RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Półtysięczna Masa Krytyczna

rowerowyraciborz

Dziś w samo południe z Placu Konstytucji 3 Maja w Raciborzu wyruszyła trzecia Masa Krytyczna. Wzięło w niej udział przeszło pół tysiąca rowerzystów. To największa jak dotąd tego typu impreza na Śląsku. Organizatorem Masy Krytycznej w tym roku była Raciborska Inicjatywa Rowerowa SOFT CITY. Tworzą ją pasjonaci dwóch kółek reprezentujący pięć niezależnych organizacji: Grzegorz Pinior – Raciborski Klub Kajakowy JOOONYYY, Paweł Żółciński – Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, Grzegorz Kawalec – Grupa Rowerowa MTB Racibórz, Piotr Dominiak (NaM) – Stowarzyszenie Kulturalne ASK oraz Leszek Szczasny – Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO.

Masa Krytyczna to inicjatywa rodem z San Francisco (USA). Do Polski zawitała w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Jej idee to przede wszystkim promocja zdrowego trybu życia oraz propagowanie ekologicznych środków transportu. To także swoista demonstracja mniejszości rowerowej domagającej się respektowania jej praw. Chodzi głównie o tworzenie systemu bezpiecznych ścieżek rowerowych w dużych i średnich miastach. Masa Krytyczna ma na celu pokazanie alternatywnych sposobów postrzegania przestrzeni miejskiej w zdecydowanie humanistycznym wymiarze.

Uczestnicy raciborskiej Masy Rowerowej apelowali na rynku do władz samorządowych w tej kwestii. Wyciągnięta otwarta dłoń stała się dziś gestem symbolicznym. Pięć rozpostartych palców wyznaczyło włodarzom miasta pięcioletni cenzus czasowy, w którym powinni zmieścić się realizując główny postulat protestujących rowerzystów – budowy nowoczesnego systemu dróg rowerowych na obszarze naszego miasta.

Zobacz fotorelację Pawła Okulowskiego z portalu nowiny.pl

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl