RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Regulamin do poprawki

Na sesji Rady Miasta prezydent poprosił radnych o uchwalenie regulaminu stypendiów przyznawanych sportowcom. Robert Myśliwy (NaM) wniósł do dokumentu uwagi, które przyjęła rada. Ku zdziwieniu opozycji, radnego RSS Nasze Miasto w polemice z prezydenckim projektem uchwały, poparł przewodniczący rady Tadeusz Wojnar oznajmiając, że radny Myśliwy mówi logicznie, po czym jako pierwszy podniósł rękę głosując na TAK. Niektórzy obserwatorzy pół serio pół żartem twierdzą, że to "historyczny" moment. Nawet radny Ryszard Frączek komentując wyniki głosowania oświadczył, że przedyskutuje z kolegami, czy nie przyjąć przewodniczącego Wojnara w szeregi opozycji. Zebrani odpowiedzieli śmiechem.

Rzecz dotyczyła zapisów, które w opinii radnego, powodowały, że miasto zamiast doceniać sportowców, de facto premiowało jedne dyscypliny sportowe, upośledzając inne. Przyznając stypendia brano bowiem pod uwagę „znaczenie dyscypliny dla miasta Racibórz”. To nieostre kryterium regulamin rozwijał w trzech równie niejednoznacznych punktach, o których wykreślenie wnioskował radny NaM, szczególną uwagę zwracając na pozycje 1 i 3:

 1. tradycje dyscypliny w mieście

 2. znaczenie dyscypliny dla promocji miasta

 3. społeczne zapotrzebowanie i popularność dyscypliny w Raciborzu

W ten sposób możliwa była sytuacja, w której teoretycznie Mistrz Europy juniorów np. w łucznictwie zostałby zweryfikowany negatywnie, a napastnik LKS, który w sezonie strzelił 15 bramek mógł z powodzeniem otrzymać prezydenckie stypendium. W ten sposób dzieli się dyscypliny na lepsze i gorsze. W opinii radnego stypendia powinny być elementem promocji zdrowego stylu życia, zachowań fair play; powinno się przyznając je doceniać zaangażowanie, pracę i przede wszystkim wyniki sportowe zawodników. Należy podkreślać pewien etos związany z uprawianiem sportu. Robert Myśliwy poddał tym samym w wątpliwość wiązanie stypendiów sportowych z promocją miasta, twierdząc że to niekoniecznie właściwy kierunek myślenia.

Liczba komentarzy: 1

»

 1. Teraz w świetle prawa i zgodnie z regulaminem nie będzie można dawać kasy swoim, pięknie uzasadniając to „promocją miasta, tradycjami czy zapotrzebowaniem społecznym”. I dobrze, że zapaśnicy, piłkarze i pływacy będą musieli na równi konkurować z innymi dyscyplinami.

  autor: łucznik — 26 stycznia 2011 - 17:33

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl