RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Skutecznie nakręceni na wybory

DSC08457Z wielką satysfakcją zawiadamiamy, że trójka młodych raciborzan: Bartłomiej Starzak (I L.O.), Wojciech Hordejuk (I. L.O.) oraz Bartosz Arciemowicz (II L.O.) stanowiących drużynę „RSS NASZE MIASTO” - zdobyło I miejsce w konkursie filmowym o nazwie „Nakręć się na wybory” organizowanym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Wręczenie nagród w konkursie, do którego zgłosiło się ponad 300 drużyn z całej Polski, odbyło się w piątek 14 marca br. w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba Polskiego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.    Celem konkursu było nakręcenie 1-minutowego filmu zachęcającego i motywującego młodych ludzi do uczestnictwa w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja 2014.   Jury konkursu, w którym zasiedli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz dziennikarze ogólnopolskich mediów, podkreślało nowatorskie podejście do zadania. Podczas kiedy większość filmów pokazywała inwestycje unijne, mówiła o pieniądzach i korzyściach, które daje nam uczestnictwo w UE, generalnie miało charakter „pochwalny”... raciborski zespół wykorzystał formę sensacyjno – humorystyczną.   Organizatorzy konkursu poinformowali, iż nagrodzony film zostanie wykorzystany w ogólnopolskiej kampanii profrekwencyjnej w internecie i na portalach społecznościowych Facebook i Twitter.   Po rozdaniu nagród uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach prowadzenia dyskusji i uczestniczyli w debacie, do której zaproszono także m.in. v-ce dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej – Alicję Pacewicz oraz przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP – Jana Lityńskiego   Zwycięski film można zobaczyć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=gMwblU7yAJg   W podróży do Warszawy, zespołowi towarzyszył opiekun z ramienia RSS Nasze Miasto: Dawid Wacławczyk. DSC08461 DSC08463  

Liczba komentarzy: 1

»

 1. ŚWIEŻY I WIOSENNY POWIEW EUROPY Z UKRAINY
  DZIENNIKARZU NAKRĘĆ INNYCH DO WYBORÓW
  Wszystkie wyliczenia wskazują, że w 2060 roku będzie nas mniej o 6–8 mln, a jeśli nie powstrzymamy obecnej sytuacji będzie to katastrofalne dla małych i średnich miast jak nasze. Problem wydaje się dość poważny, ale czy nie jest to tylko tematem debat dla debat. Nawet sam reżyser w serialu „Ranczo” z 30 marca wkłada ten problem w usta swoich bohaterów- na wieść o tak dramatycznej sytuacji demograficznej szybie i niezbędne działania podejmują pani wójt, proboszcz i pani Michałowa. Tymczasem na kilka tygodni przed wyborami do parlamentu UE do naszego miasta przybywa w sobotę 29 marca na Zamek Piastowski eurodeputowany PO, profesorem Jerzy Buzek, z którym odbyło się spotkanie na zaproszenie raciborskiego koła emerytów oraz Uniwersytetu III Wieku (niby szczytny cel, ale po co?), chyba po to, aby powstrzymać wyludnianie się Polski lub spotkać się z tymi którzy jako jedyna grupa wiekowa oprócz władzy będą reprezentować nasze miasto. A nic to, że mizernie kosztują się nasze deklaracje i zamiar udziału w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego – tylko 34% mogących pójdzie do urn. To sceptycy czy raczej wierni wyborcy. Nie wiem. Ale spotkanie z młodymi ludźmi i przedsiębiorcami na pewno bardziej by się przydało zamiast tego sobotniego z emerytami. To, że warto głosować przekonują wszyscy publicyści zarówno na łamach prasy krajowej jak i regionalnej – o politykach ani słowa bo szkoda czasu. Tymczasem tym, co może poprawić naszą frekwencje w tych i następnych wyborach, to mogą być rzetelne felietony i debaty tematyczne a nie gadzinowe rozmowy polityczne. Może warto rozmawiać z czytelnikami o tym, co dzieje się Europarlamencie dobrego i złego, ile z tego mamy i ile możemy mieć, a przecież tematów nie brakuje. Czas na oswojenie się z EURO. Dobrym przykładem mogą być kampanie realizowane już wcześniej w naszym kraju poprzedzające i przygotowujące obywateli do uczestnictwa w UE czy wspólnej walucie euro. Nie ma takiego zapału wśród elity dziennikarskiej. Wróćmy do tych tematów (nie powielajmy sloganów polityków – kandydatów); mówmy choćby o budżecie i jego roli dla przeciętnego obywatela, np. o sposobie ograniczania bezrobocia , tworzenia nowych miejsc pracy; choćby o sprzedaży produktów i pomysłów, jak dzielić się bogactwem myśli i towarów oraz jak na nich zarobić; no choćby o tematach bliskich, interesujących każdego, gdzie się leczyć i za ile, co z roamingiem, jak założyć firmę w innym kraju. Po prostu pokażmy konkrety i to co daje nam udział we wspólnocie państw UE.
  Niewiele trzeba panowie dziennikarze i właściciele mediów, a wystarczy zrezygnować
  z poszatkowanych ciekawostek i sensacyjek. Nic gorszego przecież jak brak wiedzy lub źle przygotowana prezentacja. Brak nam ukraińskiej nadziei i ich wiosennego powiewu odwagi jak i oddechu – świeżości dziennikarskiej więcej. Gdy zmniejszymy presje polityków oraz zagwarantujemy niezależności dziennikarską od wszelakich nacisków, możemy stworzyć przestrzeń nie tylko do dyskusji, ale może otworzymy oczy młodemu pokoleniu, że walczy
  o swoje- jeden warunek, muszą wiedzieć o co walczą. Niestety, czytając wszelkie komentarze, odnoszę wrażenie, że czytelnicy jak i nasi reprezentanci w środkach przekazu nie przedstawiają interesów obywateli, a służą elitom lub walczą jedynie o utrzymanie się na rynku. Przydałoby się wiosenne ożywienie dyskusji, którego zapewne nie brakuje w Kijowie. Zdawkowe pytania dziennikarza do przechodnia na tydzień przed wyborami sloganem o udział w wyborach będzie jak powtarzanie regułki o swobodnym przemieszczaniu osób i swobodnym przepływie towarów. Trzeba podjąć trud tworzenia nowej jakości, poczucia wiosennego zapału do wspólnej odpowiedzialności, redukując bierność masy konsumentów. Niech tym wyznacznikiem będzie realizacja pomysł i sukces Szymona Łopocza w konkursie „Młodzieżowy Lider Biznesu” czy sukces młodych ludzi z Raciborza w konkursie filmowym „Nakręć się na wybory”. Młodzi nakręcili film (za Nasz Racibórz.pl: „trójka młodych raciborzan: Bartłomiej Starzak (I L.O.), Wojciech Hordejuk (I. L.O.) oraz Bartosz Arciemowicz (II L.O.) stanowiących drużynę „RSS NASZE MIASTO. Podczas kiedy większość filmów pokazywała inwestycje unijne, mówiła o pieniądzach i korzyściach, które daje nam uczestnictwo w UE, generalnie miało charakter „pochwalny”… raciborski zespół wykorzystał formę sensacyjno – humorystyczną.
  Organizatorzy konkursu poinformowali, iż nagrodzony film zostanie wykorzystany w ogólnopolskiej kampanii profrekwencyjnej w internecie i na portalach społecznościowych Facebook i Twitter”).
  BRAWO MŁODZI!
  A zatem niech i dziennikarze zrobią wszystko, aby znikła czarna dziura niewiedzy, a ludzie nabrali ochoty do decydowania o tym , o czym będziemy rozstrzygać wielokrotnie,
  a najwcześniej już 25 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
  aleksander b.

  autor: student — 31 marca 2014 - 20:34

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl