RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Szesnaście tysięcy na kroniki Mirosława Lenka

paragraf

15 800 zł – to kwota, jaką Mirosław Lenk wydał na produkcję i promocję medialną swoich kronik filmowych, z których dowiadujemy się, jak to dobrze dzieje się w Raciborzu dzięki jego czteroletnim rządom. Przy czym słowo „wydał” nie jest tu odpowiednie. To my – mieszkańcy i podatnicy - wydaliśmy tyle z naszych wspólnych pieniędzy na promocję jego poczynań (i jego kandydatury) w nadchodzących wyborach. Odpowiadając na nasze pismo Prezydent idzie w zaparte i twierdzi, że wydawanie pieniędzy podatników na promocję swoich dokonań (na 5 tygodni przed wyborami) to nic zdrożnego. Bo poprzednicy robili tak samo…O fakcie zlecenia produkcji magistrackich „kronik filmowych” pisaliśmy w felietonie Dawida Wacławczyka „Kroniki Filmowe Prezydenta Lenka”. Równocześnie złożyliśmy w magistracie pismo z pytaniem o wysokość opłat, jakie magistrat poniósł na produkcję i ekspozycję medialną ww. filmów. Staraliśmy się też dowiedzieć, jaki cel przyświecał Prezydentowi, który zdecydował się na wydanie publicznych środków na takie niecodzienne produkcje. Interesowało nas, czy miał do tego upoważnienie Rady Miasta czy którejkolwiek z komisji. Czy działał w oparciu o jakieś uchwały, czy po prostu decyzję podjął sam, licząc na to, że nikt się nią nie zainteresuje...

Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź, którą wraz z naszym pismem Państwu prezentujemy. Komentarz należy do Państwa. My dodamy tylko, że 15 800 zł to kwota, jakiej znaczna cześć komitetów wyborczych startujących w najbliższych wyborach nie zdoła zgromadzić ani wydać na wszystkie swoje produkty kampanijne. Jest to także blisko sześćdziesiąt procent limitu, jaki dany komitet wyborczy może wydać na kampanię prezydencką swojego kandydata.

Obchodzenie prawa, uciekanie przed limitami narzuconymi przez ordynację wyborczą i wydatkowanie pieniędzy podatników na cele promocji własnej osoby w bezpośrednim czasie wyborów – to naszym zdaniem zabieg wątpliwy politycznie, moralnie i prawnie.

RSS Nasze Miasto zleciło ekspertyzę prawną, po uzyskaniu której rozważy złożenie w trybie wyborczym odpowiedniego wniosku w tej sprawie.


komentarzy 5

»

 1. co kilka lat to samo – narzekamy a jak się dostaniemy do władzy to robimy te same wałki. z wami będzie to samo :)

  autor: wrzódwieczorek — 19 października 2010 - 00:13

 2. No i gdzie niby te Wasze pismo i odpowiedź? Bo jakos nic nie widzę…

  autor: Antek — 19 października 2010 - 00:59

 3. No ja też tego pisma, co miało być tutaj zamieszczone, nie widzę.

  autor: Muminosław — 19 października 2010 - 15:42

 4. Lenk sam się przyznaje: mówi, że to podsumowanie KADENCJI. Nie ostatnich lat, nie działań, tylko KADENCJI. Sprawa jest prosta: zgłaszać do prokuratury fakt wykorzystania środków publicznych na uzytek kampanii wyborczej.

  autor: Bosman — 20 października 2010 - 01:09

 5. To że filmy o których mówimy to propaganda przedwyborcza, jest chyba jasne dla każdego kto miał je okazję zobaczyć. A mnie osobiście ciekawi mnie jedno, dlaczego Pan Prezydent nie odniósł do zapytania z punktu 3. Najbardziej interesuje mnie dlaczego nie został ogłoszony przetarg, a film zrealizowała telewizja której prezesem jest Przewodniczący Rady Miasta, może znalazła by się inna raciborska firma która zrobiła by to samo taniej? przynajmniej wszystko było by bardziej klarowne i uczciwe.

  autor: Inkwizytor — 20 października 2010 - 21:06

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl