RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Racibórz na bocznym torze…

fita-267x300Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach rozwija się z każdym sezonem. Pojawiają się nowe lokomotywy, wagony, remontuje się pomieszczenia i budynki. Stacja przyciąga do Rud turystów z całej aglomeracji górnośląskiej, a także innych zakątków Polski. Dzięki temu zabytkowi techniki, wielu z nich dociera do pozostałych atrakcji Rud: kościoła, klasztoru cystersów, parku przyklasztornego i leśnego parku krajobrazowego, gdzie znajduje się dużo szlaków pieszych i rowerowych. Determinacja zarówno władz Gminy Kuźnia Raciborska, jak również osób zarządzających Stacją doprowadziła do zainteresowania ze strony władz Rybnika i Gliwic. Udało się nawet doprowadzić do spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele władz Gliwic, Knurowa, Pilchowic, Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Raciborza (obecni byli Prezydent, Starosta oraz Przewodniczący Rady Miasta - choć ten ostatni tylko na moment, ale jednak był). Na spotkaniu postanowiono, opracować studium wykonalności - pierwszy krok do sięgnięcia po unijną dotację. Przedsięwzięcie to ma tym większe szanse powodzenia, im większe jest zainteresowanie projektem i im większa jest liczba samorządów, które będą się o nią ubiegać, podkreślmy to – wspólnie(!). Roztoczona wizja rewitalizacji kolejki wąskotorowej staje się coraz bardziej realna. Miasto Gliwice zajęło się formalnościami związanymi z przygotowaniem studium wykonalności. Rybnik, który musi zbudować zupełnie nowy, nie istniejący wcześniej tor - przygotował już odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem w Raciborzu... Cisza. Głucha cisza. Zastanawia mnie skąd taki opór przed podjęciem próby? Skąd niechęć do podjęcia jakichkolwiek starań. Usiąść do partnerskiego stolika z naszymi sąsiadami to przecież niewielki wysiłek. To zabieg, który niewiele kosztuje. Trzeba jedynie trochę chęci i wiary w powodzenie projektu. A korzyść może być ogromna. Prezydent Frankiewicz chce, by do Rud można było dojechać z centrum Gliwic. Tam spędzić dzień, zwiedzić klasztor, park, okoliczne lasy, zabytkową stację i spokojnie wrócić. Wąskotorówką, albo np. rowerem. Rybnik rozumie, że ze sporego strumienia turystów, którzy trafią do Rud – warto i należy skorzystać. Jak? Umożliwiając im dojazd do swojego miasta, choć – mówiąc między nami – w tym mieście atrakcji turystycznych jest przecież niewiele. W Raciborzu, dokąd prowadziła historyczna trasa kolejki – mamy do pokazania o wiele więcej: zamek piastowski, stary browar, liczne i ciekawe kościoły, interesujące muzeum, spławną dla kajaków Odrę, bulwary, Arboretum, rezerwat Łężczok, wkrótce gród rycerski. Dodatkowy, atrakcyjny sam w sobie środek komunikacji dowożący turystów do Raciborza – to nasza ogromna szansa. To szansa na dodatkowych turystów – czyli dodatkowe źródło zarobku dla raciborzan. Trzeba tylko chcieć z tej szansy skorzystać i rozpocząć realną, efektywną współpracę z samorządami, które wiedzą czego chcą i nie przyjmują pozycji „wyczekiwania”. Bo nic nie rozwiązuje się samo. Jeśli w takiej pozycji zastygniemy – obudzimy się wtedy, gdy dotacja będzie przyznana. Ale Racibórz będzie już odstawiony na boczny tor. I zamiast cieszyć się z odwiedzających nas gości (i ich portfeli)... będziemy sami mogli być turystami w Rudach, Gliwicach czy Rybniku. Zamiast czerpać zyski z turystów odwiedzających Racibórz – to my będziemy zostawiać swoje pieniądze gdzie indziej... Michał Fita RSS Nasze Miasto

Liczba komentarzy: 1

»

 1. „Zmieniamy mundurki czy zmieniamy władzę?
  Wszyscy znamy stare powiedzenie „ nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”- i może mówi prawdę. Jeżeli nasi leoniadasi robią błędy w swej działalności polityczne, to może się czegoś nauczą. W pierwszej kadencji, a niektórzy w kolejnej, były wielkie ambicje i zapowiedzi, co zrobimy i co zbudujemy, co poprawimy i zmienimy najlepsze. W drugiej zaś kto wyciągnął wnioski, ze nie co za wiele obiecywać, bo i tak wybiorą. Po co tracić tyle kasy na wyborcze ulotki. Niemniej powtórzył obietnicę, że zrobi czego do tej pory nie zrobił. Mija druga albo kolejna kadencja, a tu wyborcy nie narzekają. Tylko w sklepie lub w barze przy regionalnym kuflu ktoś wlewa żale. Może jednak ktoś wyciągnie wnioski i poprawi swoje wyborcze banery. Tylko czy możemy jeszcze w nie wierzyć i wierzyć im naszym leonidasom. Tracimy powoli ducha obywatelskiej wiary i twórczości. My nie robimy nic bo nie możemy albo nam się nie chce, w końcu narzekać łatwo, zrobić gorzej. Mimo wszystko nie przestajemy szukać dochodów, płacimy podatki, nie unikamy płacenia należności, które leonidy podnoszą systematyczne co roku, wywiązujemy się z wszelkich opłat z nadzieją, że nasz narybek na tej ziemi znajdzie swój kąt. Tymczasem mam wrażenie, że nasze pieniądze są marnotrawione. Dajemy im pieniądze,, ale nie widzimy efektów ich dobrego wykorzystania. Absurdalnie są wydawane na rzeczy, które nie przynoszą naszemu miastu ani korzyści ani rozwoju. Obywatel narzeka, ale nic nie może więcej , wiec nie zaszkodzi. Niech żyje zatem obłuda i pozoracja służby. Kolejne pomysły stają się źródłem dziwnych a czasem nawet głupich komentarzy, ale jaki pomysł taka krytyka. Przykładowa galeria „Dworzec” przypominam nam co roku, że oni chcą coś zrobić tylko nie wiedza jak, z kim i za co. Lokale dworcowe pozamykane i puste jak inne obrazy w naszym mieście, puste miejsca po sklepach spożywczych, kosmetycznych monopolowych. Dobrze, że fryzjerów mamy więcej, bo Leonidas musiałby się zapisać do kolejki oczekujących, no i oczywiście taki Leonidas straszyłby swojego wyborcę swoim nie tylko politycznym lenistwem. Naszemu miastu potrzeba „kolorów” rynku, rynku pracy i agresywnej gospodarki. wart przytoczenia ruch społeczny Nasze Miasto ( http://nam-raciborz.pl), który realizuje projekt „Ożywiamy Racibórz”. Oby zdążyli, bo powściągliwość Leonidasów pozwoli nam co prawda spokojnie odejść na Jeruzalem , młodzi mieszkańcy tego iata będą przybywać tłumie tutaj ale tylko po to ,aby na ruinach miasta zapalić znicz pamięci a tym piastowskim mieście. Tak czasem żałuję, że na łamach naszych przyklaskowych gazet czy na antenie jedynie słusznej telewizji leonidasa, nie możemy być świadkami gorących sporów i mocnych konkretnych deklaracji,
  a przede wszystkich uchwał jak to jest w ukraińskim parlamencie. Nie rozijamy jedynie naszego zaplecza kulturalnego i sportowego, emeryci i tak nie muszą tyle szaleć , bo i nie mają za co. Róbmy trochę więcej konkretów . Budujmy dobre drogi do głównych szlaków transgranicznych a nie drogi do piekielnego ubóstwa. Te działania określiłbym jako pasywne działanie, zmianą mundurków bez marzeń, bezideowy zlepek pomysłów pozbawiony strategii gospodarczej. Wobec tego nawet nie ma co sprawdzać i dowiadywać się w jaki sposób Leonidas znalazł się w komitecie Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląski. Okazuje się, że to nie wybitne kompetencje, zdecydowały o powołaniu do „Komitetu”, a wystarczy tzw. „zasiadanie” (jak za starych, dobrych lat). Może się nasze towarzystwo Leonidasów trochę się zasiedziało?

  autor: student — 24 lutego 2014 - 19:29

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl