RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Sesja nadzwyczajna

Interpelacja ws. zmiany planu zagospodarowania przestrzennego działki po byłym kąpielisku przy ul. Bema

Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie, Panie i Panowie Radni, chciałbym abyśmy uświadomili sobie jedną ważną rzecz. Zarówno radni tak zwanej koalicji rządzącej, jak i radni opozycyjni zasiadają w tej sali z takiego samego wyboru. Otrzymali dokładnie ten sam mandat zaufania społecznego i sprawują go w tym samym celu: mając na względzie dobro miasta i interes jego mieszkańców. Gdy popatrzymy na wyniki przytłaczającej większości głosowań w tej Radzie, bez wahania możemy stwierdzić, że owo dobro i interes raciborzan postrzegamy bardzo podobnie. Wiele rozstrzygnięć w tym gremium posiadało nie raz cechę jednomyślności. Jest jednak margines spraw, które oceniamy trochę inaczej. Tak jest w przypadku terenu przy ulicy Bema. Inaczej wtedy definiujemy potrzeby mieszkańców, a tym samym dobro miasta. I tu zaczyna się pewien poważny problem, który nie od dziś i nie od wczoraj wpływa na stosunki w tej Radzie. Dzisiejsza nadzwyczajna sesja byłaby niepotrzebna - to fakt, gdyby Pan Prezydent, Pan Przewodniczący i radni koalicji rządzącej zamiast liczyć na swoją arytmetyczną przewagę w tym gronie, zwyczajnie chcieli radnych opozycyjnych przekonać do swoich racji. Zamiast dla zasady odrzucać projekty opozycji, otwarci byli na dialog i merytoryczne argumenty mniejszości. Miarą demokracji jest bowiem jej stosunek do mniejszości. Wygląda na to, że Państwo zwyczajnie obawiają się debaty publicznej na ten temat.

Przejdźmy jednak do merytorycznej strony zganienia.

Pan Prezydent z pewnością ma rację twierdząc, że teren ten jest idealny pod budownictwo mieszkaniowe. Sam chętnie kupiłbym mieszkanie lub dom na ulicy Bema. Spokojna okolica, wszędzie blisko: do parku, do więzienia ;), na ulicę Opawską, która staje się głównym centrum handlowym Raciborza. Dlaczego jednak mamy zaspokoić potrzeby może stu, może dwustu rodzin, które kupią tam domy, gdy teren ten mógłby służyć tysiącu lub może nawet kilku tysiącom rodzin? Przyznaję Panu Prezydentowi rację i deklaruję wspieranie Pana Prezydenta w działaniach zmierzających do powiększenia zasobów mieszkaniowych Raciborza. Brak własnego lokum to palący problem, szczególnie dla młodszych mieszkańców naszego miasta, którzy chcieliby się w nim zakorzenić.

Teren przy ulicy Bema i Jeziorowej od wielu lat spełniał funkcje rekreacyjno - sportowe. Sprzyja temu bezpośrednia bliskość parku. Dziś w Raciborzu nie mamy miejsca, w którym rekreacja i sport schodziłyby się w jedno tworząc kompleksową ofertę. Park Jordanowski przy ulicy Stalmacha i Karola Miarki jest w nie najlepszym stanie. Podobnie odstrasza park nad Odrą i na ulicy Kolejowej.

Panie Prezydencie, co ma nadawać miastu turystyczno - rekreacyjny charakter, o którym wspominał Pan w exposé, jak nie takie miejsca? Co z tego, że miasto odnowiło plac zabaw w parku Roth, skoro do dziś nie ma gdzie w parku załatwić się, wypić colę lub dobrą kawę, kupić dziecku lody. Nie ma w Raciborzu lepszego miejsca na rodzinne pikniki, wystawy oraz koncerty plenerowe, mini wesołe miasteczko z karuzelą i innymi atrakcjami dla najmłodszych, jak park na Bema i jego bezpośrednie otoczenie. Tereny po byłych basenach są dobrym miejscem na lokalizację tam bazy rekreacyjno - sportowej, która podniosłaby jakość parku Roth, a spacerowiczom oferowała dodatkowe atrakcje. Rok temu na komisji gospodarki proponowałem odnowienie placu zabaw w parku, instalację tańczącej podświetlanej fontanny na stawie, po którym jakiś czas temu pływały kajaki i rowery wodne, a który w zimie mógłby przy zaangażowaniu miasta przekształcać się w otwarte miejskie lodowisko wzorem rozwiązań stosowanych w USA lub krajach skandynawskich. Część z tych propozycji już dziś Pan zrealizował, inne będą kontynuowane w tym roku. Słyszeliśmy przecież na tej sali o muszli koncertowej, dalszej rozbudowie placu zabaw. I chwała Panu Prezydentowi za to. Właśnie metodą stawiania kolejnych kroków moglibyśmy w przeciągu kilku lat kompleksowo zrewitalizować park wraz z terenem po byłym kąpielisku zachowując tam funkcję rekreacyjno - sportową, do czego niezmiennie Pana Prezydenta zachęcam.

Ludzie w wieku średnim z małymi dziećmi to spora część populacji mieszkańców naszego miasta. Nie mamy dla tej grupy żadnej oferty. Dziś w zasadzie nie ma gdzie pójść z małymi dziećmi. Ja rozumiem, że Pan Prezydent dzieci ma już wyrośnięte, podobnie jak większość radnych zasiadających po lewej stronie sali kolumnowej. Proszę zrozumieć wreszcie, że oprócz amatorskich rozgrywek piłkarskich, zawodów zapaśniczych i dni Raciborza ludzie w tym mieście w dziedzinie kultury i rozrywki mają także inne - bardziej wyszukane potrzeby i oczekiwania względem nas - radnych i Pana, Panie Prezydencie, niż to, co gmina dziś oferuje.

Robert Myśliwy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl