RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Propozycja nie do odrzucenia

Wybory samorządowe ogłoszone, czas – start! I to, co było omawiane i planowane całymi miesiącami, przybiera stopniowo realne kształty. Pojawiają się „twarze” poszczególnych komitetów oraz zastępy statystów, którzy mają pomóc liderom. Sprawa nie jest prosta, bowiem – zważywszy ilość list wyborczych - potrzeba kilkuset osób, które z takich czy innych względów zdecydują się na wyborczy start. W eterze gęsto od plotek.Względy mogą być rozmaite: zdroworozsądkowe i romantyczne, ideowe, pragmatyczne, sąsiedzkie i rodzinne (czemu nie!). Mogą być względy dopiero co odkrytego powołania, namowy kolegów, chęci rozwiązania palącego problemu w dzielnicy albo po prostu sprawdzenia się w tak prestiżowej konkurencji. Wszystkie wymienione powody zakładają sytuację, że akces wyborczy jest wynikiem o s o b i s t y c h zdrowych aspiracji, d o b r o w o l n e j chęci wsparcia ulubionej opcji lub chęci sukcesu (takie marzenia to nie grzech). Ale okazuje się, takie wieści nadchodzą np. od strony komitetu Razem Do Podłużnego Przedmiotu Z Drewna (no, stół mam na myśli, a Wy co?), że moja lista nie wyczerpuje wszystkich motywacji..

Mianowicie, kiedy się panuje nad rynkiem pracy (tak jak w Raciborzu) i trzyma rękę na nieruchomościach (tak jak w Raciborzu), można składać tzw. propozycje nie do odrzucenia. I nie dotyczy to, jakbyśmy pomyśleli, osób, które wahają się, skąd startować. Propozycje startu poparte poufną rozmową trafiają do ludzi, którzy... nie chcą wcale, albo już nie chcą startować! Nie rozumiecie? No, to proste: startujesz, albo stracisz to lub owo... Za caratu to była branka, w imperium tureckim – jasyr! - A wolna wola? - zapytamy po przejściu kursów z przepisów Unii Europejskiej. - Wolne żarty – padnie odpowiedź. - Masz startować i już! (rodzaj epitetu końcowego zależeć będzie od pozycji rozmówcy w „drabinie dziobania”).

Jeśli ktoś myśli, że żartuję, to znaczy, że zapomniał w jakim „grodzie” żyje. I że w zaciszu gabinetów trwają sprawdzone w poprzednich kadencjach procedury SAMO-NIE-RZĄDU. Tak czy siak – mamy rok 2010.

Na koniec szczypta poezji, która jest dobra na wszystko. Czesław Miłosz, którego stulecie urodzin przypadnie w połowie przyszłego roku, swój krótki wiersz „Zadanie” zakończył zdaniem:

(...) Wolno nam było odzywać się skrzekiem karłów i demonów

Ale czyste i dostojne słowa były zakazane

Pod tak surową karą, że kto jedno z nich śmiał wymówić

Już sam uważał się za zgubionego.

Ile lat dzieli wiersz od dzisiejszej daty? Czterdzieści!

A pasuje do Raciborza? Jak ulał!

Jakże to, taki sam strach i „naciski-naciski”, jak w czasach, kiedy niepokornych wsadzano do więzień albo wywalano z pracy z wilczym biletem na zbity pysk? Ano, właśnie!

Cóż więc to za słowa, których strach wymawiać, a nawet pomyśleć? Tu, niestety każdy musi sobie odpowiedzieć sam, wspominając własne doświadczenia. Jak sobie pomyślę o obywatelach, zmuszanych do startu w wyborach samorządowych, przychodzą mi do głowy słowa TAK i NIE. Zapomniane „tak, tak – nie, nie”. Słowa sprzeciwu lub afirmacji. Jawnej, czytelnej, dobrowolnej.

Marek Rapnicki

Liczba komentarzy: 1

»

 1. „Wolność to także i odporność serc
  By na złą drogę nie próbować zejść.
  Bo są i tacy, którzy w wolności cud
  Potrafią wmieszać swoich sprawek bród.”
  M. Grechuta

  autor: weronika — 18 listopada 2010 - 00:20

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl