RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Stracony czas dojrzewania…

mms_img-845317662Grzegorz Wawoczny w ostatnim numerze tygodnika Nasz Racibórz  bardzo trafnie opisuje zgubną na dłuższą metę politykę raciborskiego samorządu: Opozycyjni radni najpierw zgłaszają jakieś pomysły, rządząca koalicja milczy albo zbywa śmiechem, a po jakimś czasie... Przeczytaj resztę felietonu na zdjęciu lub w papierowym wydaniu tygodnika.

Liczba komentarzy: 1

»

 1. Nasze miasto nasz patriotyzm
  Jak wielu ludzi interesuje się dziś polityką albo nawet się w nią angażuje? A chyba nie brak nam wrażliwości i zapytań o nasze interesy, a ta wrażliwość wchodzi przecież w zakres wspólnego interesu społecznego. My reagujmy społecznie tylko wtedy, gdy doznajemy ogólnego niezadowolenia z wszelakich podwyżek i opłat, gdy uznajemy, że władza nas krzywdzi. Niemniej jednak, gdy zaczniemy prowadzić taką realną obserwację tego, co dzieje się wokół nas, co robi i jak robi nasza elitka, zastanawiamy się, czy jeszcze jest nasza władzą , czy też stała się już nieczuła , mało wrażliwa, a ich sposób myślenia i działania opanowała rutyna. Od dwóch kadencji może zaobserwować typowy schematyzm, brak autentyczności i refleksji. Nawet jeśli leonidasi organizują tzw. spotkania społeczne, to i tak nic one nie wnoszą, nie zmienią jakości działań politycznych. Obserwując naszych obecnych Leonidasów dochodzę do wniosku, że wszystko to, to jedynie pozory więzi i lojalności – również te związanej obietnicami przedwyborczym. To ogólne zaniedbanie prowadzi ans ku przepaści gospodarczej. No tak jako wyborcy może się czegoś nauczymy, ale to nas będzie kosztować! Musimy zatem pokazać swoją determinację i skuteczność a także wrażliwość na nasz wspólny interes jakim jest nasze miasto. Obecni panowie leonidasy osiągnęli swój cel sam dla siebie, robią politykę w swoim środowisku, a to nie daje żadnych perspektyw. Ich ograniczona perspektywa i małostkowość polityczna nie daje nam żadnych gwarancji rozwoju. Ich działania i projekty polityczne to typowa „myślowa mgła”. Ich władza ma znaczenie czysto osobistego sukcesu, ich funkcjonowanie polityczne to brak lub ubóstwo działań politycznych. Z obserwacji ich politycznych życiorysów, tzn. naszych Leonidasów, wynika tylko tyle, że używając swej inteligencji, sprytu życiowego i roztropności towarzyskiej osiągają oni kolejny sukces, za który my płacimy. Nie jesteśmy świadkami tworzenia nowej rzeczywistości w naszym mieście to raczej pewien rodzaj aberracji, przed którą musimy się ratować sami, a my tymczasem pomagamy im naszą obojętnością.
  Grzegorz Wawoczny w jednym z numerów tygodnika Nasz Racibórz bardzo trafnie opisał zgubną politykę raciborskiego samorządu:” Trzeba się odbić od dna”. I tak oto odnosząc do ostatniego badania problemu naszego patriotyzmu, „Aż 41 proc. Polaków nie poświęciłoby nic dla dobra obecnej Polski – wynika z sondażu IBRiS Homo Homini dla „Rz”, przeprowadzonego w przededniu 10. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Okazuje się, że tylko 19 proc. z nas oddałoby dla ojczyzny swoje życie lub zdrowie, a 17 proc. gotowych jest na poświęcenie majątku”.
  Tymczasem my w naszym mieście jesteśmy świadkami Patriotyzmu Obywateli władzy w ujęciu jako solidarności i więź przyjaciół, która pozwala na osiągnięcie pewnego sukcesu społecznego i politycznego. Natomiast pytani przeze mnie mieszkańcy mówią, że ten patriotyzm to płacenie podatków ( choć nie wszyscy są przekonani, czy podatki są konieczne, bo i tak pochłania i przejada je władza), wykonywanie dobrze swojej pracy, dbanie o swoje osiedle lub blok mieszkalny, itp. A ja w swoim patriotyzmie zapytałbym naszych leonidasów jak wyobrażają sobie przyszłość tego miasta, w którym robimy albo rzeczy zaległe, albo na wiosnę łatamy dziury, albo budujemy coś miłego dla oka wyborcy, albo kłócimy się o ceny biletów wstępu do Aquaparku. Zapłacimy za takie mierne myślenie polityczne naszych włodarzy wysoką cenę, ale może nie osiągniemy dna. Ale niestety, nie mogę znaleźć niczego, co by pomogło mi odnaleźć lub przywróci wiarę w struktury naszej władzy- naszej jako tej lokalnej, będącej tu nad Odrą
  Wydaję się, że jedynym lekarstwem na tę chorobę jest nasz udział w przyszłych wyborach i poszukanie takich ludzi, którzy wyciągną nas z zapaści w zaścianek czy przysiółek- będę zachęcał do dyskusji jeszcze nie raz.
  Na koniec przypomnę tylko fragment piosenki (Slums Attack, Zawsze odbić się od dna)
  Zawsze odbić się od dna trzeba radę dać(…)
  Łatwe numery to droga do kariery
  ja wolę przekaz szczery sami stwarzamy bariery
  separaty z wyboru, separaty z przeznaczenia
  i nie zmienia się nic, wciąż te same marzenia
  od zaćmienia do zaćmienia ciągła pogoń za pieniądzem
  nie żebram o forsę chociaż śnię o Majorce
  to pragnienia i żądze w chorym umyśle kipiące
  na siłę wspierające ujścia nie znajdujące
  frustracja jak towarzysz jest ze mną za dnia i w nocy
  nie szukam pomocy bo sam potrafię przeskoczyć
  wszystkie przeszkody to nie sportowe zawody
  bo stawka jest inna życie sprawa nienaiwna
  rymów nauka pilna, alternativ dla rozbojów
  pośród zmęczonych twarzy uruchamiam oldboyów
  nastrajam do życia przekazuję czas energii.(…).
  Pozdrawiam
  A.B.

  autor: student — 31 marca 2014 - 20:36

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl