RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Sprzeciw NaM wobec miejskiej koncepcji obchodów 25-lecia samorządu

Radni miejscy i powiatowi RSS Nasze Miasto wyrażają sprzeciw i dezaprobatę wobec formy obchodów 25-lecia polskiego samorządu zaproponowanej na ostatniej sesji RM przez Mirosława Lenka i Henryka Mainusza. Uważamy, że zorganizowanie z publicznych środków imprezy zamkniętej, na którą wstęp mają mieć wyłącznie obecni i byli radni oraz urzędnicy... świadczy o kompletnej klęsce idei raciborskiej samorządności. Samorząd to – zgodnie z definicją i ideą – przede wszystkim mieszkańcy! Nie wyobrażamy sobie, by „samorząd” ograniczony do wąskiego grona osób miał bawić się i ucztować za pieniądze pozostałych mieszkańców, nie dając im prawa głosu w otwartej dyskusji czy odmawiając możliwości uczestnictwa w mających się odbyć wydarzeniach kulturalnych, programie naukowym czy rozrywkowym. Zamiar wręczenia zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Raciborza” wszystkim byłym politykom, którzy mają go dostać „z klucza”, tylko za to, że zdobyli bądź utrzymali władzę oraz swoje stanowiska – jest głębokim nadużyciem i prowadzi do oczywistego zaniżenia wartości tego tytułu, zarezerwowanego dotychczas dla postaci wybitnych i rzeczywiście zasłużonych dla naszego miasta. Pragniemy zwrócić uwagę, że „Zasłużony” to ktoś posiadający konkretne zasługi dla rozwoju Raciborza, a nie tylko ktoś „zasiadający” czy „zasiedziały”. Przyznanie tak zaszczytnego tytułu musi opierać się na przedstawieniu i powszechnym uznaniu zasług danego kandydata (tak jak działo się to dotychczas), a nie „z klucza”. Stanowczo protestujemy także przeciwko świętowaniu lokalnej samorządności przy wyłącznym udziale przedstawicieli jednej strony ogólnopolskiej sceny politycznej będącej aktualnie w obozie rządzącym. Oczekujemy zaproszenia wszystkich znaczących reprezentantów polityki wywodzących się z naszego okręgu, bądź też rezygnacji z zapraszania polityków partyjnych szczebla krajowego, mającego w praktyce niewiele wspólnego z samorządnością. Kierując się ideą otwartości samorządu, stanowionego przez mieszkańców (!)... przypominamy o zgłoszonym przez nas zamiarze organizacji konferencji naukowej i debaty pt. „Cienie i blaski raciborskiego samorządu w okresie ostatnich 25 lat”, która ma być otwarta dla wszystkich mieszkańców, naukowców, polityków, działaczy społecznych etc. Wśród współorganizatorów tego wydarzenia widzimy oczywiście także obecne władze miasta i powiatu. Wszystkich chętnych samorządowców zapraszamy także do wspólnego uczestnictwa w ogólnopolskiej pielgrzymce samorządowców, która odbędzie się na Jasnej Górze, 17 maja br.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl