RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Ruchy pozorowane

W tegorocznym budżecie miasta na zadanie pod nazwą "Dokumentacja obwodnicy miejskiej" przeznaczono "zawrotną" sumę 100 tysięcy złotych. Trzy tygodnie temu redaktor naczelny jednego z popularnych raciborskich portali internetowych fakt ten odtrąbił jako sukces, pisząc, że "magistrat na poważnie bierze się za obwodnicę"(1). Według radnego Roberta Myśliwego z RSS Nasze Miasto to propaganda sukcesu i działania wyłącznie pozorowane.

Zarówno na komisji gospodarki jak i na sesji rady miasta temat wysokości środków jakie w budżecie przeznaczono na "dokumentację obwodnicy miejskiej" ocenił Robert Myśliwy. 100.000 zł to zdecydowanie za mało. Gdyby w pozycji tej było o jedno zero więcej, to mógłbym uznać, że państwo z należytą powagą traktują zadanie o strategicznym znaczeniu. Wobec kwoty, jaką zabezpieczono w budżecie, państwa dotychczasową aktywność w tej kwestii należy uznać za działania wyłącznie pozorowane - podsumował radny NaM.

Od przeszło roku w urzędzie miasta działa podobno pod przewodnictwem wiceprezydenta Krzyżka zespół zajmujący się przygotowaniami do tej trudnej inwestycji. Kilka miesięcy temu w "Nowinach Raciborskich" ukazał się artykuł pt. Raj dał nam nadzieję, w którym zadeklarowano, że jeżeli gmina weźmie na siebie wykup działek i przygotowanie dokumentacji, to w następnym okresie planowania Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uwzględni wydatki na ten cel. Na jesiennym spotkaniu w Sudole, gdzie mieszkańcy dopytywali o obwodnicę (z powodu natężenia ruchu ciężkiego na ulicy Bogumińskiej pękają właścicielom domy), zastępca prezydenta poinformował, że po wytyczeniu na planach nitki obwodnicy okazało się, że do wywłaszczenia jest kilkaset osób - tego nie da się zrobić jednego roku. Na co wobec tego chcą państwo wydać te 100 tysięcy złotych? - dopytywał Myśliwy.

Prezydent rozwiał nadzieje. To na pewno nie będzie dokumentacja. Tylko umownie zapisaliśmy tak nazwane zadanie w budżecie. Jeszcze nie wiemy na co konkretnie wydamy tę kwotę. Pewnie na przygotowanie dokumentów i wstępną obsługę prawną - z niekłamaną szczerością odpowiedział prezydent.

Robert Myśliwy przypomniał, że obwodnica ma być częścią trasy średnicowej Pszczyna - Racibórz. Droga ta wpisana została w strategię rozwoju województwa śląskiego. Znalazła się także wśród priorytetów dla Śląska przygotowanych w programie wyborczym dla sejmiku przez Platformę Obywatelską, ugrupowanie Mirosława Lenka, które rządzi nie tylko w województwie, ale i w państwie (Platforma za drogą Racibórz-Pszczyna).

Radny NaM zaproponował by do planu pracy rady miasta na najbliższy rok włączyć informację prezydenta w sprawie przygotowań do budowy obwodnicy. Mamy prawo wiedzieć, w którym miejscu jesteśmy. Co gmina planuje zrobić w tej sprawie w najbliższych latach, a czego sama na pewno nie zrobi? Ile będą kosztować prace przygotowawcze i jaki będzie ich zakres? Na co zostaną wydane zabezpieczone w budżecie środki? -  interpelował radny. Prezydent uległ i przyrzekł przedstawić radzie miasta pod koniec roku kompleksowe sprawozdanie na ten temat.

1. Najprawdopodobniej po interpelacji radnego, miała miejsce "interwencja" w konsekwencji której wspomniany artykuł został usunięty z archiwum portalu. Bez komentarza.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl