RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Radny Fiołka pisze w imieniu mieszkańców Brzezia

fiolka-brzezie-list

Radny powiatowy RSS Nasze Miasto Leon Fiołka pisze po raz kolejny do Prezydenta w imieniu mieszkańców Brzezia. Otóż Urząd Marszałkowski po zapoznaniu się z ich argumentami opracował wariantowy przebieg drogi Pszczyna-Rybnik-Racibórz po nowym śladzie, lecz Urząd Miasta propozycje zlekceważył. Nie podjęto żadnych działań, aby powstały dwie drogi - obecna jako lokalna i nowa jako tranzytowa.

Prezydent Miasta Raciborza

Pan Mirosław Lenk

47-400 Racibórz

ul. Batorego 6

 

Dot. GN-VII.72213.9.2010. Lokalizacji nowej stacji transformatorowej przy zbiegu ulic Rybnicka i Kobylska


Z przykrością stwierdzamy, że odpowiedzi na nasze pismo z 25.02.2011 nie może uznać za zadawalającą.

Przypominamy, iż projekt drogi z 2005 roku, czyli tzw. obwodnicy od kanału Ulga do
gminy Kornowac, który został przywołany w piśmie Vice Prezydenta, był oprotestowany przez mieszkańców Brzezia. Urząd Marszałkowski po zapoznaniu się z argumentami mieszkańców opracował wariantowy przebieg wyżej wymienionej drogi po nowym śladzie, lecz Urząd Miasta propozycje zlekceważył. Nie podjęto żadnych działań, aby powstały dwie drogi - obecna jako lokalna i nowa jako tranzytowa.

Poza tym, w zależności od potrzeb, raz używa się projektu obejmującego rozbudowę ulicy Rybnickiej do trzech pasów na odcinku od kanału do gminy Kornowac, a innym razem przedstawia się projekt z drogą czteropasmową oraz generalną i kosztowną przebudowę gminnych dróg przyległych wraz z budową wiaduktu na Dębiczu. Tylko tak można bowiem tłumaczyć wykonanie rozjazdu na Dębiczu (szkoda tylko, że tak późno) i innych obiektów w pasie drogi, przy równoczesnym braku zgody na lokalizację nowej stacji transformatorowej przy zbiegu ulic Rybnickiej i Kobylskiej.

Odsyła nas się do Zarządy Dróg Wojewódzkich, z którego już kiedyś Urząd Miasta otrzymał publiczna odpowiedź „Za planowanie przebiegu drogi na jej terenie odpowiada gmina. Jak sobie zaplanuje tak będzie miała”.

W roku 2008 Urząd Miasta podjął działania związane z opracowania projektu wspomnianego powyżej odcinka ulicy Rybnickiej jako drogi 3 pasmowej. Projekt został wykonany, a z ostatnich informacji prasowych (Nasz Racibórz z 11.03.2011) wynika, iż Starosta usilnie stara się o zdobycie środków na rozpoczęcie jego realizacji.

Informację tę przyjęliśmy z ulga i zadowoleniem, iż wreszcie dzieje się coś sensownego. Powstaje racjonalne rozwiązanie, z którym koresponduje planowana w naszym rejonie infrastruktura energetyczna.

Odpowiedź na nasze pismo zaprzecza jednak temu rozwiązaniu. Nie potrafimy zrozumieć powodów dla których utrzymuje się kurczowo kuriozalny pomysł połączenia sprzecznych funkcji dróg o odmiennym przeznaczeniu. Jak można połączyć funkcję szybkiej, przelotowej drogi tranzytowej czyli obwodnicy z wolną, bezpieczną i służącą mieszkańcom drogą lokalną. To jakaś miczurinowska krzyżówka, na którą nie pozwala sobie gmina Kornowac, ale ma ochotę miasto Racibórz . Czy władze naszego regionu dostrzegają wystarczająco wyraźnie co nasz wszystkich czeka, gdy przypadkiem na starym śladzie ulicy Rybnickiej będzie wybudowana droga czteropasmowa z tylko dwoma węzłami drogowymi, wiaduktem na Dębiczu, ogromną oraz kosztowną przebudową wszystkich dróg lokalnych w tym rejonie jak również poważnymi wyburzeniami budynków mieszkalnych?

Poruszona przez nas sprawa lokalizacji stacji transformatorowej wywołała skutek niezamierzony. Okazało się bowiem, że niechęć czy zaniechanie perspektywicznego spojrzenia na rozwiązania komunikacyjne naszego miasta jest stanem permanentnym i tylko przypadkiem wyszła na jaw. To że droga Pszczyna-Rybnik–Racibórz-Opole ma patronat ponad regionalny, to że sąsiednie miasta usilnie nad tym pracują pogłębia tylko naszą frustrację. Ponadto widać brak koordynacji pomiędzy włodarzami naszego regionu.

Uzasadniając brak zgody na lokalizacje stacji transformatorowej Urząd Miasta reanimował „trupa” z 2005 roku i jeżeli stanowisko jest niezmienne i nie przewiduje się prac nad opracowaniem studium nowego przebiegu obwodnicy na tym odcinku, to należy o tym publicznie i indywidualnie poinformować wszystkich mieszkańców, którzy zostaną projektem dotknięci. Nie dotyczy to tylko mieszkańców ulicy Rybnickiej, ponieważ wszyscy żyją w przekonaniu, że obowiązuje nowy projekt z 3 pasmową jezdnią, a stary uległ „kremacji”.

Byłoby wskazane, aby wspólnie ze Starostą zorganizować debatę publiczną i przedstawić rzeczywiste plany w zakresie rozwiązań komunikacyjnych w naszym regionie. O to monitowałem już na lutowej sesji Rady Powiatu i żywię nadzieję, iż do niej dojdzie.

Kończąc podtrzymujemy nasz wniosek o zaakceptowanie lokalizacji stacji transformatorowej z uzasadnieniem jak w poprzednim piśmie

 


Z poważaniem

w imieniu mieszkańców ul. Kobylskiej

 

 

Leon Fiołka

Radny Powiatu Raciborskiego

Do wiadomości:

1. Vattenfall, 44-100 Gliwice, ul. Portowa 14

2. Tektoprojekt,

3. Robert Myśliwy- Radny Miasta Raciborza

tel. 667 632 504

 

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Proście T.Wojnara ! Startował z Brzezia, daliscie mu ,Wy Brzezianie ,242 głosy i się na Was ,,wypiał,,?

    autor: prywatnie — 17 kwietnia 2011 - 16:29

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl