RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Po Naszym Walnym

Dziękuję. Tym ważnym słowem chcę zacząć. Dziękuję wszystkim, którzy wczoraj przyszli na Walne Zebranie RSS NaM. Dziękuję Robertowi za sprawozdanie za działalność w pracowitym  i pełnym wyzwań roku 2010. I dziękuję członkom poprzedniego Zarządu za pracę z wykonania której możecie być dumni. Dziękuję też moim kolegom z obecnego Zarządu za wysiłek włożony w przygotowanie Walnego.

Na Końcu Świata, gościnnym jak zwykle spotkaliśmy się. A ja mam takie marzenie, aby móc spotkać się we własnej siedzibie, w miejscu zagospodarowanym przez nas samych, ludzi Naszego Miasta.  Może ziści się to pragnienie już w niedługim czasie?

W stowarzyszeniach już tak jest przyjęte, że walne zebranie jest końcem i początkiem. I chociaż od pięciu miesięcy pracujemy w nowym składzie Zarządu NaM, to wczoraj poczułem tę granicę i w nas.

A przecież granic do przekraczania los w ostatnim czasie nam nie skąpił. Granic życia i śmierci, granic utraty przyjaciół, granic tracenia cierpliwości do tego, co dzieje się wokół nas, granic zdrowego rozsądku i wreszcie granicy której przekroczyć nie można. Granicy odpowiedzialności za innych.

Cztery miesiące temu wyraziłem zgodę na służbę przewodzenia Stowarzyszeniu Samorządowemu „Nasze Miasto”. Cztery minione miesiące związały mnie przede wszystkim z ludźmi zarządu. Indywidualistami o wielkiej wrażliwości społecznej. Niebywale różnorodni jesteśmy, a pełni otwartości na świat zarazem, co pozwoliło NaM tak szybko stworzyć jeden spójny organizm. Te cztery miesiące to również moc nowych doświadczeń, głównie bolesnych niestety. Lecz jak zwykł mawiać mój dziadek – przyjaciół poznaje się w biedzie – uważam, że dorośliśmy wcześniej niż inne organizacje w normalnych warunkach, do rozmowy o przyszłości Stowarzyszenia.

„Dążyć do zgody i szukać jej należy wszędzie i wszelkimi siłami, rezygnując z wszelakich partyjnych, koteryjnych czy osobistych spraw i animozji” - pisał 70 lat temu generał Bolesław Wieniawa Długoszowski. A te słowa przychodzą mi na myśl teraz, bo przecież on, podobnie jak Leszek Wyka, zepchnięty na margines, wybrał śmierć. Słowa te adresuję do wszystkich, którzy decydują o losach zwykłych mieszkańców Raciborza. Do liderów partii, stowarzyszeń i samorządowców.

Mówią, że czas to najlepsza cenzura, a cierpliwość jest najdoskonalszym nauczycielem. A do wykonania zadań stawianych sobie, a tym najważniejszym jest dokonanie zmiany społeczeństwa bezwolnego na obywatelskie, cierpliwość będzie nam potrzebna. Czyli nic ponad to co czyni większość stowarzyszeń w Polsce, konieczna będzie NaM pamięć o tym, co każdy z nas będzie miał do zrobienia, zapominając zarazem czego dokonaliśmy dotychczas.

Zadania na najbliższy czas zamykam w kilku cytatach Ksenofonta. Ot taka moja fanaberia, co będzie mnie mobilizować do organizacji otwartych zarządów, by z Wami móc rozmawiać o sprawach ważnych dla miasta i powiatu, wykorzystując słowa tego starożytnego stratega i myśliciela.

1. „Dobrze wyszkolona załoga przetrwa kłopoty”

2. „Nikomu nie pozwalaj popadać w bezczynność”

3. „Bogactwa są po to, aby je dzielić, a nie po to, by je gromadzić i ukrywać”

4. „Nakłaniaj przyjaciół, aby przemawiali na twą korzyść”

Ważne jest dla mnie, aby najmniejsze zadania były dobrze wykonane, bo one pozwolą zwyciężyć. W co ufam bezwzględnie, mając Was przy sobie. A myśląc o zwycięstwie, myślę o przekroczeniu tej trudnej do określenia granicy zmiany mentalnej, głęboko w nas zakorzenionej. O zbudowaniu wspólnoty obywatelskiej.

Potraktujcie mój tekst jako wstęp do dyskusji o najbliższych naszych działaniach.

Zygmunt Kandora

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl