RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

VETO NaM

RSS Nasze Miasto zajęło stanowisko w sprawie ew. sprzedaży drogą rokowań Placu Długosza. NaM wyraziło wątpliwości co do celowości, momentu i formy zbycia najbardziej atrakcyjnego pod względem inwestycyjnym terenu w mieście.

Stanowisko NaM w sprawie sprzedaży Placu Długosza
W ostatnim czasie Prezydent Raciborza ogłosił zamiar sprzedaży Placu Długosza w drodze rokowań. Przypomnijmy, że w pierwotnych planach, gdy ceny nieruchomości biły rekordy, wartość Placu Długosza szacowano na kwotę blisko 20 mln zł. Po nieudanych próbach zbycia w przetargu terenu pod budowę galerii handlowej, Mirosław Lenk ogłosił, że zamierza przystąpić do sprzedaży Pl. Długosza w drodze rokowań. Oznacza to, że wartość terenu zostanie w znacznym stopniu zdewaluowana – zgodnie z zapowiedzią – zostanie on sprzedany za kwotę niższą niż pięćdziesiąt procent pierwotnej wartości.

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO nie sprzeciwia się samej sprzedaży, jednak podjęcie decyzji o przystąpieniu do rokowań jest – w naszym mniemaniu – próbą zbycia najbardziej atrakcyjnego pod względem inwestycyjnym terenu w mieście niejako "na siłę". Ponieważ Pl. Długosza można sprzedać tylko raz, operacja ta musi być pod każdym względem perfekcyjnie przygotowana. Jesteśmy przekonani, że warto zrewidować dotychczasowe plany zbycia terenu w centrum Raciborza. Czas trwającej wciąż dekoniunktury nie sprzyja poszukiwaniu poważnego inwestora. Może warto zatem poczekać na odblokowanie rynku nieruchomości?

Kolejna sprawa, która skłania nas do zabrania głosu, to zamiary Prezydenta Miasta związane z ewentualnym wykorzystaniem pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży Placu Długosza. Uzyskane w ten sposób środki finansowe należy przeznaczyć na dobra inwestycyjne – nie konsumpcyjne, a za te drugie należy uznać planowaną budowę Aquaparku. To marketingowo świetne przedsięwzięcie, jednak niezwykle kosztowne – teraz i wtedy, gdy powstanie. Członkowie RSS Nasze Miasto sugerują, aby środki uzyskane ze sprzedaży Pl. Długosza zainwestować w realizację długofalowego celu strategicznego. Powinny one zostać przeznaczone na cele związane z rozwojem gospodarczym miasta i wygenerowanie warunków do tworzenia nowych miejsc pracy. W ten sposób powinno finansować się utworzenie np. specjalnej strefy ekonomicznej a ewentualną nadwyżkę finansową przeznaczyć na uzbrojenie oraz promocję terenów inwestycyjnych.             

RSS Nasze Miasto


»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl