RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Pomoc „odfajkowana”

wigilia na rynku w KrakowieMiasto od wielu lat w jednej z raciborskich restauracji organizuje Wigilię dla samotnych. Warto podkreślić, iż nie jest to Wigilia dla ubogich czy bezdomnych. Chciałbym podzielić się z Panem Prezydentem i Radnymi kilkoma uwagami dotyczącymi tego projektu. Wzorem znanej już Wigilii dla bezdomnych na krakowskim Rynku, również w Opolu od kilkunastu lat organizowane jest podobne spotkanie. Odbywa się ono w sali widowiskowej w tzw. Okrąglaku a uczestniczy w nim około 1200 osób. Organizacją zajmują się przede wszystkim organizacje pożytku publicznego, przy materialnym wsparciu i zaangażowaniu opolskich restauratorów i przedsiębiorców. Tak pomyślany projekt ma wymiar nie tylko pomocowy ale staje się też czynnikiem sprzyjającym integracji całej społeczności. Świadczona pomoc jest nie tylko „odfajkowana” ale staje się rzeczywistym aktem solidarności z najbardziej potrzebującymi. Co ważne, ludzie zajmują się całym przedsięwzięciem z potrzeby serca, nie zaś poprzez zinstytucjonalizowany mechanizm pomocy społecznej. Istotą konstytucyjnej zasady pomocniczości państwa jest interwencja w życie obywateli tylko w tych obszarach, w których obywatele sami nie są w stanie sobie pomóc. Z rozmowy z Panem Prezydentem dowiedziałem się, że w Raciborzu nie mamy takich potrzeb. Mamy w mieście tylko jedenastu bezdomnych, którzy nie oczekują od nas żadnego wsparcia. Reszta mieszka w domu dla bezdomnych. Zastanawiające jest, jak to możliwe, że w studwudziestopięciotysięcznym Opolu w czasie świąt pomoc wigilijną otrzymuje 1200 osób a u nas garstka samotnych. Nie chodzi tu o pomoc OPS, bo zarówno w Krakowie, jak i Opolu ta instytucja także spełnia swoje zadania. Chodzi raczej o zbiorowy wysiłek i umiejętność dzielenia się tym, co mamy. Jak poinformowała mnie pani Trzeciakowska, raciborskie instytucje i firmy niechętnie udzielają pomocy magistratowi, uważając go za bogatą i samowystarczalną instytucję. Przy obecnym systemie organizacji Wigilii dla samotnych nie mają też takich możliwości. Magistrat sam o to dziś nie zabiega. Może zatem warto pomyśleć o zmianie formuły i włączeniu w organizację wigilijnej pomocy dla potrzebujących szerokiego spektrum organizacji społecznych a także raciborskich parafii? Chęć takiej pomocy sygnalizują księża. Miasto nie powinno wyręczać obywateli, a jedynie wspierać ich i dążyć do przekazywania tego typu inicjatyw w ich ręce. Dnia 21 grudnia 2011 r. interpelował radny RSS Nasze Miasto – Robert Myśliwy. (rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl