RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Podsumowanie SONDY dworcowej

hunter

Już podczas kampanii wyborczej w 2007 roku pan Mirosław Lenk deklarował, że zrobi wszystko, by raciborski dworzec PKP zdewastowany przez powódź i wieloletnie zaniedbania przejęło i wyremontowało miasto. Minęły cztery lata jego prezydentury a dworzec nadal straszy przyjezdnych, którzy postanowili zawitać do „900-letniego Grodu Piastowskiego nad Odrą”. No cóż, obiecać nie grzech. Tymczasem magistrat tłumaczy, że chętnie przejąłby obiekt, ale za długi z tytułu podatku gruntowego, które zarządca dworca wolał jednak uregulować, niż przystać na samorządową propozycję.

Problem, należy uczciwie przyznać, nie jest ani nowy, ani łatwy i nie dotyczy wyłącznie Raciborza. PKP najpierw deklarowały wolę przekazywania kosztownych w utrzymaniu dworców lokalnym samorządom. Potem bardzo szybko się z tego pomysłu wycofano. Dziś oferta jest klarowna – gmina może nabyć dworzec w drodze otwartego przetargu lub wydzierżawić go. Prezydent jak może broni się przed takim rozwojem wypadków, twierdząc, że miasto nie jest od tego, by inwestować publiczne pieniądze w kolejowe obiekty.  Nie o małe pieniądze tu przecież chodzi, bo kupno to nie wszystko, a przyszły nabywca sporą sumkę musi jeszcze odłożyć na gruntowny remont tego, jakby nie patrzeć, socjalistycznego skansenu. Trudno też sobie wyobrazić, by miasto w przetargu miało konkurować z prywatnymi podmiotami, bo obiekt jest publiczny i takim powinien pozostać.

Tymczasem wyniki sondy internetowej na naszej stronie pokazały, że przeszło połowa uczestników badania (53%) daje przyzwolenie władzom miasta na zakup ze środków samorządowych dworca PKP. Ponad jedna trzecia badanych (34%) chętnie przejęłaby dworzec ale tylko w formie nieodpłatnego przekazania. PKP powinny wyremontować dworzec na własny koszt – to zdanie 12% gości naszego portalu, którzy zechcieli wziąć udział w sondzie. Jedna osoba nie miała zdania na ten temat.

Poznałem ostatnio na urodzinach znajomego młodego człowieka z Sosnowca, który żalił się, że niezmiernie trudno do nas dojechać (miał na myśli środki komunikacji publicznej). Cóż, z pokorą spuściłem głowę. Dworzec to faktycznie niechlubna wizytówka miasta, podobnie jak sieć połączeń z Raciborzem. Jedno i drugie wymaga natychmiastowej interwencji. Prezydent przekonuje, że nie stać nas na kupno dworca, że miasto nie jest od tego... Mam jednak nieodparte wrażenie, że gdy prezydent używa słowa „miasto” ma na myśli nie nas, lecz zwyczajnie siebie. Czy głowa miasta kiedykolwiek, np. w kampanii wyborczej, spytała raciborzan o zdanie na ten temat? To, że PKP są trudnym partnerem i czasem „stroją fochy” wycofując się z wcześniejszych deklaracji nie zwalnia nas samorządowców od skutecznych przedsięwzięć w tym zakresie. Dworzec trzeba przejąć lub kupić i wyremontować, zachowując tam funkcje publiczne. Wniosek taki, mimo pełnej świadomości niedoskonałości internetowych narzędzi badawczych, w sposób jednoznaczny nasuwa się, gdy przeanalizujemy odpowiedzi jakich na pytanie, czy władze miasta powinny przejąć i wyremontować dworzec PKP,  udzielili NaM nasi goście.

Przywrócenie połączenia kolejowego z Racławicami Śląskimi i zwiększenie ilości pociągów przyjeżdżających do nas i wyjeżdżających ze stacji Racibórz to zaraz po rewitalizacji dworca zadanie numer jeden. Cóż, to jednak już kolejne wyzwanie, które stoi przed NaMi.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl