RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Ostatnie pożegnanie Leszka Wyki

foto-szczasny-wykapogrzeb1

Tłumnie, uroczyście i godnie pożegnalismy dzisiaj na cmentarzu Jeruzalem naszego przyjaciela, Leszka Wykę.  Mowę pogrzebową wygłosił m.in. Marek Rapnicki.

Żegnamy człowieka kultury, który padł, bo tej kultury miał aż nadto, w sercu i głowie. Nie chowamy wielkiego artysty ani polityka, nawet nastolatka zaszlachtowanego bezwzględnie. Chowamy animatora kultury, a zobaczcie ile nas jest. Z małymi wyjątkami jesteśmy dzisiaj wielką rodziną Wyków. Zawsze była duża, ale w ostatnich dniach się rozrosła.

Spędziliśmy z Leszkiem 26 lat życia. To większość tego, co Racibórz zostawia w mojej głowie. Leszek był młodszym kolegą z pracy, instruktorem, a później tak się ułożyło, że dyrektorem. Widziałem go z różnych pozycji. W pracy są zalety, których się nie docenia, bo one nie wychodzą na afisz. Jak udowodnić komuś że jest solidarny z podwładnymi? Że ktoś się umie cieszyć cudzym sukcesem? A tak było.

1 grudnia 1985 roku był pierwszym dniem naszej wspólnej pracy. Ileśmy płyt nie przesłuchali, ileśmy mieli muzycznych zaskoczeń, ileśmy Raciborzowi muzyków przywołali. Leszek cieszył się każdą imprezą. Chwilami zamieniał pracę w drugi dom. Bo praca była dla nas nieustannym świętem.

Był rekonstruktorem Strzechy. Dziś obchodzi ona 100-lecie. Ma kształt nadany przez Leszka. I co się stało? Od 4 lat zapadł kapturowy wyrok. Ten człowiek wcale nie był politykiem. Był łagodnego serca. W swej ufności do ludzi został stopniowo wyeliminowany z życia publicznego. Odebrano mu funkcję, ale to nic ważnego. Później odebrano mu nadzieję. Próbowano mu zabrać godność. Człowiek wykształcony kierunkowo, siedzący w czterech ścianach pokoju to jest ogromny wstyd i grzech. Racibórz już nigdy od dnia tej śmierci nie będzie taki sam.

Są śmierci jak pierwszy śnieg, są odejścia będące ulgą, ale są i takie co walą w łeb i krzyczą. Stoję tutaj by na swój kaleki sposób opowiedzieć o niej tak jak czują moi przyjaciele. A mam ich od tygodnia coraz więcej i to Leszka zasługa. Żeby się nie ziściła ta straszna pieśń z Gdańska: świat się dowiedział, nic nie powiedział.

Ten krzyk jest Leszkowym wołaniem: nie chcę świata gdzie władza jest pychą a nie służbą, nie chcę świata gdzie człowiek wykształcony ale niepokorny musi odejść na kompletny aut, nie chcę świata opanowanego przez anonimowe internetowe hieny, nie chcę takiego Raciborza.

Moje miłosierdzie nie sięga tak daleko. Chcę państwu powiedzieć, że wczoraj rada miasta odmówiła minuty ciszy dyrektorowi z 15-letnim stażem w placówce miejskiej. Niech usłyszą o tym drzewa, które nas przeżyją. W Polsce żyjemy w dwóch plemionach. Plemieniu Hutu można dziś powiedzieć: nagonka się udała, Janek Wiśniewski padł. To możemy zrobić, bo mamy w sobie ogromny ból i gniew.

Chciałbym byśmy siłą tu obecnych obiecali sobie, że takich ofiar już nie będzie. Nie wiemy co się stało tej nocy z Leszkiem, ale wiemy w jakim stanie był on przez ostatnie miesiące. Jeżeli dopilnujemy tego, będzie nam przysługiwał szlachetny przydomek "Wyka" przy nazwisku.

Wytrwajmy w tym "aż się mury Jerycha porozpadają jak kłody/
Serca zemdlałe ocucą - pleśń z oczu zdejmą narody".

Tyle chciałem Ci dziś powiedzieć mały, bo 120-tysięczny narodzie raciborski! Leszku spoczywaj w pokoju.

(foto: L.Szczasny)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl