RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Przyjazne miasto

niepełnosprawni

O dostosowaniu miejskiej infrastruktury oraz budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych możemy w strategii rozwoju miasta przeczytać wielokrotnie. Konkretów jednak brak. Nie znajdziemy ich też w dokumentach: Aktualizacja Kierunków Rozwoju Raciborza jako dokument operacyjny do Strategii Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 – 2015 oraz Stan realizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 – 2015. Wszędzie wyłącznie lista pobożnych życzeń.

O współpracę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy realizacji gminnych projektów na komisji gospodarki miejskiej pytał radny Robert Myśliwy. Apelował o kompleksowe opracowanie i uchwalenie wieloletniego Planu dostosowania miasta Racibórz do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziś gmina nie posiada takiego dokumentu. Znowelizowane od paru lat prawo budowlane wymusza wprawdzie na inwestorze określone zachowania, ale nie chodzi przecież wyłącznie o spełnianie wymogów ustawowych. Potrzebne jest mądre planowanie i przede wszystkim skuteczne działania w tym obszarze.

Zastępca prezydenta na komisji gospodarki wyprowadził tezę, że problemem dla niepełnosprawnych nie są obiekty użyteczności publicznej, czy nawet szeroko pojęta infrastruktura miasta lecz same budynki mieszkalne. Radny postulował zatem stworzenie w ramach zasobów komunalnych bazy kilkunastu (a najlepiej kilkudziesięciu) pełnostandardowych, dostosowanych do potrzeb osób dotkniętych niepełnosprawnością, mieszkań ulokowanych na parterze. Chodzi o wyposażenie lokalu i klatki schodowej w odpowiednie poręcze, windy oraz inne niezbędne udogodnienia. Z bazy tej mogliby skorzystać zainteresowani, a wydział lokalowy pełniłby wtedy m.in.  funkcję pośredniczącą przy ewentualnych zamianach. Radny RSS Nasze Miasto pytał też o stan wiedzy urzędu na temat skali zjawiska niepełnosprawności w Raciborzu. Jak się okazuje, nie mamy na ten temat precyzyjnych danych.

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl