RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

VII Raciborski Festiwal Podróżniczy WIATRAKI 2010 – PROGRAM

Podróż na Celebes, która autorka odbyła na przełomie lutego i marca tego roku, była jedną z części półrocznej podróży po Azji. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym i na pewno zasługuje na miano raju. Piękne plaże, lazurowy kolor mórz, niespotykana fauna i flora oraz gościnność jej mieszkańców sprawiają, że Sulawesi jest miejscem magicznym, w którym można zakochać się od pierwszego poznania… 

VII RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY

WIATRAKI 2010

PROGRAM

Czwartek, 21 października 2010

Przystanek Kulturalny „Koniec Świata” ul. K. Miarki 3a

19.00 – Joanna Dwornik „Celebes – raj na ziemi”

Podróż na Celebes, która autorka odbyła na przełomie lutego i marca tego roku, była jedną z części półrocznej podróży po Azji. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym i na pewno zasługuje na miano raju. Piękne plaże, lazurowy kolor mórz, niespotykana fauna i flora oraz gościnność jej mieszkańców sprawiają, że Sulawesi jest miejscem magicznym, w którym można zakochać się od pierwszego poznania…

20.30 – Joanna Mużelak i Klaudyna Malinowska - „Moje Indie”

Indie to nie miłość od pierwszego wejrzenia... W Indiach jest wszystko - tłok, brud, muzyka, kolory, hałas, bieda, bóstwa - wszystko obok siebie. Z tej intensywności doznań wyłania się przed nami niezwykła różnorodność, bogactwo kultury, religii, historii, smaków...

Przez 2 miesiące prowadzi nas ciekawość i gotowość na to, co może nas spotkać gdy podróżujemy bez planu od miasta do miasta, kiedy szwendamy się ulicami, by poznać i zrozumieć tamtejszą rzeczywistość... często trudną, męczącą, fascynującą, absurdalną... Trafiamy na radosne i kolorowe święto Holi i obchody największego na świecie spotkania religijnego Kumbha Mela w Haridwarze, odwiedzamy światową stolicę jogi - Rishikesh i "Małą Lhasę"- siedzibę Dalajlamy na uchodźstwie; zatrzymujemy się w aśramach, wędrujemy do Bodh Gayi, gdzie pod drzewem Budda doznał oświecenia, zwiedzamy barwny Radżastan, Kalkutę, Varanasi i erotyczne świątynie w Khajuraho. Po drodze ludzie: Indusi, Induski, pielgrzymi, sadhu, jogini, hidźry.. mnóstwo hinduskich bogów i dużo czaju, czapati i dźwięków...

Piątek, 22 października 2010

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Stalmacha 12

BLOK SZKOLNY:

Na blok szkolny zapraszamy grupy zorganizowane, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji - 502557238. Bilet na jedno spotkanie w bloku szkolnym: 8 zł / pokaz

8.30 – Aleksandra Drużbicka: „Al-Quds - Święte Miasto: 3 religie... 1000 konfliktów”

Al-Quds - czyli Jerozolima to święte miasto trzech wielkich religii monoteistycznych - religii Księgi. Slajdowisko będzie próbą opowiedzenia o korzeniach, podobieństwach, różnicach i konfliktach pomiędzy judaizmem, islamem i chrześcijaństwem oraz o tym jak wiele szkody może wyrządzić niewiedza...

Aleksandra Drużbicka do Palestyny wyjeżdżała dwukrotnie, spędzając tam łącznie półtorej roku.

10.00 – Janusz Mendyk – „Wielka pętla Mount Everestu”

Wielka Pętla Mount Everestu to szlak trekkingowy, który daje możliwość zobaczenia czterech himalajskich ośmiotysięczników: Mt. Everestu (8848 mnpm), Lhotse (8516 mnpm), Makalu (8463 mnpm) i Cho Oyu (8201 mnpm). Dla Janusza Medyka – miłośnika biegania (ukończył 80 biegów maratońskich!) i emerytowanego nauczyciela z Raciborza – wyprawa stała się źródłem nie tylko pięknych zdjęć, ale i spełnieniem życiowego marzenia o zobaczeniu na własne oczy najwyższej góry świata. Poza trekkingiem, autor przetestował możliwości swojego organizmu na znacznej wysokości, zdobywając 2 szczyty liczące powyżej 5 tysięcy metrów…

11.30 –– Dominik Bac – „Kolumbia – Serce Świata”

Wyprawa w Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego, której największą wartością nie była jednak wspinaczka i zdobywanie szczytów, ale dotarcie do mieszkających tam Indian Kogi i Arhuacos

Określający siebie mianem „Strażników Ziemi” spadkobiercy prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona 500 lat temu oparli się najazdowi Hiszpanów skrywając sie niedostępnych górach i do dziś żyją w podobny co przed wiekami sposób mimo nierównego starcia z cywilizacją. Do minimum ograniczają kontakty ze światem zewnętrznym i rzadko dopuszczają do siebie przybyszów. Do ich wiosek można dotrzeć jedynie helikopterem lub po kilkudniowym marszu przez górską dżunglę. Góry których szczyty wznoszą się na ponad 5700 m. to dla Indian odbicie całej Ziemi, lustro w którym przegląda się ludzkość, wobec której nazywają się Starszymi Braćmi. W górach znajdują się ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida – nazywanego kolumbijskim Machu Picchu. Serce Świata to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia

OTWARCIE FESTIWALU

18.00 – Adam Kokot: dwa reportaże: Filipiny + Kirgistan

Filipiny - fotograficzna podróż po egzotycznych wyspach Filipin, w której

Autor stara się pokazać nie tylko piękno miejsc, które odwiedził, ale także

codzienne życie ludzi.

Kirgistan, Kokshaal Too Range Expedition. W 2009 r. Adam Kokot wziął udział (jako Fotograf) w wyprawie w góry Tien Shan. Razem z dwoma alpinistami Michałem Królem oraz Andrzejem Sokołowskim spędzili ponad 30 dni w mało poznanym rejonie gór Tien Shan - Kokshaal Too.

19.00 – Marcin Obałek „Konno Dookoła Świata”

Czteroletni projekt zakłada przemierzenie na końskim grzbiecie czterech kontynentów. Wyprawę rozpoczęliśmy wraz z Nowym Rokiem 2010 w Argentynie. Pokonaliśmy ponad 700 km - bezdrożami, górskimi przełęczami, przeprawiając się przez liczne strumienie, półpustynne płaskowyże i kręte serpentyny andyjskich szlaków, w upale, deszczu i kurzu szutrowych dróg. Z trzema końmi i psem przeżyliśmy mnóstwo przygód, spotkaliśmy ciekawych ludzi, różnorodne zwierzęta i zobaczyliśmy rzeczy, które umykają przeciętnemu turyście oglądającemu krajobrazy przez okno samochodu. Nie jest to jednak opowieść o koniach, ale o naszym odkrywaniu Argentyny na nowo oraz spojrzeniu na kraj, ludzi, kulturę i przyrodę z zupełnie innej perspektywy.

Przystanek Kulturalny „Koniec Świata” ul. K. Miarki 3a

ok. 20.30 – koncert ROBERTO DELIRA & KOMPANY

nowy projekt Roberta Jaworskiego z ŻYWIOŁAKA

r.D&K - to wcielenie kolejnego pomysłu muzycznego Roberta Jaworskiego - twórcy i współtwórcy zasłużonych już na polskiej scenie zespołów: ich troLe ,troL Schuttenbach ,czy Żywiołak.

Zbieg bardzo wielu okoliczności ,które wydarzyły się od momentu zaistnienia owych projektów doprowadził do zgrupowania przez niego kolejnych bardzo ciekawych postaci muzycznych, których to napotkał na swojej drodze. W założeniu r.D&K miał być trochę nietypowym składem muzyki dawnej, lecz paradoksalnie poszczególni członkowie nowego projektu z muzyką dawną mieli raczej niewiele wspólnego stąd też powstały twór muzyczny czerpie z wielu gatunków przekładając je po prostu na brzmienia używanych instrumentów hybrydycznych - skonstruowanych na bazie instrumentów dawnych i ludowych. A są to np: współczesne liry korbowe, instrumenty smyczkowe takie jak: fidel renesansowa, skrzypce oktawowe, czy współczesna rekonstrukcja chordofonu (gęśłi gdańskiej) nazwanej przez Jaworskiego "gęślicą gdańską" bądź też "gęślą smyczkową".

Sobota, 23 października 2010

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Stalmacha12

15.00 – Rafał Sierecki i Adam Fidot: „Ładą na Kaukaz”

Siedząc przy "złocistym napoju" rozmawialiśmy o marzeniach. Któryś z nas powiedział, ze marzy mu się kiedyś zwiedzić Syberię, drugi wziął kalendarz i zaproponował ustalenie daty wyjazdu. Czyżby? Było to możliwe? To był pierwszy krok, który uświadomił nam, że prawie wszystko jest możliwe trzeba tylko tego bardzo chcieć!!!

I tak powstała wyprawa na Syberię. Potem była Mongolia, Indochiny, Kazachstan, Kirgistan, Indie, Nepal, Turcja, Gruzja oraz Armenia...

Wszystkie nasze wyprawy opierały się na unikaniu miejsc typowo turystycznych. Przemieszczając się lokalnymi środkami transportu zwiedzaliśmy bezdroża wszystkich tych krajów jednocześnie poznając prawdziwych ludzi ich kulturę, historię i zwyczaje.

Skład naszej ekipy na przełomie tych kilku lat znacznie się różnił. Stałym

uczestnikiem jest jednak Rafał "Niedźwiedź" Sierecki i Adam "Kukuś" Fidot.

Od jakiegoś czasu jesteśmy posiadaczami starej Łady Niva, która pozwala nam dotrzeć w różne nie dla wszystkich dostępne zakątki Azji. Chcielibyśmy zaprezentować zdjęcia oraz opowiedzieć o naszych przygodach z tegorocznej wyprawy " ŁADĄ NA KAUKAZ 2010"

16.00 – Maciej Tarasin - "Od Omo do Altamachi"

Pierwsza wyprawa to spływanie z dachu Afryki (jak często nazywana jest Etiopia) w dolinę określaną mianem kolebki ludzkości - dolinę rzeki Omo. Spływ Omo był spotkaniem z plemionami, dla których jedyną zdobyczą cywilizacji jest kałasznikow. 509 km maleńką Palavą pośród niebezpiecznych bystrzy i codzienna obserwacja dzikiej afrykańskiej przyrody w tym hipopotamów i licznych krokodyli, których rozmiary znacznie przewyższały wielkością Palavę.

Po Afryce przyszedł czas na Amazonię. Na własnoręcznie zbudowanej tratwie najpierw udaje się spłynąć Rio Tuichi płynącą przez niebezpieczny kanion w sercu Parku Narodowego Madidi. Wreszcie w 2010 roku Maciej Tarasin z Nataszą Szałajską spływają dziewiczą Rio Altamachi. Jako pierwsi na świecie. Na odcinku 250 km (San Agustin do Rio Cotacajes) deniwelacja terenu wyniosła 1000 metrów. Trudność techniczna rzeki to ww3 z kilkoma bystrzami ww4. Rzeka płynie przez tereny nie zamieszkałe przez ludzi.

17.00 - Łukasz Szubiński i Ewelina Grymuła – „Na Południe Afryki”

"Afrykę pokochasz albo znienawidzisz. Nie ma formy przejściowej" - przeczytałam dawno temu na kolorowej kartce pocztowej, przyklejonej na czyjejś ścianie. Tak zrodziła się ciekawość. Ciekawość dojrzewała przez lata. W tej podróży byliśmy tylko we dwoje - ja i Łukasz. Przez wielkie, "czarne" miasta, "czarne slumsy", biedę i uśmiech, wstrząsającą historię apartheidu, przez góry, gorące safari, znad Oceanu Indyjskiego w subtropikalny las i wyżej ku suchej, gorącej półpustyni. Różnorodność południowej Afryki zachwyca, poraża! Nie można jej słowem ogarnąć. Trzeba pojechać, zobaczyć, dotknąć...

Los był dla nas łaskawy. Przejechaliśmy bezpiecznie blisko 4600 km wynajętym "TAZZikiem". Zawędrowaliśmy do kraju, gdzie młode, półnagie panny tańczą dla swojego króla. Dotarliśmy tam, gdzie w małych, usypanych z kamieni domkach mieszkają ludzie przywdziani w koce. A gdy zabrakło pieniędzy, podróżowaliśmy autostopem i jedliśmy chleb wypiekany przez żony oraz córki lesothańskich rolników.

"Afrykę pokochasz albo znienawidzisz. Nie ma formy przejściowej." Rzeczywiście, nie ma.

18.00 – Leszek Szczasny – „Mauretania - czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy”

Slajdowisko „Mauretania, czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy” jest efektem trzytygodniowego oswajania się z mało przyjaznym, pustynnym, dusznym i zmilitaryzowanym charakterem tego kraju. W cieniu toczącej się wojny z afrykańską odnogą Al-Kaidy toyotami 4X4 przemierzam szlaki, którymi podążął niegdyś rajd Paryż-Dakar. Piję przesłodzony bissap, do jedzenia podają mi mięso wielbłąda. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nosi niewygodne bubu. Podziwiam zabiegi kosmetyczne tutejszych kobiet. Telepię się najdłuższym pociągiem świata. Oglądam wyjątkową w skali Afryki mieszankę arabsko-murzyńską. Tonę w śmieciach i wszędobylskim pyle, wściekle odganiam się od much. Wiem, że jestem w prawdziwym trzecim świecie, który nie ma wcale ochoty na zmiany. I o tym wszystkim emocjonalnie opowiadam i pokazuję na zdjęciach, których wiele musiałem robić z ukrycia.

www.leszekszczasny.blogspot.com

19.00 – Marian Hudek – „Ku Koronie Ziemi”

Prawdziwa pasja czyni wnętrze człowieka bogatszym. Wyznacza coraz to nowe cele, motywuje do działania, dodaje siły w realizacji marzeń, wzbudza emocje i gwarantuje uczucie spełnienia. Jest wyzwaniem. Nadaje życiu sens.

I choć droga do marzeń jest zawsze w przebudowie, a najważniejsze w danym momencie cele stają się po czasie tylko przejściowymi, prowadzącymi do jeszcze ważniejszych, to samo działanie w zgodzie z samym sobą, a co więcej, działanie dające poczucie prawdziwego szczęścia sprawia, że niewielu ludzi może przyznać, że ma swoją życiową pasję.

Marian Hudek jest dziewiątym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Mówi, że na początku zawsze są marzenia, a potem trzeba je próbować zrealizować. Jak tego dokonał? Co dalej? O tym właśnie i o swoich wyprawach wysokogórskich w drodze ku Koronie Ziemi opowie nam podczas slajdowiska.

O wyprawach na Elbrus i McKinley opowiedzą zas jego przyjaciele - członkowie Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego: Dariusz Mildner i Piotr Lilla, uczestnicy tych dwóch ekspedycji, którzy również doskonale wiedzą i czują, w jaki sposób spełniać swoje marzenia.

Przystanek Kulturalny „Koniec Świata” ul. K. Miarki 3a

ok. 20.30 – koncert PROPABANDA

Muzyczną podróżą zespołu PropaBanda East Collectiv obejmuje Słowację, Węgry, Rumunię, Bałkany oraz całą tradycję muzyczną Romów. Na scenie niepodzielnie panuje klimat żywcem wyjęty z filmów Emira Kusturicy. Zaaranżowana w nowoczesny sposób muzyka sprawia, że jest rozumiana przez bardzo szeroką grupę odbiorców.

Skład zespołu: Marcin Maroszek - akordeon, wokal; Bartek Pydynkowski – gitara; Łukasz Owczynnikow - bas, wokal; Kamil Siciak – perkusja; oraz Maniucha Bikont i Justyna Jary - wokal.

22.00 – Nocny Blok Filmowy

Niedziela, 24 października 2010

Przystanek Kulturalny „Koniec Świata” – ul. K. Miarki 3a

16.00 – Dominik Włoch „Misje na Madagaskarze”

  1. – Adam Sanocki i Marcel Kwaśniak - „Lhasa – serce Tybetu”

Autorzy slajdowiska: Adam Sanocki – dziennikarz, muzyk, działacz od lat związany ze sprawami Tybetu i Marcel Kwaśniak – etnolog, kulturoznawca i podróżnik, do Lhasy udali się po raz pierwszy w 2000 roku, jako członkowie wyprawy etnologów i dziennikarzy UJ i UŚ „Mongolia – Chiny – Tybet”. Dziesięć lat później – wiosna AD 2010 wrócili do serca Tybetu w celu napisania przewodnika dla jednej z ogólnopolskich gazet. Jak wygląda Lhasa współcześnie? Co się w nie zmieniło? Co warto zwiedzić poza miastem? O tym właśnie, i o swoich przygodach podczas 3 tygodniowego zwiedzania miasta i okolic opowiedzą nam podczas slajdowiska.

18.30 – koncert THE BAND OF ENDLESS NOISE

The Band Of Endless Noise od 2001 roku swoim konsekwentnym bitem realizujedrogę środka cenionej polskiej muzyki awangardowej. Ich pierwsza płyta nie tylko ze względu na spore ilości witaminy "C" na okładce spotkała się ze zdrowym przyjęciem krytyków i odbiorców w kraju i za granicą. Spora część nakładu, jednego z nielicznych w tym czasie tytułów polskich wykonawców, została zamówiona w USA przez dystrybucję Revolver. Od tej pory zespól na stałe wpisał się w cenioną na świecie polską scenę muzyki alternatywnej czego wyrazem była chociażby obecność endlesów na francuskim festiwalu “Dobra Polska Muzyka”.

Materiał na wydanej w 2005 roku przez post post records płycie "Riders On The Bikes" różni się nieco od znanych poczynań zespołu. Nad całością unosi się duch pinkfloydyzmu, a niektórzy twierdzą, że z kojarzonego z zespołem minimal music płyta zmienia jego oblicze na maximal music. Obecnie po kilku latach przerwy zespół wraca wydanym w czerwcu 2010 wspólnie z amerykańską wytwórnia Incomplete Records singlem Blue Nun Theme, który jest zapowiedzią ich nowej płyty która powinna się ukazać także jeszcze w tym roku.

www.myspace.com/thebandofendlessnoise

20.00 – koncert TYMON AND THE TRANSISTORS

Tymon Tymański – kompozytor, multi-instrumentalista, autor tekstów, felietonista, prozaik. Obecnie gra, śpiewa, tańczy, popierduje i stepuje na scenie niczym jakucka pacynka.

Zespół Tymon & The Transistors powstał w lecie 2002 roku na Mazurach, gdzie Tymon prowadził muzyczne warsztaty w ramach festiwalu Przystanek Olecko. Później zespół zasłynął nagraniem muzyki do głośnego filmu „Wesele“ Wojtka Smarzowskiego, cierpkiej, obyczajowej satyry, będącej trafną karykaturą polskiego stylu biesiadowania oraz przywiązania do pieniądza. „Wesele“ otrzymało cztery nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i siedem nagród Akademii Filmowej Orły 2003, między innymi za muzykę.

W roku 2007 Transistorsi, którzy w międzyczasie zagrali sporo tras po Polsce i krajach ościennych (m.in. w Czechach, Niemczech, Wlk. Brytanii, Litwie i Estonii), nagrali kolejną płytę pt. „Don’t Panic! We’re From Poland“. Tym razem muzyka, surowa i pełna hard-rockowych riffów, odeszła dość daleko od zappowskiej fanaberii pierwszego albumu; wspólnym mianownikiem pozostała frapująca różnorodność, tak charakterystyczna dla kompozycji Tymańskiego.

Obecnie zespół równolegle pracuje nad dwoma przedsięwzięciami: musicalem pt. „Polskie Gówno“ oraz płytą pt. „The Bigos Heart“. Ta ostatnia to kompilacja najlepszych utworów Trupów i Czanu (dawnych formacji Tymańskiego) w nowych aranżacjach TRANSISTORSÓW. Na płycie znajdzie się również sześć nowych utworów grupy; jako specjalni goście pojawią Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Daniel Hertzov oraz Kuba Staruszkiewicz.

SLAJDOWISKA - WSTĘP WOLNY !!! (poza blokiem szkolnym)

KONCERTY - 8 ZŁ (bilet pojednyczny) i 15 ZŁ (karnet na trzy dni)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl