RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Śmieszne pieniądze dla PWSZ

W tegorocznym budżecie na Państwową Wyższą Szkołę Zawodową miasto wyasygnowało zaledwie 60 tysięcy złotych. To kwota wynikająca z porozumienia między PWSZ i gminami powiatu raciborskiego - tłumaczy prezydent - złotówka od mieszkańca, choć faktem jest, że tylko Racibórz pamięta o dawnej umowie. Robert Myśliwy (NaM) na sesji budżetowej przypomniał radnym Strategię Rozwoju Miasta oraz zapisy w dokumencie operacyjnym do strategii dotyczące jednego z definiowanych tam priorytetów: rozwoju szkolnictwa wyższego.

Skoro rozwój PWSZ dla miasta jest priorytetowy, to zastanawiam się ile wynosiłaby dotacja, gdy takiego zapisu w strategii by nie było. Jaką sumą Racibórz wtedy wspomagałby PWSZ? Rada Miasta przyjmując wspomniane dokumenty strategiczne uznała, że rozwój PWSZ wpisuje się w szeroko pojęty rozwój miasta. To oczywiste, że nasza szkoła wyższa jest jedną z nielicznych instytucji - o ile nie jedyną - która zatrzymuje tu młodych ludzi, a to przecież podatnicy, klienci raciborskich sklepów, domów kultury, klubów sportowych... PWSZ dodatkowo przyciąga studentów z zewnątrz. Szkolnictwo wyższe to poważny czynnik rozwoju każdej społeczności lokalnej.

Oczekiwałbym znacznie większej partycypacji finansowej miasta w rozwoju raciborskiej Alma Mater - przekonywał prezydenta radny NaM. Powinniśmy zabezpieczać PWSZ pod względem finansowym, gdy potrzebny jest wkład własny w projektach służących rozwojowi jej infrastruktury; miasto powinno być partnerem wszędzie tam, gdzie możliwe jest pozyskanie funduszy zewnętrznych np. na budowę nowego akademika. Nie możemy przechodzić obojętnie nad faktem kurczenia się lokalnej społeczności akademickiej, twierdząc, że to nie kompetencja gminy. Negatywna tendencja demograficzna odbija się przecież w malejących naborach do PWSZ. Prędzej czy później odczuje to sektor gospodarczy a pośrednio miejska kasa. Powinniśmy pochylić się nad tym problemem, by uczelnia nie została z nim sama - apelował Robert Myśliwy.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl