RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

UWAGI DO BUDŻETU 2012

W imieniu Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego NASZE MIASTO na sesji budżetowej Rady Powiatu Raciborskiego głos zabrał Leon Fiołka. Reprezentując siebie oraz radną Teresę Frencel i radnego Rafała Lazara radny zaprezentował zastrzeżenia do projektu budżetu na 2012 rok. Niezależnie od wystąpienia radnego Leona Fiołki uwagi opozycji zostały także w formie pisemnej złożone na ręce przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego - Adama Wajdy.

-------------------------------------------------------------------------------------------


Do Przewodniczącego

Rady Powiatu Raciborskiego

Dotyczy budżetu na 2012

I. Budżet Powiatu Raciborskiego na 2012, w naszej ocenie, pasuje do znanego powiedzenia z tamtej epoki, że „Rząd, a w tym przypadku Starostwo, się wyżywi”.

Dlaczego taka jest nasza opinia?

  1. Przychody Powiatu w latach 2010 – 2012 wyraźnie spadają odpowiednio z 115,246 mln zł  do planowanych w budżecie 101, 88 mln zł, czyli następuje spadek o 11,6% w stosunku do 2010, ale wydatki na płace w tych latach znacznie wzrastają. Jeżeli w 2010 roku wynosiły 48,967 mln zł, to w budżecie na 2012 zaplanowano je już w wysokości 53,48 mln zł, czyli zaplanowano ich wzrost aż o 9,2% w stosunku do 2010 i o 7,9% w stosunku do 2011.
  2. Aby utrzymać się w budżecie zaplanowano na 2012 radykalne obniżenie wydatków majątkowych do wysokości 10,266 mln zł. Inwestycje powinny być motorem napędowy powiatu i dawać w przyszłości zwrot zainwestowanych nakładów, szczególnie „unijnych”. Przy nakładach  ponoszonych w 2010 w wysokości 34,426 mln zł  i  28,277 mln zł w 2011 stanowią one spadek odpowiednio o 70%64%. Poza tym planowane nakłady majątkowe, aż w 33% (3,381/ 10,266 mln zł) związane są z funkcjonowaniem starostwa (siedziba starostwa, zamek, przyszły średniowieczny gród).
  3. Według zestawienia tabelarycznego wydatków  na zadania własne (tabela str. 12 uzasadnienia do budżetu) kwota ogółem na zadania własne powiatu w 2012 ulega zmniejszeniu do 86,5% w stosunku do 2011, lecz wydatki na administrację publiczną wzrastają do 102,5% w porównaniu z 2011.

II. W budżecie 2012 zaplanowano sprzedaż nieruchomości szpitalnej za przeszło 2 mln zł, która dzierżawiona jest przez Raciborskie Centrum Medyczne, na rzecz tej spółki.  Według przekazywanych poprzednio informacji, dochody ze sprzedaży miały być w całości przeznaczone na zakup wyposażenie dla bloku operacyjnego. W rzeczywistości w budżecie znajdujemy tylko 0,5 mln zł dotacji dla szpitala, a trzeba jeszcze w tym miejscu przypomnieć, iż pozbawi się szpital systematycznych wpływów z dzierżawy powyższej nieruchomości.

III. W dalszym ciągu promuje się i finansuje zadania bez odpowiedniego przygotowania

biznes planu i czasowo-kosztowej realizacji zadania. Takim przykładem może być zamek z kaplicą i jego otoczeniem, gdzie realizacja miała być zakończona w 2010, a obecnie planuje się jej finalizację w 2012 i z nakładami pierwotnymi na poziomie 20 mln zł przy rzeczywistych, na dzisiaj, w wysokości 30 mln zł, czy nowy pomysł średniowiecznego grodu nawet bez uzgodnionej jeszcze lokalizacji, bez żadnych dotacji i oczywiście bez biznes planu.

Mając na uwadze powyższe, głosujemy przeciwko przyjęciu przedstawionego projektu Budżetu Powiatu na 2012 rok.

Radni Powiatu:

Racibórz  20.12.2011

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl