RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

PRASA: Fita i Wacławczyk walczą o kulturę!

Na ostatniej komisji oświaty radni RSS Nasze Miasto – Michał Fita i Dawid Wacławczyk wskazali na szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu raciborskiej kultury. Była mowa o udzielaniu radnym błędnych informacji, braku uczestnictwa organizacji pozarządowych w Dniach Raciborza i nierówności w finansowaniu poszczególnych imprez kulturalnych...

Pierwszy temat wywołał Michał Fita, zapytując czy do organizacji tegorocznych obchodów Dni Raciborza zostaną zaangażowane organizacje pozarządowe i tzw. „środowisko kulturalne” czy też będzie to w całości impreza zorganizowana wg utartego scenariusza przez urzędników.

W odpowiedzi usłyszał, że UM chętnie skorzysta z propozycji wszystkich zainteresowanych… przy czym wszystkie środku zarezerwowane w budżecie na tą imprezę zostały już rozdysponowane! Organizacje mogą więc działać, ale nie mają szans na wsparcie finansowe ratusza. Pani Prezydent Ludmiła Nowacka poinformowała, że organizacje otrzymają stosowne zaproszenie do przedstawiania swoich propozycji, ze wskazaniem by skorzystały ze środków konkursowych. W tym momencie do dyskusji włączył się Dawid Wacławczyk, zapytując czy Pani Prezydent mówi o konkursie, do którego nabór wniosków już się zakończył. Tak… chodziło o ten konkurs…

„Pomoc mile widziana, ale za darmo”: www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=70765

„Dni Raciborza skromniejsze o VAT”:

www.naszraciborz.pl/aktualnosci/art/2/14352_dni_raciborza_skromniejsze_o_vat

 

Temat traktowania organizacji pozarządowych i symboliczno - fikcyjny charakter konkursów kulturalnych był kwestią wystąpienia Dawida Wacławczyka, który wytknął Prezydent Nowackiej, że na poprzedniej komisji oświaty przy omawiania budżetu radnych wprowadzono w błąd podając zawyżoną wysokość środków przeznaczonych na konkurs. Mowa była 0 120 000 zł, a trzy dni później okazało się, że w konkursie znalazło się tylko 75 000.

Wacławczyk wykazał, że przeznaczanie na konkurs 75 tysięcy złotych, za które oczekuje się całorocznej aktywności wszystkich działających w mieście stowarzyszeń kulturalnych (a dodatkowo pomocy w Dniach Raciborza) to farsa. Wspierania tą kwotą kilkadziesięciu wniosków, przy jednoczesnym wydawaniu z budżetu 43 tysięcy na kilkugodzinne koncerty z okazji WOŚP, 80 tysięcy (poza konkursem) na organizację memoriału czy przekazywanie środków bezpośrednio z budżetu na inne imprezy… pachnie farsą. Dochodzi do tego, że organizatorzy chcący działać profesjonalnie wydeptują sobie pieniądze w prezydenckim gabinecie i mają je zagwarantowane w budżecie, a konkurs, który ma być gwarantem równości – staje się dzieleniem resztek dla projektów opozycji i tych, którzy wierzą w sprawiedliwość...

O sprawie donosi w obszernej relacji cała lokalna prasa:

„Kultura kulturze nierówna”: www.raciborz.com.pl/art18858.html

„Ten konkurs staje się farsą”: www.naszraciborz.pl/aktualnosci/art/2/14360_ten_konkurs_staje_sie_farsa.html

„Konkurs na kulturę to farsa”: www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=70766

 

Wacławczyk wskazał, że o ile rozumie cel na który miasto wydaje środki, o tyle sama forma przypomina raczej kumoterstwo, niż zdrową, demokratyczną i czystą rywalizację.

Jako remedium, Wacławczyk zaproponował wypracowanie formuły określającej kiedy impreza ma być finansowana z budżetu, a kiedy z konkursu. Mogłoby to być np. powołanie specjalnej komisji, która po trzech udanych edycjach danej imprezy zdecyduje, czy miasto na nią stawia i wpisuje do budżetu (w ten sposób konkursy staną się wylęgarnią dobrych pomysłów, które następnie będą mogły ulec profesjonalizacji i stać się produktami promującymi Racibórz zyskując poważne finansowanie), czy z niej rezygnuje.

W innym wypadku zdrowe byłoby też wprowadzenie równych szans i doprowadzenie do tego, by do konkursów stawali wszyscy bez wyjątku. W obecnej chwili organizacje które mają pomysł na zorganizowanie lepszej imprezy niż te, które są finansowane z budżetu - nie mają żadnych szans na dowiedzenie tego, że ich propozycja jest ciekawsza. Dochodzi do tego, że nie da się być lepszym ze względu na klincz proceduralno - finansowy.

Wielość wątków i przerwanie dyskusji przez przewodniczącą Klimaszewską dowodzi po raz kolejny, iż w Raciborzu trzeba przeprowadzić poważną debatę o stanie, potrzebach i rozwiązaniach dla naszej kultury. Uporczywe jej unikanie mnoży problemy, których nie jest w stanie rozwiązać nawet 10 interpelacji…

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl