RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Prof. Stanisław S. Nicieja opowie o Cmentarzu Obrońców Lwowa

Prof. Stanisław NiciejaChcesz poznać nieznane dzieje Kresów Wschodnich? Dowiedzieć się, czym była w 1918 r. Obrona Lwowa? Kto wziął w niej udział? Kim były "Lwowskie Orlęta" i jakie znaczenie ma dla Polaków Cmentarz Obrońców Lwowa?Przyjdź 6 maja 2010 r. na godz. 17:00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej na spotkanie autorskie ze znakomitym historykiem i znawcą problematyki lwowskiej – prof. zw. dr. hab. Stanisławem Sławomirem Nicieją. W trakcie wykładu, były rektor Uniwersytetu Opolskiego w niezwykle interesujący sposób opowie o historii Lwowa, walkach, które toczyły się tam w listopadzie 1918 r. oraz o cmentarzu, na którym spoczęło kilka tysięcy obrońców tego miasta. Podczas spotkania prof. S. Nicieja przedstawi dzieje budowy nekropolii, próby jej unicestwienia w latach 60. i 70. XX w. oraz mozolne dążenie do odbudowy cmentarza. Wykładowi będzie towarzyszył film dokumentalny z udziałem poległego w niedawnej katastrofie pod Smoleńskiem Andrzeja Przewoźnika – sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Spotkanie będzie ponadto okazją do porozmawiania z wykładowcą opolskiej Alma Mater. Możliwy będzie również zakup najnowszej książki profesora pt. "Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda". Należy dodać, że będzie to już trzecia wizyta prof. Niciei w Kuźni Raciborskiej. Relację z minionych spotkań przeczytasz w artykułach opublikowanych na www.tmzr-kuznia.eu. Organizatorem przedsięwzięcia jest kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Szczegółowych informacji na temat wizyty udzielają: mgr Bartosz Kozina (tel. 692-700-454) oraz mgr Marcin Gałuszka-Biernacki (tel. 792-287-337). /TMZR w Kuźni Raciborskiej/

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl