RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Prasa: Muzeum powędruje na zamek?

zamek

Przeniesienia przynajmniej części zbiorów raciborskiego Muzeum na zamek chciałby radny Dawid Wacławczyk (RSS Nasze Miasto). Widzi w tym korzyści nie tylko dla powiatu, ale też dla miasta i dla turystów. Prezydent Mirosław Lenk nie mówi nie, ale nie chce na razie konkretyzować udziału miasta w funkcjonowaniu zamku. /źródło: www.naszraciborz.pl/

Czytaj więcej:


AKTUALIZACJA STANOWISKA DAWIDA WACŁAWCZYKA:

Pozwolę sobie uzupełnić: pomysł przeniesiania na zamek wystawy "Historia Raciborza", która obecnie znajduje się w muzeum na ul. Chopina (boczny budynek muzealny - czyli nie dawny klasztor a kamienica) wywołał radny powiatowy RSS Nasze Miasto - Leszek Wyka, ja pozwoliłem go sobie powielić na gruncie gminy. Idea była taka, by zamek został wzbogacony o jakąś wystawę, która ma zazadanie "zakotwiczyć" Miasto Racibórz na zamku, który będzie naturalną ogniskową lokalnej turystyki, pierwszy magnesem i miejscem redystrybucji ruchu turystycznego. Przeniesienie tej wystawy to plan "minimum". Coś co już istnieje i i wystarczy to przenieść. Podczas posiedzenia Rady Programowej "Zamku" padła uwaga Grzegorza Wawocznego, który zwrócił uwagę, że sama historia Raciborza to za mało atrakcyjna forma, by zaciekawić cały region, turystów z dalszych okolic. Zgodziłem się z nim, że jeszcze lepsza byłaby wobec tego wystawa, która pokazywałaby Racibórz jako historyczną stolicę Górnego Śląska, a zamek jako jedyny obiekt książecy jaki przetrwał do dziś w obrębie dobrych stu kilometrów. Mówiąc szczerze - obserwacja realiów każe mi czasem ograniczać plany i marzenia (moim zdaniem realne) i forsować rzeczy, które wydają się banalne, dostępne "od ręki", o których nie usłyszę na starcie, że "to się na pewno nie da". Za często słyszę widzę przerażenie w oczach, albo urzędniczy śmiech, gdy mówię o planach odważnych i innowacyjnych, w pełni nowatorskich. Sam się ograniczam w forsowaniu takich rozwiązań, bo często nie wierzę w możliwość ich realizacji. Wpadliśmy w tym wypadku w pułapkę "samoograniczenia".Ale wystawa o której piszę wyżej - to wersja "maximum", która wymagałaby od muzeum stworzenia odrębnej, nowej wystawy. To byłoby coś dojrzalszego i lepszego niż nasz pierwotny pomysł. Czy muzeum da radę stworzyć taką wystawę? Nie wiemy, gdyż na spotkaniu Rady przedstawiciela muzeum nie było. Ale na pewno będziemy o to prosić i zabiegać...

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl