RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Rewitalizacja. Jest raport, będą debaty.

Projekt REWITALIZACJA trwa. Gotowy jest już raport, który będzie punktem wyjścia do otwartych lutowych debat w poszczególnych obszarach raciborskiego śródmieścia. Debaty odbędą się w dniach 6, 7, 19, 20 lutego 2013 roku. W styczniu opublikujemy jego pełną treść (zachęcając do następnych uwag/propozycji z Waszej strony) oraz podamy szczegółowe informacje, dotyczące czasu i miejsca, a także kolejności w jakiej będziemy dyskutować o kolejnych kwartałach miasta: Długa, Pl.Dworcowy, Rynek, Pl.Długosza. Dwie debaty już prawie na pewno poprowadzi osoba koordynująca podobny projekt w sąsiednim Rybniku. By nie psuć sobie Świąt narzekaniami i nadmiarem krytycznych uwag, tu tylko podajmy kilka bardziej pozytywnych fragmentów z naszego raportu, będącego efektem rozmów z kilkunastoma osobami, zangażowanymi w działalność w tym obszarze (urzędnikami, biznesmenami, zarządcami wspólnot, mieszkańcami, przedstawicielami ngo): - Na Długiej potrzebne są halogeny nad budynkami, dające swiatło w dół, równo doświetlające ulicę. Warto by tutaj stworzyć mini ogród botaniczny – niższe kwiaty posadzić, może zastosować jakąś formę aromaterapii. Zamiast likwidacji podwyższenia po jednej stronie może lepiej zrealizować w odniesieniu do niego nowe spojrzenie, dając przy okazji więcej przyjaznych ławek, może i takich na których posadzilibyśmy kilka postaci słynnych raciborzan (wzorem Łodzi). Długa, po szklanym zadaszeniu na całej swojej długości, mogłaby być atrakcyjnym całosezonowym deptakiem, z licznym knajpkami, wydarzeniami, grajkami, mimami, występami młodych lokalnych artystów. - spróbujmy wstrzymać działania Urzędu Miasta, polegające na usilnych próbach „wymuszenia” na Wspólnotach Mieszkaniowych zakupu terenów przydomowych – bowiem w efekcie na podwórkach i uliczkach osiedlowych powstają skomplikowane i irracjonalne szachownice własnościowe. Tylko w sporadycznych przypadkach (vide wolnostojąca kamienica na Szewskiej) jest to uzasadnione. - Na pewno dobrą inicjatywą jest Jarmark na Rynku. Targi na południu Europy potrafią skutecznie ożywiać centrum – spójrzmy na żyjący Notting Hill, czy cotygodniowe jatki w Salzburgu, czy nawet comiesięczne targi końskie w Pietrowicach Wlk. Tymczasem nasz targ został bardzo upośledzony. Proszę spojrzec jak kolorowy staje się Rynek w październiku przed 1 listopada! Trzeba to wykorzystać także w innych porach roku – Racibórz to jest dobre miejsce na centrum targowe właśnie, a nie galeryjne. - Warto na Pl.Długosza dać dużo więcej ławek, wybudować plac zabaw, zadbać o dobre oświetlenie. Jeśli gdzieś pasuje igloo typu Makulik z Rynku to ewentualnie tutaj, na Pl.Długosza. Na tym placu trzba organizowac imprezy/koncerty, te bardziej kameralne od Osirowych (powinno się zacząć wykorzystywać scenę już istniejącą na koncerty grup młodzieżowych RCK, Strzechy, Szkoły Muzycznej). Trzeba najpierw odrestaurowac to, co już jest w tym miejscu. Osiedle mieszkaniowe nie jest tu wcale potrzebne – przecież na rynku w Krakowie też nikt nie mówi o jego zabudowie i ograniczeniu rozmiarów. Mogłaby też tu powstac taka mała edukacyjna rekonstrukcja przedwojennego Raciborza., z histrocznymi szyldami/opisami. Funkcja tego placu powinna być turystyczno-wypoczynkowa.Moze warto też wkrótce wrócić do idei konkursu z poważnym nagrodami na jego zagospodarowanie. - Dworzec Kolejowy niech będzie znów zadbany, czysty, funkcjonalny, Po jego przejęciu wykorzystajmy go po odpowiedniej przebudowie na miejski ośrodek informacyjno-kulturalny (przenosząc w jedno miejsce – Miejskie Centrum Informacji, Bibliotekę z Rynku, Centrum 3 Sektora – w tym pomieszczenia warsztatowe). Dodajmy do tego powierzchnie na cele handlowo-gastronomiczne, itp. Nie wystarczą tu bowiem tłumaczenia, że to nie jest nasze, bo w ten sposób miasto mogłoby się wymigać od wielu działan i zadań. Choć na razie dworzec do miasta nie należy jako nieruchmość, to jednak jest on w mieście!

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl