RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Truciciele są wśród nas

Palenie śmieci w przydomowych kotłowniach to wciąż poważny problem. Ze świadomością ekologiczną zbyt wielu mieszkańców naszego miasta niewiele ma wspólnego. Pobłażliwość dla siebie i sąsiadów palaczy to niestety rzecz dość powszechna. Nie zwykliśmy traktować owych szkodliwych praktyk w kategoriach etycznych, a o teoekologii nawet w kościele mało kto słyszał. O egzekwowanie prawa w zakresie ochrony środowiska dopytywał na sesji rady miasta Robert Myśliwy.

Radny NaM przypomniał komisję gospodarki sprzed dwóch lat, na której omawiane były owe kwestie. Stwierdzono wtedy, że straż miejska nie jest uprawniona do pobierania wymazów z komina, na podstawie których można by poprowadzić postępowanie karne lub nałożyć na trucicieli grzywnę. Uprawnione są do tego wyłącznie wojewódzkie stacje sanitarne. Tak przynajmniej twierdzono jeszcze dwa lata temu. Padły wtedy przykłady niemieckich rozwiązań prawnych. Za naszą zachodnią granicą znacznie lepiej reguluje się te sprawy, nakładając na służby publiczne obowiązek dwukrotnej w ciągu roku kontroli przydomowych kotłowni. Robert Myśliwy dopytywał prezydenta, czy w ostatnim czasie uległy zmianie przepisy dające możliwość nakładania przez straż miejską mandatów za palenie śmieci? Takie praktyki stosują inne gminy w Polsce. Radny prosił także o informację, czy poseł Henryk Siedlaczek zaangażował się w projektowanie zmian legislacyjnych, o które apelowano na komisji.

Odpowiedź prezydenta była krótka: "Interweniujemy tylko na zgłoszenie".

Czytaj także:

(rm)


»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl