RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Racibórz – miasto studenckie?

Mój znajomy twierdzi, że miarą wielkości i bogactwa miasta jest ilość żebraków na ulicach. Im ich więcej, tym miasto większe, bardziej atrakcyjne a mieszkańcy bogatsi. O prestiżu miasta, które posiada wyższą uczelnię świadczy także napływ młodych ludzi. Czym, oprócz samej możliwości uzyskania licencjatu, Racibórz stara się przyciągnąć studentów? Jakie oferuje i zapewnia przywileje?

Zadzwoniłem w kilka miejsc, żeby dowiedzieć się, co oferuje się studentom i niestety sytuacja nie napawa optymizmem. Najpierw sprawdziłem "bazę noclegową". Sprawdziłem kilka ofert mieszkań studenckich. Mieszkanie można wynająć za około 800 zł (jeśli w jednym mieszkaniu mieszka dwóch lub trzech studentów nie wychodzi to aż tak drogo), natomiast pokój studencki można wynająć za około 200 – 300 zł. Więc nie jest aż tak źle. O wiele gorzej sytuacja prezentuje się w kwestii tzw. "życia studenckiego". Poza kilkoma lokalami w Raciborzu, które oferują jakąś zniżkę za okazaniem legitymacji, dla studentów nie ma praktycznie nic. Student nie kupi sobie piwa taniej, musi płacić tyle, co "reszta świata". Student nie pojedzie do Gliwic pekaesem taniej, bo takowy nie oferuje zniżki na tej trasie, chociaż na trasie Racibórz – Wisła ulga studencka obowiązuje. W kinie też nie dostanie żadnej zniżki studenckiej na bilet.

Sądzę, że w każdym z przytoczonych przykładów złotówka robiłaby wielką różnicę, zaś 2 zł to byłby już szczyt marzeń. Tymczasem dla studentów – poza pozwoleniem na zorganizowanie im Juwenaliów – nie robi się zupełnie nic. Pamiętam, jak w znanym mi studenckim mieście, w czasie święta studentów, sklepy wieszały ogłoszenia: Z OKAZJI JUWENALIÓW STUDENCI 10% RABATU NA WSZYSTKIE PRODUKTY. W Raciborzu o czymś takim nawet nie ma co marzyć.

Czy zatem Racibórz mimo sporej ilości studentów może być nazywany miastem studenckim? Myślę, że nie. Uczelnia i akademik, bez studenckiej "infrastruktury" (w postaci zniżek, ofert, promocji i okazji dla studentów) nie może pretendować nawet do miana miasta studenckiego. A szkoda, bo jeśli się ludziom nie oferuje nic poza atrakcją główną, czyli studiami, to ludzie idą studiować tam, gdzie oprócz samego wykształcenia mają jeszcze możliwość posmakować trochę studenckiego życia i to za niewielkie pieniądze.

Tomasz Kuryłowicz

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl