 1/5 budżetu miasta. Zatem monitoring ze strony magistratu kondycji raciborskich przedsiębiorstw wydaje się jak najbardziej zasadny. Od kondycji podmiotów gospodarczych zależą bowiem dochody części mieszkańców Raciborszczyzny (PIT). Poza sektorem budżetowym gdzie poziom wynagrodzeń zależy od zasobów kasy państwowej, płace pracowników z reguły są pochodną dochodów przedsiębiorstwa. Im kondycja danego podmiotu jest lepsza, tym wyższy poziom płac, większe podatki i wreszcie większy udział gminy (nie procentowy lecz kwotowy) w podatku z tego tytułu. To samo dotyczy udziału gminy w CIT.

Prezydent zaskoczony interpelacją radnego stwierdził, że pytanie jest źle zaadresowane. Nie jest kompetencją prezydenta ani urzędu miasta monitorowanie sytuacji w sektorze gospodarczym. Ja pewne rzeczy wiem, bo się tym interesuję; spotykam się z przedsiębiorcami ale gromadzenie takiej wiedzy nie należy do moich obowiązków - stwierdził Mirosław Lenk. W UM nie mamy wykazu wszystkich podmiotów. Nie zaszły w ostatnich latach żadne okoliczności, które mogłyby poprawić lub pogorszyć sytuację na rynku. Nic mi nie wiadomo, by poza Cukrownią, w ostatnim czasie upadł jakiś zakład. Nie mam też wiedzy na temat zadłużenia raciborskich przedsiębiorstw.

Odpowiadając Robertowi Myśliwemu na pytanie, czy Racibórz jest dziś bardziej, czy mniej przyjazny dla inwestorów, prezydent odwoła się do wiedzy radnego na temat ulg podatkowych wprowadzonych przez gminę w ostatnich latach. Jak to wpłynęło na liczbę podmiotów gospodarczych w mieście i ich kondycję nie wiemy - ciągnął dalej Mirosław Lenk. Radny dopytywał, czy w najbliższym czasie magistrat zaplanował dodatkowe ukłony w stronę sektora gospodarczego. Prezydent odpowiedział: coś tam planujemy, ale za wcześnie, by o tym mówić.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl