RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Przełomowy „Dzień Dialogu”

W sobotę 5 czerwca 2010 roku na raciborskim Rynku i Placu Dominikańskim odbyła się rewelacyjna impreza społeczno – kulturalna: "Dzień Dialogu między historią a współczesnością".

Jej pomysłodawcami i koordynatorami byli nasi członkowie i sympatycy: Piotr Dominiak, Leszek Szczasny, Dawid Wacławczyk i Zbyszek Wieczorek.

W ramach wspomnianej imprezy odbył się kiermasz organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych, podczas którego kilkanaście grup rozstawiło swoje namioty a wiele organizacji, ciekawych firm i nieformalnych grup występowało "na żywo" (m.in. kajakarze, harcerze, rycerze, motocykliści, szkoły walki: aikido i ju jitsu, breakdance’rzy). Nie zabrakło też namiotu "RSS Nasze Miasto", ale o tym w osobnym poście…

Dla uczniów raciborskich gimnazjów przygotowana została interaktywna gra historyczna "Zaginiony skarb Dominikanek".

Na płycie rynku od rana do popołudnia grały raciborskie zespoły, a wieczorem gwiazdy: Folkoperacja, Żywiołak i Junior Stress.

Z tej okazji powstała też pierwsza raciborska wystawa outdoor’owa pt. "Raciborzanie" (40 wielkoformatowych zdjęć przedstawiających raciborzan ich własnymi oczami).

Zasadniczymi wątkami imprezy był przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl teatralny pt. "Krzysztofek Wyzwala" wg scenariusza Zbyszka Wieczorka w reżyserii Grażyny Tabor i aktorów teatru Tetraedr oraz multimedialna prezentacja historyczna pt. "Racibórz i jego dawni mieszkańcy", w której przywołano postacie wielkie, a w Raciborzu zapomniane, m.in. Else Berg, Hugona Christopha "Krzysztofka", Clausa Ogermana, księcia Lichnowskiego.

Impreza ta ze względu na swój unikalny charakter, wielowymiarowość i integracyjną rolę dla środowiska raciborskich ludzi czynu (działaczy, animatorów, pasjonatów, aktywistów) a także rozmach organizacyjny i bardzo duża frekwencję była wydarzeniem innowacyjnym i przełomowym, w zasadzie bez precedensu w dziejach kultury Raciborza ostatnich 20 lat.

Pomysłodawcom i organizatorom gratulujemy imprezy, a sobie i wszystkim mieszkańcom Raciborza życzymy większej ilości wydarzeń kulturalnych o takiej jakości, poziomie emocji i pozytywnej energii.

Szczegółowa relacja znajdzie się na: www.coolturalnyraciborz.blogspot.com

"Dzień Dialogu…" był częścią projektu "Promocja Kultury Ziemi Rybnickiej i Raciborskiej" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl